Dziś o 20:00 TVP Kultura transmitować będzie Eurowizję dla Młodych Muzyków 2014! Trzymamy kciuki za reprezentanta Polski – akordeonistę Bartosza Kołsuta. 

Już wieczorem rozpocznie się finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków na żywo spod Katedry Kolońskiej w Niemczech. Czternastu młodych i uzdolnionych reprezentantów zaprezentuje dziś swój muzyczny talent i walczyć będzie o uznanie międzynarodowego jury, które zdecyduje o zwycięzcy. Siedemnasta edycja „Eurovision Young Musicians” wprowadza nieco zmian do formatu konkursu. Wcześniej organizowane były półfinały, teraz zamieniono je na „przesłuchania”, które odbyły się w dniach 26-27 maja u w Kolonii. Jurorzy oceniają zarówno te występy jak i prezentacje na żywo przed widownią w Kolonii i dopiero z połączonej punktacji wyłoni się triumfator. O wynikach decydować będą:

 • Clemens Hellsberg (Austria)
 • Markus Pawlik (Niemcy)
 • Carol McGonnell (Irlandia)
 • Maurice Steger (Szwajcaria)
 • Uros Lajovic (Słowenia)

W konkursie nie mogło zabraknąć reprezentanta Polski, kraju, który już dwa razy zdobył Grand Prix Eurowizji dla Młodych Muzyków. Tym razem zagra dla nas zwycięzca konkursu TVP Kultura „Młody Muzyk Roku” – akordeonista Bartosz Kołsut. Podczas przesłuchania (27 maja) zaprezentował „Praeludium and Fugue in h minor BWV 893” Bacha, „Near the Portrait of Niccolo Paganini” Runchaka i „Don Rhapsody part III”  Siemieniowa. W dzisiejszym finale zagra pierwszą część „Concerto Classico” Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Polak wystąpi z siódmej pozycji startowej, po Austrii, a przed Holandią. Poniżej prezentujemy pełną listę uczestników ułożoną według opublikowanej wczoraj kolejności startowej:

 1. 1. Mołdawia (debiut) – Livyka Shtirbu-Sokolov (fortepian)
 2. 2. Chorwacja – Sara Domjanić (skrzypce)
 3. 3. Malta (debiut) – Kurt Aquilina (gitara)
 4. 4. Węgry (powrót) – Gergely Devich (wiolonczela)
 5. 5. Słowenia – Urban Stanic (fortepian)
 6. 6. Austria – Ziyu HE (skrzypce)
 7. 7. POLSKA – BARTOSZ KOŁSUT (Akordeon)
 8. 8. Holandia – Lucie Horsch (flet prosty)
 9. 9. Portugalia (powrót) – Andre Gunko (wiolonczela)
 10. 10. Grecja – Vassilis Digos (gitara)
 11. 11. Niemcy – Judith Stapf (skrzypce)
 12. 12. Szwecja (powrót) – Albin Uusijarvi (altówka)
 13. 13. Czechy – Martin Kot (akordeon)
 14. 14. Norwegia – Sonoko Miriam Shimano Welde (skrzypce)

Finałowe występy trwać będą ok. 5 minut, a muzykom towarzyszyć będzie na scenie Orkiestra Symfoniczna telewizji WDR pod dyrekcją Kristiiny Poska z Estonii. Finał poprowadzi Sabine Heinrich, a podczas Interval Act wystąpi zespół taneczny Flying Steps. Transmisję w Polsce przeprowadzi TVP Kultura od 20:00, a powtórkę konkursu obejrzeć będziemy mogli 3 czerwca o godz. 12:00. Show będzie można również śledzić w internecie na YoungMusicians.tv

Trzymamy kciuki za Bartosza!