nikita alekseev

Dziś o godzinie 20:00 na antenie białoruskiego nadawcy publicznego, stacji BTRC, będzie można śledzić zmagania artystów ubiegających się o prawo reprezentowania naszych wschodnich sąsiadów w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Poniżej przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje nt. białoruskich preselekcji narodowych.

O bilet do Lizbony powalczy 10 wykonawców, którzy uprzednio zostali wyłonieni w trakcie przesłuchań na żywo transmitowanych online. Pierwotnie stawka miała liczyć 11 artystów, ale ze względu na zamieszanie wokół utworu Alekseeva z rywalizacji wycofała się Sofia Lapina.

Poniżej przedstawiamy kolejność startową wykonawców, która została ustalona w wyniku losowania przeprowadzonego w styczniu.

 1. Adagio
 2. Alekseev
 3. Shuma
 4. Napoli
 5. Anastasiya Malashkevich
 6. Gunesh
 7. Radiovolna
 8. ALEN HIT
 9. Lexy
 10. Cyril Hood

Białoruskie preselekcje narodowe rozpoczną się o godzinie 20:00 czasu środkowoeuropejskiego. Będzie można śledzić je za pośrednictwem:

 • Belarus 1 (osoby mieszkające blisko granicy z Białorusią i odbierające kanał w telewizji naziemnej)
 • Belarus 24 (drogą satelitarną, kanał jest dostępny m.in. na platformie NC Plus)
 • BTRC – stream dostępny jest tutaj.

O tym, kto będzie reprezentował Białoruś w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, zadecydują jurorzy i telewidzowie (system 50 na 50).  Pierwsze zostaną odczytane wyniki televotingu, dopiero później zostanie podany werdykt jury.

Faworytem rywalizacji jest Nikita Alekseev. To młody, ukraiński piosenkarz, który zrobił ogromną karierę w Rosji. Jest powszechnie znany w krajach byłego ZSRR. Jego kandydatura od początku budzi jednak ogromne kontrowersje. Powody są trzy. Utwór Alekseeva trwa 3 min. i 6 s., podczas gdy powinien zamykać się w trzech minutach. Ten problem można jednak bardzo prosto rozwiązać, wycinając niewielki fragment piosenki. Warto jednak nadmienić, że premiera rosyjskojęzycznej wersji utworu Forever miała miejsce przed 1 września ubiegłego roku, przez co nie spełnia wymogów EBU. Alekseev próbował obejść ten problem, zmieniając nieco linię melodyczną i przekonując, że utwór po angielsku ma nieco inny wydźwięk. Białoruski nadawca nie zdyskwalifikował artysty, pomimo nacisków ze strony innych uczestników i ich menedżerów. Fani Eurowizji odkryli również duże podobieństwo pomiędzy utworem Forever a izraelskim hitem sprzed kilkudziesięciu lat. Poniżej możecie porównać te dwie piosenki.

Spekuluje się, że w przypadku zwycięstwa Alekseeva, młody Ukrainiec zamieni utwór Forever na piosenkę spełniającą wymogi EBU. Czy tak się stanie? A może Alekseev, wbrew oczekiwaniom bukmacherów, będzie musiał uznać wyższość innego artysty?

Białoruskie preselekcje narodowe uświetni m.in. występ Navi Band, czyli grupy, która w Kijowie awansowała do finału Eurowizji, zajmując ostatecznie miejsce w drugiej dziesiątce. Koncert poprowadzi duet Teo (ESC 2014) i Olya Rizhikova. Czy tegoroczny reprezentant naszych wschodnich sąsiadów osiągnie w Lizbonie wynik lepszy od Navi Band?

Źródło: Esctoday.com, TVR.by

Fotografia: screen z serwisu YouTube

Poprzedni artykułGrecja ma reprezentantkę! Dlaczego anulowano preselekcje narodowe?
Następny artykułII półfinał preselekcji narodowych w San Marino już dziś!
Magdalena Kukurowska
Od lat namiętnie śledzę Eurowizję, a prywatnie pracuję jako redaktor serwisów internetowych. Jestem zakręcona na punkcie muzyki, dobrej literatury, fotografii, sześciu uroczych nimf i języka rosyjskiego, który próbuję przyswoić we własnym zakresie. Eurowizją interesuję się od zwycięstwa Dany International. Uwielbiam folk, rock, reggae i piosenki w językach narodowych. Do ulubionych zwycięzców Eurowizji zaliczam Dimę Bilana i Alexandra Rybaka. Jeśli natomiast chodzi o piosenki, to nieustannie powracam do "You are the only one" Siergieja Łazariewa, "Horehronie" Kristiny ze Słowacji, "No one" Mai Keuc, "Mojot svet" Karoliny Gocevy, "Moja stikla" Severiny i "Calm after storm" The Common Linnets. W redakcji opiekuję się Białorusią, Czarnogórą i San Marino. Współpracuję też z koordynatorami grup odpowiedzialnych za Macedonię, Ukrainę i Rosję. Odpowiadam również za korektę tekstów i obecność przecinków we właściwych miejscach:)