Dziś wieczorem poznamy odpowiedź na pytanie o następcę Il Volo! Kto ma największe szanse na wygraną według fanów, krytyków, bukmacherów i iTunes?

Odpowiedź na to pytanie chyba nigdy nie była jeszcze tak trudna. Miniony, wyjątkowo długi i emocjonujący wieczór, nie dał jednoznacznej wskazówki, a grono faworytów do statuetki Złotej Palmy jest wciąż bardzo szerokie. Rezultat może zatem być sporym zaskoczeniem, zwłaszcza, że zdania publiczności oraz krytyków wydają się być wyjątkowo podzielone!

Według bukmacherów największe szanse na wygraną ma duet Deborah Iurato i Giovanni Caccamo z kwotą 3,5/1, chociaż pozostałe rankingi zdają się nie potwierdzać tej wersji. Na kolejnych miejscach z kwotami 5,5/1 plasują się Annalisa oraz Elio e Le Storie Tese. 

Dość wymiernym wskaźnikiem sympatii telewidzów jest zazwyczaj ranking sprzedaży singli iTunes. Tutaj na prowadzeniu znajduje się Valerio Scanu. Dopiero na piątym miejscu Francesca Michielin. Dalsze pozycje zajmują Annalisa oraz największe chyba zaskoczenie tej edycji festiwalu, Patty Pravo.

Większość utworów doczekała się także premier teledysków na portalu youtube. Tutaj bezwzględnym liderem jest z kolei raper Rocco Hunt. Na kolejnych miejscach zaś Arisa oraz Lorenzo Fragola.

Najpopularniejsza stacja radiowa RTL 102.5 również przeprowadziła swój własny sondaż. Aktualnie na pierwszym miejscu plasuje się do niedawna jeszcze zagrożona odpadnięciem Dolcenera, dalej Lorenzo Fragola oraz Alessio Bernabei.

W jaki sposób uda się zatem wyłonić zwycięzcę z tak licznego grona faworytów? Jak podkreślili dzisiaj niektórzy członkowie jury festiwalu, przy swojej ocenie kierowali się głównie aktualnością i innowacyjnością utworu, zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej. Wydaje się, że jednym z artystów, wpisujących się w te standardy, a zarazem mogącym pogodzić widzów i jurorów jest Rocco Hunt. Pozytywnie o jego energicznym utworze wypowiadało się dziś zresztą wielu dziennikarzy. Rocco jest także zainteresowany ewentualnym wyjazdem do Sztokholmu w barwach Włoch.

Dzisiejsza serata z pewnością dostarczy nam wielu emocji! Start o godzinie 20:30. Transmisję z finału można oglądać TUTAJ (rai.tv) a także na platformach cyfrowych (m.in. nc+ na kanale 238.)! Zapraszamy!

 źródło: własne, corriere.it (fot. spettacoli.tiscali.it)

 

2 KOMENTARZE

  1. Wysłuchałem tych wszystkich piosenek, no i… poziom jest naprawdę dobry, zresztą to jest w końcu włoska muzyka, jakość sama w sobie… W przyszłym roku chyba obejrzę wszystko na żywo, jeśli znajdę na to czas.

    Jakby się uprzeć, to główni faworyci jednak są. No nie aż tacy, jak rok temu Il Volo, no ale jest ich kilku. Piosenka Rocco Hunta jest nawet w porządku, ale coś czuję, że na Eurowizji nie osiągnęłaby zbyt wiele (miejsce 10-15, co najwyżej – zależy też oczywiście od konkurencji). Wybitna przecież nie jest (co najwyżej tylko OK). Annalisa ma świetny utwór, taki włoski w swojej melodii. Świetna ballada, a gdy mówi to człowiek znudzony balladami (poza bardzo dobrymi i wybitnymi) to coś to znaczy 😉 . Bardzo dobrą piosenkę ma także duet Deborah Iurato i Giovanni Caccamo. Jest ona jednocześnie bardzo włoska, jak i typowo popowa w międzynarodowym rozumieniu tego gatunku muzyki. No ale chyba najbardziej genialna w tegorocznym festiwalu jest Patty Pravo 🙂 . Gdy słucham tej piosenki, to wcale się nie dziwię tym owacjom na stojąco! Oby wygrała to właśnie Patty, no ale… jeśli tak się nie stanie, no to i tak myślę, że piosenka włoska na ESC 2016 będzie dobra, ponieważ jest dobry poziom tego festiwalu (jak prawie zawsze, zresztą). Poza właśnie ogólnymi faworytami, ja osobiście wyróżniłbym także piosenkę Enrico Ruggeri – jest wspaniała, nowoczesna, i jednocześnie BARDZO włoska. Dobra, to tyle, czekamy na wyniki no i na to, czy zwycięzca zgodzi się jechać na ESC, a jak nie, to kogo wybierze telewizja RAI 🙂 .