Dziś finał Malta Eurovision Song Contest 2018!

Dzisiejszego wieczoru czeka nas wielki finał Malta Eurovision Song Contest 2018. Kto zostanie 33. reprezentantem wysp w Konkursie Piosenki Eurowizji? Czas na prezentację sylwetek maltańskich finalistów.


Już dziś poznamy reprezentanta Malty w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji. Kto znalazł się w stawce finalistów i który z nich pojawi się w barwach wyspy kolorowych łódek na deskach sceny eurowizyjnej? Wieczorem usłyszymy szesnaście propozycji, które zmierzą się w walce o bilet do Lizbony!

Koncert w Maltańskim Centrum Targowo – Kongresowym w Ta 'Qali rozpocznie się o godzinie 21:00 i transmitowany będzie na stronie TVM TUTAJ. Show poprowadzi znany na Malcie, Colin Fitz – dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy stacji Radio Malta, konferansjer wielokrotnie prowadzący wydarzenia muzyczne na wyspie, a zza kulis, o emocjach towarzyszących artystom informować nas będą znane bloggerki mody oraz modelki, Grazielle Camilleri i Sarah Zerafa. Tegoroczny zespół produkcyjny maltańskich zmagań opracował motyw przewodni preselekcji o nazwie #JoinTheMagic

 

Kolejność startowa finału MESC 2018:

01. Aidan Dai Laga

Młody i energiczny to słowa opisujące świeżego uczestnika Konkursu Piosenki Eurowizji na Malcie. Jego Dai Laga określane jest jako powiew świeżości tropikalnego brzmienia w MESC. Prócz unikalnego brzmienia, utwór mówi o frustracji młodych ludzi i ich oczekiwaniach względem świata. Jak mówi sam artysta – staram się wszystkich przekonać do tego, by dzielili się z innymi uczuciami i rozmawiali między sobą o wzlotach i upadkach. Poprzez uczestnictwo w eliminacjach, mam zamiar podzielić się z publicznością moim stylem i wyczuciem muzyki i chciałbym mieć wpływ na lokalne, jak i międzynarodowe sceny muzyczne. Czuję się szczęśliwy, że mogę wyrazić siebie i moje myśli czy emocje poprzez śpiew. Jestem zachwycony udziałem w tegorocznych zmaganiach. Od lat śledzę Konkurs Piosenki Eurowizji podziwiając różnorodność kultur na jednej scenie – dodaje.

Jednym z najciekawszych momentów w rozwijającej się muzycznej karierze Aidana, był ten w którym wokalista nagrał mashup dwunastu utworów eurowizyjnych z roku 2017. Nagranie, ku zaskoczeniu stało się popularne w lokalnych jak i międzynarodowych społecznościach Eurowizji. Wokalista, na swoim koncie ma dwa single Bon Bon i Drums, które stały się numerami jeden na listach lokalnych przebojów. Swoją muzyczną inspirację czerpie od takich artystów, jak Anne-Marie, Guy Sebastian, Rita Ora czy Justin Bieber.

 

02. Miriana Conte Rocket

Miriana Conte to szesnastoletnia – i tym samym najmłodsza – uczestniczka tegorocznych zmagań. Po przygodzie z Don’t Look Down w MESC w roku ubiegłym i uplasowaniu się na ostatniej pozycji nie rezygnuje i ponownie próbuje swoich sił w eliminacjach. Naukę śpiewu rozpoczęła w wieku 5 lat. Już jako nastolatka zapisana została do akademii sztuk scenicznych La Voix. Brała udział w wielu lokalnych i międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. Una Stella Sta Nascendo czy San Remo Junior. Dzięki temu, młoda wokalistka nabrała pewności siebie oraz doświadczenia muzycznego. Prócz śpiewem, interesuje się również aktorstwem oraz poznawaniem kultury indyjskiej. Inspiracje czerpie od takich wokalistek jak Beyonce, Christina Aguilera, Jennifer Hudson i Jessie J. Jej tegoroczna propozycja Rocket, niesie potężne i inspirujące przesłanie jakim jest niepoddawanie się w dalszym życiu po utracie kogoś bliskiego. Trzeba być szczęśliwym mimo wszystko. Rocket za zadanie symbolizować ma również to, że każdy powinien zawsze celować wyżej niż niebo i nigdy nie rezygnować ze swoich snów czy marzeń, niezależnie od sytuacji, w której się znajduje. Wiele można osiągnąć i wszystko jest możliwe, jeśli wierzysz w siebie – oznajmia wokalistka.

Conte Konkurs Piosenki Eurowizji śledzi od najmłodszych lat. Każdego roku uczy się wszystkich piosenek na pamięć i ma nadzieję, że pewnego dnia jej utwór wybrzmi w międzynarodowym konkursie. Swoje dotychczasowe przygody z MESC opisuje jako niesamowitą, wymagającą, pełną zabawy i adrenaliny przygodę. Biorąc ponowny udział w krajowych eliminacjach nie kryje podekscytowania przygotowaniami do koncertu i cieszy się na myśl zmagań z innymi uczestnikami konkursu.

 

03. Jasmine Abela Supernovas

Jasmine to osiemnastoletnia wokalistka, której pasja do muzyki zapoczątkowała w latach dzieciństwa. Mocno wierzy w to, że muzyka łączy wszystkich ludzi i pomaga ona przetrwać w każdej sytuacji. Mentorem wokalistki od pięciu lat jest znany trener wokalny i autor tekstów, Joshua Alamu. Początek kariery Jasmine rozpoczął się od udziału w muzycznych programach telewizyjnym. Do najwyższych jej osiągnięć, mimo młodego wieku, zaliczyć można występ przed brytyjską królową podczas ceremonii otwarcia CHOGM 2015 (Posiedzenia Szefów Rządów Wspólnoty Narodów), udział w MESC 2016 oraz narodowym festiwalu Rockestra 2016, uczestnictwo w koncertach 50-lecia muzyki maltańskiej czy Djamanti Mużikali oraz występ na Forum University of Hertforshire w Londynie. Marzyła o uczestnictwie w krajowych eliminacjach, co spełniło się w roku 2016. Przeszła eliminacje półfinałowe i w finale – w dniu swoich urodzin – z piosenką Alive zajęła szóstą pozycję.

Supernovas to utwór wyciągnięty z szuflady, który wokalistka zgłosiła do krajowych eliminacji rok wcześniej, lecz ten nie został zakwalifikowany do konkursu. Powodem ponownego zgłoszenia Supernovas, jest tłumaczenie przez wokalistkę celu jego przekazu. Mając możliwość bycia częścią MESC po raz drugi, jestem wdzięczna, podekscytowana i dosłownie nie mogę się doczekać chwili, w której pojawię się na scenie by dla Was zaśpiewać – oznajmiła Jasmine.

 

04. Matthew Anthony Call 2morrow

Dziewiętnastoletni wokalista, który w latach dzieciństwa, poprzez naukę gry na gitarze i fortepianie bardzo szybko odkrył, iż muzyka jest nieodłącznym elementem jego życia. W późniejszym czasie rozpoczął grę na trąbce oraz perkusji, lecz – jak przyznaje – najbardziej cieszy bo szarpanie strun. W wieku 9 lat napisał i skomponował swoją pierwszą piosenkę zatytułowaną Something Missing, którą wykonał podczas występu w szkole podstawowej. W roku 2015 postanowił poważnie potraktować swoje hobby i w owym czasie rozpoczął naukę śpiewu, by skupić się nie tylko na tworzeniu muzyki ale i na szlifowaniu swojego wokalu. Prócz muzyką, Matthew interesuje się również stylem tańca hip-hop a jego umiejętności taneczne zaobserwować mogliśmy podczas otwarcia Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci na Malcie w 2016 roku. Będąc częścią międzynarodowego show, był to bardzo pamiętny i wyjątkowy moment dla wokalisty. Konkurs Eurowizji jak i zmagania eliminacyjne śledzi od 2010 roku. Utwór Call 2morrow doskonale odzwierciedla obraz i styl wokalisty, który – jak twierdzi – nigdy jeszcze nie był obecny w konkursie MESC.

 

05. Danica Muscat One Step At A Time

Danica znana stała się poprzez udział w finale krajowego Malta Junior Song For Europe w roku 2006, gdzie wykonała utwór zatytułowany Play Your Violin. Rok później ponownie pojawiła się w eliminacjach wyśpiewując tym razem Stolen i tym samym, zajmując 2. miejsce uświadomiła sobie, iż możliwym jest jednak reprezentowanie kraju na międzynarodowej arenie do czego dążyła w roku następnym. Trust and Believe przyniósł jej jednak szóstą pozycję w MESCJ 2008 i wokalistka postanowiła spauzować z eliminacjami na rzecz rozwoju kariery obierając inną drogę. W 2010 roku udział wzięła w programie muzycznym Lo Canto, gdzie po serii rund castingowych dotarła do etapów koncertowych co dało jej możliwość występów z garstką artystów o międzynarodowej renomie. Dzięki temu doświadczeniu, Danica stała się jedną z pierwszych młodych wokalistek, której występy konkursowe wydane zostały z formacie cyfrowym. W latach 2011 – 2015 pojawiała się w Konkors Kanzunetta Indipendenza (Konkurs Piosenki Niepodległości), 2012 – 2016 wysłała zgłoszenia chęci udziału w narodowych preselekcjach Malta Eurovision Song Contest a także udział wzięła w konkursie Summer Hit Song w 2014 i 2015 sięgając w tym ostatnim 3. miejsca z utworem Amour.

W 2015 otworzyła własną szkołę, The Vocal Lodge. W następnym roku powróciła na scenę Konkors Kanzunetta Indipendenza z piosenką M’Hawnx Isbaħ, którą zajęła ostatecznie 7. pozycję.

 

06. Dwett Breaking Point

Powstały w 2015 roku Dwett to duet tworzony przez Cherylis Camilleri oraz Mikhaila Attard. Mikhail obecnie studiuje na wydziale biznesu na Malta College of Arts Science and Technology. Muzyką interesuje się od przeszło 10 lat i dzięki niej powołuje się na zdolność wyrażania siebie poprzez śpiew jako cechę, która nie zna granic. Cherylis natomiast jest absolwentką Uniwersytetu Maltańskiego, która zdobyła stopień licencjata z maltańskiego i psychologii. Obecnie kontynuuje studia dzięki zdobyciu tytułu magistra w nauczaniu i uczeniu się rozwoju osobistego i społecznego. Jako solistki, Cherylis i Mikhail odnieśli sukcesy zdobywając czołowe miejsca w konkursach muzycznych. Jako duet pojawili się w Konkors Kanzunetta Indipendenza 2016 (występ), gdzie ostatecznie znaleźli się w pierwszej dziesiątce finału.

Docierając do finału MESC, Dwett postawił sobie za cel przedstawienie spektaklu, który odzwierciedli ich pozytywne, wzajemne nastawienie do siebie.

 

07. Lawrence Gray Love Renegade

Początki kariery Graya sięgają lat 90-tych, w których należał do rockowego zespołu Meer. Dotychczas, wokalista siedmiokrotnie próbował swoich sił w zdobyciu biletu na Konkurs Piosenki Eurowizji i niemal się mu to udało w 1999 roku zajmując 2. miejsce piosenką The Right Time oraz w 2003 z Why Not, które głosami telewidzów znalazło się na pierwszym miejscu.

W 2001 roku zdobył nagrodę dla najlepszego piosenkarza na festiwalu Malta Music Awards. Wygrał Międzynarodowy Festiwal Piosenki Malty w 1998 i 2002 roku. Jest zdobywcą 2. miejsca festiwalu L-Għanja tal-Poplu z 1999 roku i zwycięzcą Konkors Kanzunetta Indipendenza z roku 2002. Otrzymał nagrodę dla najlepszego wokalisty i najlepszego głosu na międzynarodowym festiwalu Voice of Asia w Kazachstanie w 1999 roku, gdzie zajął 2. miejsce w tym samym festiwalu trzy lata później. Zdobył również nagrodę dla najlepszego wykonawcy, najlepszego głosu i najlepszego kompozytora. W 2001 roku na międzynarodowym festiwalu Universetalent w Pradze stanął na podium, zajmując 2. pozycję a rok później, w Serbii otrzymał tytuł Najpopularniejszego Artysty na 111 Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Zrenjanin. Uczestniczył w pokazie Master Class dla Teatru Muzycznego w Londynie. Koncertował na Sycylii, na Cyprze, Wielkiej Brytanii czy w USA. Z biegiem lat, Gray stał się wokalistą rezydującym w różnych maltańskich programach telewizyjnych. W 2015 uczestniczył w krajowych zmaganiach z utworem The One That you Love – 8. miejsce a rok później zaprezentował You’re Beautiful, którym zdobył 12. lokatę.

 

08. Richard & Joe Micallef Song for Dad

Duet ojca z synem. O ile Richard cieszy się popularnością, o tyle Joe jest mało znany szerszej publiczności. Joe swoją muzyczną podróż rozpoczął w wieku trzynastu lat, kiedy dołączył do lokalnego zespołu na Malcie. Słuchanie i gra rock and rollowych przebojów legend takich jak Elvis, Cliff Richard i Shadows stało się pasją inspirującą jego przeprowadzkę do Australii, gdzie występował i tworzył piosenki, aż w latach 70-tych dołączył do popularnego showbandu. Okres ten zapewnił Joemu niezapomniane wrażenia z tournee po Wietnamie, gdzie zabawiał amerykańskie wojska. Po powrocie na Maltę poznał swoją żonę i założył rodzinę, z powodzeniem kontynuując swoją muzyczną ścieżkę, zarażając swe dzieci miłością do muzyki. Richard urodził się na Malcie w 1982 roku. Jako młodzieniec śpiewał w lokalnych pubach i hotelach wokół wyspy. W 2003 roku wraz z rodzeństwem założył zespół The Mics, który z utworem Take me Back w 2003 roku walczył o zwycięstwo w krajowych eliminacjach do Konkursu Eurowizji – niestety bez większego rezultatu. Na deski sceny MESC rodzeństwo powróciło dwa lata później wykonując utwór It’s Up to You. I tym razem wspólne śpiewanie nie przyniosło wokalistom sukcesu. W roku 2006 opuścił Maltę i udał się do Londynu, gdzie dołączył do zespołu Castaway. Cieszył się z roli basisty oraz wokalisty zespołu do momentu, kiedy w 2007 postanowił zaistnieć w Brytyjskim programie X-Factor. W niedługim czasie rozpoczął karierę solową i w 2010 powrócił do konkursu MESC z piosenką Change, z którą jednak nie zakwalifikował się do finałowej stawki. Rok później zaprezentował Finally, utwór z którym stanął na podium ocierając się o zwycięstwo. Jak sam twierdzi – występ ten zapoczątkował jego solową karierę muzyczną na rynku maltańskim. W 2013 roku otrzymał propozycję przyłączenia do Firelight. W skład zespołu wchodziła trójka jego rodzeństwa oraz przyjaciele. Grupa w konkursie MESC pojawiła się w tym samym roku i szturmem zdobyła serca fanów, otrzymując możliwość reprezentowania Malty w Konkursie Eurowizji w Kopenhadze. Z utworem Coming Home, zespół w półfinale międzynarodowego konkursu wywalczył 9. miejsce a w finale znalazł się na pozycji 23. Po przygodzie eurowizyjnej, Coming Home znalazło się na liście 100 najlepszych przebojów iTunes granych w Anglii, Szwecji, Danii, Austrii, Holandii, Norwegii, Grecji, Hiszpanii, Niemczech i Irlandii. W 2016, Richard postanowił ponownie postawić na rozwój kariery solowej i zaprezentował światu najnowszy singiel zatytułowany Burning, który stał się hitem lokalnych stacji radiowych trafiając na ponad 8 tygodni do TOP 10 najczęściej granych utworów. Rok później, na MESC zaprezentował utwór You, którym wywalczył ostatecznie 13. pozycję w finale.

 

09. Tiziana Calleja First Time

Tiziana to piosenkarka oraz aktorka maltańskiej telewizji. Ukończyła studia w Teatrze Muzycznym oraz zakończyła edukację w Londynie, gdzie zdobyła Dyplom z Muzyki Popularnej. Pracuje w kilku szkołach sztuk teatralnych, a także bierze udział w wydarzeniach krajowych, takich jak Malta Eurowizji Song Contest, Notte Bianca czy Rockestra. Oprócz występów kabaretowych oraz śpiewu na różnych koncertach, jest gospodarzem jak i aktorką lokalnych seriali telewizyjnych. Obecnie jest dyrektorem Musical Theatre Group – CentreSTAGE. Bycie dyrektorem muzycznym Maltańskiego Narodowego Chóru Dziecięcego daje jej ogromną satysfakcję. Znana jest z wyreżyserowania Lolli POP, Fil-Hemda Tal-Lejl czy Cocktails and Cabaret.

W 2010 roku wzięła udział w MESC z utworem Words are not Enough, którym otarła się o zwycięstwo. Do współpracy nad tegorocznym First Time zaprosiła szwedzką producentkę muzyczną, Tinę Vidhav. Jak twierdzi – Eurowizja jest dobrą platformą dla artystów maltańskich mieszkających na małej wyspie. Jest to jedna z największych imprez, które Malta organizuje co rok. Swoich fanów proszę o wsparcie dla wszystkich, ciężko pracujących finalistów zmagań preselekcyjnych. Obiecuje zrobić wszystko, co w jej mocy, by First Time na długo zostało zapamiętane.

 

10. Eleanor Cassar Back To Life

Eleanor to zwyciężczyni corocznie organizowanego międzynarodowego rumuńskiego festivalu muzycznego o nazwie Golden Stag Festival z 2004 roku. Urodzona w 1982, Eleanor śpiewała odkąd ukończyła 11 lat. Jej talent zauważył nauczyciel w szkole średniej, który zachęcał i bardzo wspierał ją w udziale w muzycznych i teatralnych wydarzeniach. Edukację ukończyła na University of London. W roku 2002 zdobyła pierwszą nagrodę w The People’s Song Festival a w następnym wygrała pierwszą nagrodę Discovery Song Festival w Varna, w Bułgarii. Początki jej przygody z Eurowizją miały miejsce w 2003, kiedy to do preselekcji zgłosiła dwa utwory Someday You’ll See oraz Tell Me Why, którymi kolejno zajęła 7 oraz 9. pozycję. W roku 2004 zdobyła pierwszą nagrodę na festiwalu Super One, a także nagrodę za najlepszą interpretację przyznaną przez FIDOF (International Federation of Festival Organizations). Tym razem do MESC zgłosiła utwór Through all my Life, którym ponownie uplasowała się na 7. miejscu. W roku 2006 wygrała Międzynarodowy Festiwal Piosenki Filmowej na Malcie z Bniedem Lehor autorstwa Paula Giordimaina i Fleur Balzan oraz ponownie wystartowała w krajowych eliminacjach. Kompozycją Tell Me wywalczyła 11. miejsce. W 2007 reprezentowała Maltę na Universe Song Festival na Teneryfie, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę. Po trzyletniej przerwie ponownie pojawiła się na scenie maltańskiej Eurowizji i utworem SomeDay otarła się o zwycięstwo zajmując 2. pozycję. Druga zgłoszona przez nią propozycja This is Our Life nie dostała się do finału konkursu. 2011 to kolejna szansa dla wokalistki. Z prezentacją Hypnotized ostatecznie zajęła miejsce 10. a rok później, zgłoszone przez nią I Want To Runaway nie przykuło uwagi jury i wyeliminowało ją z udziału w konkursie. Back to Life to nowa odsłona wokalistki, która przygotowuje się do wydania pierwszej solowej płyty już tego lata a we wrześniu promować ją będzie m.in. na Song Festival w Egipcie.

 

11. Rhiannon Micallef Beyond Blue Horizons

W trakcie swojej kariery, Rhiannon uczestniczyła w wielu lokalnych jak i zagranicznych festiwalach, podczas gdy pozostaje rezydentką chóru gospel Animae Gospel Choir pod przewodnictwem Pameli Bezziny. Młoda wokalistka, prócz szlifowania głosu, uczy się również gry na pianinie oraz komponuje i pisze własną muzykę. W roku 2008 podjęła lekcje u Joshuy Alamu, który jest założycielem studia muzycznego o nazwie Mad About The Voice. Jej pierwszy singiel Take a Look, trafił na pierwsze miejsca lokalnych list radiowych i tym samym, twórczyni muzyki współczesnej na Malcie szturmem zyskała swych fanów. Od niedawna współpracuje z Cyprianem Cassarem – znanym na wyspie kompozytorem i producentem muzycznym, który stał się jej mentorem i bliskim przyjacielem. Współpraca ta zaowocowała zgłoszeniem do MESC 2017 Fearless, które przyniosło wokalistce 11. miejsce w pierwszym jej udziale w narodowych eliminacjach. W minionym roku, Rhiannon pracowała przy wielu lokalnych projektach, takich jak: ORENDA, Artemisia: 100 Remarkable Women czy Opening Concert for V18.

Beyond Blue Horizons to konceptualna i tym samym emocjonalna ballada, która doskonale ukazuje wszechstronność i możliwości wokalne Rhiannon. Napisany przez wokalistkę i Cypriana nowoczesny i uduchowiony utwór został wzbogacony o potężne przesłanie i elokwentne harmonie, które mają nadzieję, trafią w gusta publiczności.

 

12. Brooke Borg Heart Of Gold

Brooke śpiewać rozpoczęła w wieku pięciu lat. Od dziecka uparcie namawiała rodziców by zapisali ją do szkoły muzycznej. Ci jednak nie pałali entuzjazmem względem planów córki i postanowili zapisać ją do szkoły baletowej. W wieku dorastania, uczestniczyła w wielu przedstawieniach tanecznych jak i wokalnych. Mając zaledwie lat 17, postanowiła przeprowadzić się do Londynu, gdzie nawiązała przyjaźń z kilkoma utalentowanymi muzykami. Do współpracy zaprosił ją Joshua Alamu, który stał się jej trenerem oraz mentorem. Pracował on z takimi zespołami jak Little Mix, Fleur East czy Beverly Knight. Borg wielokrotnie występowała w Half Moon Putney, O2 Academy, Indigo O2, Proud Camden czy Ronnie Scotts, gdzie osobiście poznała swojego ulubionego aktora, Kevina Spaceya, któremu wręczyła płytę własnego autorstwa. Do uczestnictwa w MESC namówili ją przyjaciele oraz bloggersi. Bez wahania wyraziła chęć uczestnictwa w show i na niespełna miesiąc przed upływem zgłaszania propozycji, rozpoczęła pracę nad utworzeniem Heart Of Gold w jednym ze szwedzkich studio nagraniowych. W roku 2016, Brooke wzięła udział w krajowych eliminacjach z piosenką Golden, z którą zajęła ostatecznie 2. miejsce w finale konkursu a rok później zaprezentowała publiczności Unstoppable zajmując 4. pozycję.

 

13. Christabelle Borg Taboo

https://youtu.be/vmhqmHJrMHs

Urodzona w 1992 roku Christabelle występuje na scenie od trzeciego roku życia. W dzieciństwie prowadziła dwa programy telewizyjne: Teen Trouble i Teen Traffic, które nominowane były Malta Television Award. Edukację kierunku muzycznego ukończyła na Mount St. Mary’s College w Hollywood a obecnie studiuje księgowość na Uniwersytecie Maltańskim. Koncertowała m.in. na Malcie, w Rzymie jak i w USA, gdzie również od kilku lat udział bierze w wielu konkursach muzycznych. W 2014 roku, pojawiła się na MESC z utworem Lovetricity, którym wywalczyła 8. miejsce w finale. Rok później, maltańska telewizja zakwalifikowała do konkursu jej kompozycję Rush, którą Borg otarła się o zwycięstwo zajmując ostatecznie 2. pozycję zaraz za Amber i jej Warrior. Trzecia propozycja zgłoszona przez wokalistkę w 2016 roku – Kingdom – przyniosła jej 4. miejsce w maltańskich zmaganiach.

 

14. Deborah C Turn it Up

Deborah C jest nauczycielem muzyki w jednej ze szkół podstawowych. Regularnie koncertuje na Malcie, w Rosji oraz w Macedonii. Znana stała się dzięki emisji jej hitu Moments of Gold w VIVA World Cup. Do największych hitów muzycznych wokalistki zaliczyć można Livewire, Pandora, You Make Me Go, Love-o-Holic czy Until We Meet Again, które długo utrzymywały się na listach maltańskich przebojów muzycznych. Swoją przygodę z Eurowizją rozpoczęła w wieku 15 lat. W 2005 roku z piosenką Closer udział wzięła w maltańskim finale do Junior Eurovision Song Contest. W finale konkursu uplasowała się na 10. lokacie zdobywając zaledwie 69 punktów. Na deski sceny maltańskich zmagań o wyjazd na Eurowizję wróciła w roku 2012. W duecie z Leila James wywalczyła 15. miejsce w finale konkursu. Rok później z utworem Love-o-Holic uplasowała się na 9. pozycji. W 2014 wywalczyła 5. lokatę z Until We Meet Again a w 2015 z It’s OK ostatecznie zajęła 11. miejsce, które również przyznane jej zostało w odbywających się rok później zmaganiach. Wówczas wykonała All Around the World. W ubiegłym, za wykonanie Tonight u boku Josefa, telewidzowie nagrodzili wokalistkę 7. miejscem w maltańskich zmaganiach. Obecnie, Deborah jest piosenkarką rezydującą w jednym z niedzielnych popołudniowych programów telewizyjnych Ħadd Għalik. Jak widać, mimo niskich polotów, Deborah nie poddaje się w zmaganiach o udział w międzynarodowym konkursie.

 

15. Avenue Sky We Can Run

Avenue Sky to 6-osobowa lokalna formacja boysbandowa założona na początku 2016 roku. Jej członkami są: Kevin, Karl, Clive, Andy, Joseph oraz Aidan (o którym pisaliśmy wyżej). Zawodowo przeszkoleni soliści, którzy, bogaci są o różne doświadczenia muzyczne – począwszy od uczestnictwa w różnych festiwalach na wyspie, a kończywszy na nagraniu singli, które stały się hitami i trafiły na szczyty lokalnych list przebojów. Jako grupa, Avenue Sky pracowała nad wersjami okładek, a także nad oryginalnymi materiałami do płyty. Ich debiutancki singiel FireStorm stał się hitem lata na wyspie. Różnice wieku, opinie i poszczególne gatunki muzyczne sprawiają, iż muzyka bandu jest urozmaicona i zarazem wyjątkowa, ponieważ grupie udaje się wydobyć to, co najlepsze z każdego członka zespołu. Wspólnie tworzą i wspólnym ich celem jest dzielenie się rozrywką z publicznością.

 

16. Petra Zammit Evolution

Czas na ostatniego finalistę dzisiejszych zmagań. Petra, to trzydziestoletnia, dobrze znana na lokalnej scenie muzycznej śpiewaczka muzyki bluesowej. Występowała podczas rockowego wydarzenia Rockestra, wygrała jedną z edycji The Academy jak również jest byłą członkinią Animae Gospel Choir. Jej pierwszy publiczny występ miał miejsce podczas zmagań eliminacji w 2008 roku, gdzie napisaną przez Eltona Zarba oraz Ritę Pace Streetcar of Desire wywalczyła 8. pozycję w finale. W 2009 roku wygrała pierwszą edycję Academy Show wyprodukowaną przez Grace Borg na kanale One TV. Na deskach maltańskiej sceny eurowizyjnej ponownie pojawiła się w roku 2010, gdzie All in Need wywalczyła zaledwie 15. pozycję. Kilka miesięcy później stała się zdobywczynią 2. miejsca w organizowanym przez YTC, popularnym maltańskim festiwalu piosenki L-Għanja tal-Poplu 2010. Skomponowana przez Heathcliffa Balzana i Deo Grecha Rakkont ta 'Omm stało się wizytówką wokalistki a jej tekst nagrodzony został za najlepszy motyw społeczny. Rok 2011 nie był korzystnym dla Petry. Po zgłoszeniu przez wokalistkę Unintentional do MESC, ta nie przeszła etapu półfinałowego. Ponownie chęć udziału w narodowych preselekcjach zgłosiła w roku 2013, gdzie na scenie wykonała dwa utwory, No One Home oraz Wonderful Today w towarzystwie Richarda Micallefa. Z pierwszą propozycją pozostała w półfinale konkursu a drugą, duet zdobył 6. pozycję w finale.

 

O tym, kto pojedzie w barwach wyspiarskiego państwa, zadecyduje jury w składzie pięcioosobowym oraz telewidzowie w systemie 50% głosów komisji na 50% głosów za pośrednictwem televotingu.

 

źródła: tvm.com.mt, własne
zdjęcie: tvm.com.mt

Exit mobile version