W ramach Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu rozgrywany jest w tym roku 19. konkurs Eurowizji Młodych Muzyków. Podczas weekendowych półfinałów wyłoniono 6 młodych instrumentalistów, którzy dziś wieczorem wezmą udział w muzycznej rywalizacji o pierwszą nagrodę. 

Konkurs Eurowizji Młodych Muzyków jest organizowany co 2 lata od 1982 i przyciągnął do tej pory reprezentantów z łącznie 37 państw. Polska bierze w nim udział od 1992 i ma w swoim dorobku trzy zwycięstwa. Pierwsze Grand Prix zapewnił nam już w roku debiutu Bartłomiej Nizioł, kolejne Stanislaw Drzewiecki w 2000 oraz przed dwoma laty Łukasz Dyczko.

W tegorocznej 19. edycji Eurowizji Młodych Muzyków rywalizowało 18 uczestników. Wystąpili oni w półfinałach 18 i 19 sierpnia, z których do finału awansowało 6. Dziś wieczorem każdy z finalistów będzie miał 12 minut na zaprezentowanie własnej interpretacji co najmniej jednej klasycznej kompozycji przy akompaniamencie Szkockiej Orkiestry Symfonicznej BBC.

Finał konkursu o godz. 20:30 czasu warszawskiego (19:30 w UK) m.in. na antenie TVP Kultura oraz online na oficjalnym kanale YouTube tutaj. W finale zaprezentują się:

 • Czechy – Indi Stivín, 16-latek urodzony w Pradze, zdobywca wielu nagród w międzynarodowych konkursach. W dzieciństwie grał na pianinie i skrzypcach, ale w wieku 9 lat zakochał się w głębi dźwięku kontrabasu i grą na tym instrumencie będzie chciał podbić serca jury.

 

 • Niemcy – Mira Foron, 16-letnia skrzypaczka urodzona w Stuttgarcie, zwyciężczyni wielu konkursów. Pochodzi z umuzykalnionej rodziny, gra na skrzypcach już od 5. roku życia.

 

 • Norwegia – Birgitta Elisa Oftestad, 16-letnia wiolonczelistka urodzona w Oslo. Grę na wioli rozpoczęła już w wieku 5 lat, zdobyła od tego czasu wiele nagród w różnych międzynarodowych konkursach.

 

 • Rosja – Ivan Bessonov, 16-letni pianista. Muzyczną karierę rozpoczął w wieku 6 lat. Koncertował na wielu festiwalach, zasłynął też skomponowaniem muzyki do filmu Varicella Victora Kossakovskyego.

 

 • Słowenia – Nikola Pajanović, 18-letni skrzypek urodzony w Ljubljanie. Grę na skrzypcach zaczął jako 6-latek, zdobył wiele nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach.

 

  • Węgry – Máté Bencze, 18-letni saksofonista urodzony w Debrecen. Już w dzieciństwie zakochał się w muzyce klasycznej, a pasję tę realizuje do dziś. Dzięki zwycięstwu w węgierskim talent show poświęconym muzyce klasycznej trafił do Eurowizji Młodych Muzyków.

 

Panel ekspertów w składzie:

 • Sir James MacMillan, kompozytor i dyrygent
 • Marin Alsop, pianistka i wiolonczelistka
 • Anna Meredith, kompozytorka i producentka muzyki akustycznej oraz elektronicznej
 • Andrew Moore, dyrektor muzyczny Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu

oceni finałowe prezentacje, zwracając uwagę na poprawność techniczną, jakość dźwięku, interpretację utworu i występ. Po dodatkowych naradach ogłoszone zostaną wyniki konkursu. Nagrodą za zdobycie 1. miejsca w konkursie Eurowizji Młodych Muzyków jest grawerowane trofeum stylizowane na kształt skrzypiec, 7000 € oraz koncert u boku Szkockiej Orkiestry Symfonicznej BBC w nadchodzącym sezonie. Zdobywca miejsca 2. otrzyma 3000 €.

 

Źródła: youngmusicians.tv, fot.: Helena Nilsson/EBU.

Poprzedni artykułDuńczycy poszukują następcę Rasmussena
Następny artykułGorące spekulacje na temat UMK 2019. Jakie są plany fińskiej telewizji?
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...