84-letnia gwiazda, duet faworytów czy „Gabbani 2.0”? Kto wygra tegoroczne Sanremo i zdobędzie włoski bilet do Lizbony? 

Rekordowy pod względem oglądalności Festiwal w Sanremo dobiega końca. Wczorajszy, czwarty wieczór, miał najwyższe udziały w rynku telewizyjnym od 1999 roku! To z pewnością niebywałe osiągnięcie w świecie współczesnej telewizji.

Dziś finałowy odcinek włoskiego maratonu, podczas którego poznamy zwycięzcę, a jednocześnie kandydata do Lizbony. Może on jednak odmówić przyjęcia biletu i wyjazdu na Eurowizję. Wtedy włoski nadawca mianuje innego artystę ze stawki tegorocznego Sanremo. Oto pełna lista artystów, którzy wezmą udział w dzisiejszych zmaganiach (według kolejności startowej):

01. Luca Barbarossa – „Passame er sale”
02. Red Canzian – „Ognuno ha il suo racconto”
03. The Kolors – „Frida (Mai, mai, mai)”
04. Elio e le Storie Tese – „Arrivedorci”
05. Ron – „Almeno pensami”
06. Max Gazzé – „La leggenda di Cristalda e Pizzomunno”
07. Annalisa – „Il mondo prima di te”
08. Renzo Rubino – „Custodire”
09. Decibel – „Lettera dal Duca”
10. Ornella Vanoni, Bungaro e Pacifico – „Imparare ad amarsi”
11. Giovanni Caccamo – „Eterno”
12. Lo Stato Sociale – „Una vita in vacanza”
13. Roby Facchinetti e Riccardo Fogli – „Il segreto del tempo”
14. Diodato i Roy Paci – „Adesso”
15. Nina Zilli – „Senza appartenere”
16. Noemi – „Non smettere mai di cercarmi”
17. Ermal Meta e Fabrizio Moro – „Non mi avete fatto niente”
18. Enzo Avitabile e Peppe Servillo – „Il coraggio di ogni giorno”
19. Le Vibrazioni – „Così sbagliato”
20. Mario Biondi – „Rivederti”

Największe szanse na zwycięstwo, i to pomimo skandalu związanego z częściowym plagiatem konkursowego utworu, ma duet Ermal Meta i Fabrizio Moro. Bukmacherzy za jedno postawione euro, w przypadku ich wygranej oddają jedynie 2-2,5. Na drugim miejscu, dość niespodziewanie, młody zespół z Bolonii, Lo Stato Sociale, z ironicznym i wesołym utworem okrzykniętym przez niektórych „Gabbanim 2.0”. Za ich wygraną można otrzymać od 3 do 3,5 euro. Na podium powinien znaleźć się również Ron, z piosenką uwielbianego przez Włochów, zmarłego kilka lat temu Lucio Dalli. W gronie czarnych koni festiwalu znajdują się natomiast 84-letnia gwiazda włoskiej muzyki i kina Ornella Vanoni (na zdjęciu) oraz Diodato i Roy Paci.

Większych szans na wygraną nie daje się uważanym wcześniej za faworytów, zwłaszcza wśród młodszej widowni, Annalisie i The Kolors. Nie przekreśla to jednak ich szans na solidne miejsce w pierwszej dziesiątce. Jeszcze gorsza jest sytuacja Noemi, która od dwóch wieczorów znajduje się w gronie najniżej sklasyfikowanych przez jurorów artystów. Nie radzi sobie również w rankingach sprzedaży internetowej singli, gdzie zajmuje zaledwie 18. miejsce. W internecie, podobnie jak u bukmacherów króluje zespół Lo Stato Sociale oraz duet Ermal Meta i Fabrizio Moro.

Czy w tym roku bukmacherzy będą mieli rację? Festiwal w Sanremo jest wyjątkowo nieprzewidywalny, zwłaszcza, że często zmienny jest system głosowania. W tym roku o wyborze zdecydują telewidzowie (50%), dziennikarze (30%) oraz jury profesjonalne (20%). Po pierwszej rundzie głosowania ogłoszona zostanie klasyfikacja dla miejsc od dwudziestego do czwartego. Następnie czołowa trójka ponownie stanie do pojedynku.

Gdyby kogoś nie satysfakcjonowała stawka konkursowa, to można jeszcze liczyć na znakomitych gości specjalnych. Podczas finału wystąpią m.in. Laura Pausini czy Fiorella Mannoia.

Finał startuje ok. godziny 20:40, a zakończy się ok. 1:30 w nocy. Transmisja na żywo na kanałach Rai1 i RaiHD oraz za pośrednictwem internetowej platformy RaiPlay.it.

Wszystkie konkursowe propozycje można wysłuchać TUTAJ.

źródło: it.blastingnews.com, quotidiano.net, własne (fot. Huffington Post Italia)