Jedenasta edycja Eurowizji dla Dzieci organizowana jest w Kijowie, stolicy Ukrainy. Transmisja rozpocznie się o 19:00, a show śledzić będzie można na JuniorEurovision.tv
Dziś o 19:00 rozpocznie się transmisja 11. edycji Eurowizji dla Dzieci, na żywo z Pałacu Ukraina w Kijowie. Udział w konkursie weźmie 12 krajów, w tym debiutujące San Marino oraz Malta i Macedonia, które powracają do rywalizacji. O zwycięzcy zdecydują jury (dorosłe i dziecięce) oraz widzowie w stosunku 50/50. Show poprowadzą Timur Miroshnychenko, który był gospodarzem JESC 2009 oraz Zlata Ognevich, tegoroczna reprezentantka Ukrainy na dorosłej Eurowizji. Gośćmi specjalnymi będą Emmelie de Forest (zwyciężczyni Eurowizji 2013), Ruslana (zwyciężczyni Eurowizji 2004) oraz Anastasia Petrik (zwyciężczyni Eurowizji dla Dzieci 2012). Wszyscy reprezentanci wspólnie wykonają utwór przygotowany specjalnie na konkurs i tematyką odnoszący się do hasła przewodniego JESC 2013 – „Be Creative”.
Europejskiej Unii Nadawców po wielu trudach i negocjacjach udało się uzbierać 12 chętnych do udziału w Eurowizji dla Dzieci. Jak zwykle, najbardziej chętne do udziału były kraje b. ZSRR, ale udało się zachęcić do debiutu malutkie San Marino. Oto lista tegorocznych uczestników zgodnie z kolejnością startową:
1. SZWECJA – Eliias „Det är dit vi ska”
2. AZERBEJDŻAN – Rustam Karimov „Me and my guitar”
3. ARMENIA – Monika „Choco Factory”
4. SAN MARINO – Michele Perniola „O-o-O Solo intorno a me”
5. MACEDONIA – Barbara Popović „Ohrid i muzika”
6. UKRAINA – Sofia Tarasova „We are one”
7. BIAŁORUŚ – Ilya Volkov „Poy so mnoy”
8. MOŁDAWIA – Rafael Bobeica „Cum sa fim”
9. GRUZJA – Smile Shop „Give me your smile”
10. HOLANDIA – Mylene & Rosanne „Double me”
11. MALTA – Gaia Cauchi „The Start”
12. ROSJA – Dayana Kirillova „Dream On”
W stawce znajdują się praktycznie tylko dwie ballady (Malty i Mołdawii), natomiast sporo jest utworów w których wokaliści niektóre fragmenty zaśpiewają też po angielsku. Wśród faworytów wymienia się głównie Maltę, San Marino i Rosję. Więcej na temat utworów oraz wszystkie teledyski konkursowe znajdziecie na naszej specjalnej podstronie TUTAJ.
Gdzie oglądać
Konkurs rozpocznie się o 19:00 CET i potrwa dwie godziny. Transmisję internetową przeprowadzi oficjalny portal JuniorEurovision.tv, gdzie już teraz znaleźć można mnóstwo materiałów video zza kulis konkursu. Eurowizję dla Dzieci 2013 będzie można śledzić także poprzez przekazy internetowe nadawców uczestniczących w konkursie: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Malta, Mołdawia, Holandia, San Marino i Ukraina. Jeśli ktoś posiada odbiornik satelitarny może oglądać transmisję na kanałach dostępnych na terenie Polski jak np. ARMTV (Armenia) czy MKRTV (Macedonia). Informujemy też, że w Szwecji konkurs pokaże Barnkanalen SVT.
Zmiany w formacie
Fani konkursu na pewno zauważą sporo zmian, jakie wprowadzono do tegorocznego przebiegu show. Losowanie kolejności startowej odbyło się dopiero po przyjeździe delegacji do Kijowa, a numerki (umieszczone w ciastkach) losowani sami uczestnicy. Pocztówki poprzedzające każdy utwór zostały wydłużone i trwać będą 50 sekund. Punkty w trakcie głosowania przekazywane będą przez delegatów wprost ze sceny, a nie jak to było wcześniej, ze studia telewizyjnego każdego nadawcy. Najważniejszą zmianą jest jednak wprowadzenie dwóch dodatkowych nagród dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca. Europejska Unia Nadawców uznała, że w przypadku Eurowizji dla Dzieci jeden zwycięzca to za mało, dlatego uhonorowana będzie cała najlepsza trójka, tak jak to ma miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich.
EBU ma nadzieję, że zmiany wyjdą konkursowi na dobre i zachęcą kolejnych nadawców do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji. Już teraz wiadomo, że zabawą zainteresowane są Węgry i Niemcy, które wysłały swoich delegatów do Kijowa. Co ciekawe, retransmisję Eurowizji dla Dzieci przeprowadzą Australia (SBS), Grecja (DT) oraz Kosowo (RTK). Po raz pierwszy JESC transmitowane będzie na żywo przez stacje radiowe – na Ukrainie i w Szkocji.
Rok temu Eurowizję dla Dzieci wygrała reprezentantka Ukrainy, Anastasia Petrik z utworem „Nebo”. Aby móc zorganizować konkurs, telewizja NTU musiała przedstawić EBU swoją ofertę, jednak już drugi raz w historii JESC trafiło do kraju, który rok wcześniej wygrał konkurs. Ma to się zdarzać częściej, bo od tegorocznego konkursu nadawca, którego reprezentant zdobędzie Grand Prix, będzie priorytetowo traktowany w walce o tytuł gospodarza kolejnej Eurowizji dla Dzieci. Polska uczestniczyła w konkursie tylko dwa razy, w latach 2003-2004. Nasze reprezentantki, Kasia Żurawik („Coś mnie nosi”) i KWADro („Łap życie”) zajmowały ostatnie miejsca, co było powodem wycofania się Telewizji Polskiej z JESC.
Źródło: NTU, JuniorEurovision.tv, inf. własne, foto: Oikotimes.com