Poznaliśmy już 14 finalistów Festivali i Kenges. Dziś jurorzy zdecydują o tym, kto zostanie reprezentantem Albanii w Lizbonie! Poznamy też pierwszy utwór Eurowizji 2018!

Ośmiu „starszych” i jedynie sześciu „młodszych” wykonawców zakwalifikowano do finału Festivali i Kenges – taką decyzję podjęło grono jurorskie po wysłuchaniu występów z czwartkowego i piątkowego półfinału. Z pierwszej grupy odrzucono dwa duety braci – Prifti i Tukici. Endri i Stefi po raz pierwszy nie zakwalifikowali się do finału FiK. Nie udało się także Evansowi Ramie, który na pięć wcześniejszych startów tylko raz zdołał wystąpić w finale. W dzisiejszej części FiK znaleźli się Elton Deda (2. miejsce w 2011 roku), Mariza Ikonomi (weteranka FiK i laureatka 2. miejsca w 2003), Voltan Prodani (po raz pierwszy w finale), Eugent Bushpepa (faworyt wielu fanów i w kuluarach), Rezarta Smaja z Luizem Ejlli (Rezarta w duecie z innym wykonawcą zdobyła 4. miejsce w 2015 roku), Bojken Lako (2. miejsce w 2014), Manjola Nallbani (zwyciężczyni FiK w latach dziewięćdziesiątych) oraz Redon Makashi, którego czwartkowy występ został powtórzony z powodu błędu orkiestry.

Z piątkowej grupy awansowało sześciu wykonawców, a jurorzy odrzucili Xhesikę Polo i grupę LYNX, chociaż wielu fanów bardzo mocno im kibicowało. LYNX startują już po raz czwarty i pierwszy raz nie otrzymali awansu. Odpadły też Lorela Sejdini i Ergi Bregu, które po raz pierwszy uczestniczyły w festiwalu. W finale zabrakło też miejsca dla grupy Akullthyesit. Awansowali Orgesa Zaimi (drugi start w FiK i pierwszy raz w finale), Denisa Gjezo, grupa Na z Festiną Mejzini (jedyni reprezentanci Kosowa w tegorocznej stawce), Artemisa Mithi, Inis Neziri (uznawana za faworytkę wielu fanów) oraz Tiri Gjoci (drugi start w FiK i pierwszy raz w finale).

Dziś w finale czternastu kandydatów wystąpi ponownie, a o tym, kto wygra i pojedzie do Lizbony zadecyduje komisja jurorska. Rok temu jurorzy byli bardzo zgodni i większością głosów wskazali na Linditę Halimi, która osiągnęła aż 31 punktów różnicy nad Gencem Salihu, laureatem 2. miejsca. Czy w tym roku walka będzie bardziej wyrównana? Oczekiwanie na wyniki umili nam występ Albana Skenderaja, 35-letniego piosenkarza i laureata wielu nagród muzycznych w kraju i zagranicą.

Start konkursu dziś ok. 20:40. Finał potrwa do 00:30 (wg programu telewizyjnego RTSH). Gdzie oglądać transmisję finału Festivali i Kenges? Opcji jest w tym roku wiele!

Dzisiejszy zwycięzca zostanie piętnastym reprezentantem Albanii na Eurowizji i siódmym uczestnikiem Konkursu Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. Albania jako pierwszy kraj odkryje swój konkursowy utwór.

Źródło: RTSH, Wikipedia, Albanian.tv, fot.: RTSH