Maraton dobiega końca. Dziś poznamy zwycięzcę. Zobacz rozkład finałowej seraty, dowiedz się kto ma aktualnie największe szanse na podium oraz kto wygrał plebiscyt Eurowizja.org! 

Pięć długich wieczorów z włoską muzyką dobiega końca. Emocje sięgają zenitu, chociaż od początku główną faworytką do wygranej jest Fiorella Mannoia. W dzisiejszym finale usłyszymy 16 utworów. Zostaną one poddane ocenie telewidzów, profesjonalnego jury oraz jury demoskopicznego (300 osób wybranych z całego kraju za pomocą metod statystycznych, spośród tych, którzy w ostatnim roku kupili przynajmniej 2 płyty, uczestniczyli w przynajmniej jednym koncercie lub grają na instrumencie muzycznym). Następne podany zostanie ranking miejsc od szesnastego do czwartego, a najlepsza trójka zmierzy się w superfinale, w którym obowiązują te same zasady głosowania.

Kto jest faworytem? W tym roku postanowiliśmy przewidzieć całą klasyfikację końcową Sanremo! Jak to zrobiliśmy? Przyznaliśmy wszystkim piosenkom punkty w skali eurowizyjnej w każdym z następujących rankingów i sondaży:

 • sondaż dziennika agencji prasowej ansa.it
 • sondaż dziennika Leggo
 • sondaż portalu allmusicitalia.it
 • kwoty aktualnych zakładów bukmacherskich
 • listę sprzedaży singli iTunes
 • ilość wyświetleń na portalu YouTube
 • ilość odsłuchań na platformie streamingowej Spotify
 • ilość odtworzeń singli we włoskich stacjach radiowych
 • punktację przyznaną za półfinałowe występy przez krytyków dziennika Corriere Della Sera

Bezapelacyjną zwyciężczynią okazała się Fiorella Mannoia, która zdobyła najwyższe noty prawie we wszystkich zestawieniach. Siłą Fiorelli jest niewątpliwie jej charyzma, rozpoznawalność oraz tekst utworu Che sia benedetta. Jej piosenka to swojego rodzaju hymn dla życia. Jak określiła to sama autorka, może on stanowić laicką modlitwę.  Na drugim miejscu naszego rankingu znalazł się dość niespodziewanie Fabrizio Moro, ze swoją poruszającą balladą Portami via , napisaną w typowo sanremowym stylu.  Na podium stanął jeszcze Francesco Gabbani, który sprawił, że cała sala tańczyła do jego pełnego ironii utworu Occidentali’s Karma. Pełna klasyfikacja wygląda następująco: 

 1. Fiorella Mannoia – 96 pkt
 2. Fabrizio Moro – 74 pkt
 3. Francesco Gabbani – 65 pkt
 4. Ermal Meta – 56 pkt
 5. Michele Bravi – 38 pkt
 6. Elodie – 35 pkt
 7. Sergio Silvestre -34 pkt
 8. Samuel – 28 pkt
 9. Marco Masini – 23 pkt
 10. Paola Turci – 15 pkt
 11. Lodovica Comello – 13 pkt
 12. Alessio Bernabei – 13 pkt
 13. Bianca Atzei – 13 pkt
 14. Chiara – 8 pkt
 15. Michele Zarillo – 3 pkt
 16. Clementino – 3 pkt

Czytelnicy naszego portalu na wymarzoną reprezentantkę Włoch wybrali natomiast znaną z młodzieżowego serialu Violetta Lodovichę Comello! W superfinale plebiscytu zdobyła ona aż 59% wszystkich głosów. Drugie miejsce, podobnie jak w powyższym zestawieniu zajął Francesco Gabbani (25%), a trzecie Elodie (16%).

Czy Lodovica ma szansę na wyjazd na Eurowizję? Wszystko wskazuje na to, że niestety raczej nikłe. Po wieczorze coverów oraz wczorajszym półfinale dziennikarze oraz krytycy przyznali jej jedne z najniższych not. Do Kijowa pojedzie zwycięzca Sanremo, a jeśli nie wyrazi chęci lub będzie miał zajęty kalendarz (koncerty, udział w transmisjach telewizyjnych), to będzie to  inny artysta z podium. Na chwilę obecną wiadomo, że Fiorella Mannoia oraz Fabrizio Moro najprawdopodobniej pomimo chęci wyjazdu do Kijowa, nie będą mogli wziąć udziału w Eurowizji z powodu koncertów oraz udziału w jury jednego z włoskich talent shows.

Czy nasze przewidywania się sprawdzą? Tego dowiemy się już za kilka godzin, najprawdopodobniej około godziny 1:00 w nocy. Gośćmi specjalnymi dzisiejszego wieczoru będą Zucchero oraz Alvaro Soler! Transmisja finału w Sanremo startuje jak co wieczór o godzinie 20:30 na kanale Rai 1 oraz Rai HD, dostępnych także na polskich platformach cyfrowych. Transmisję w internecie będzie można śledzić na platfromie raiplay.it, a także TUTAJ.

 

źródło: leggo.it, corriere.it, eurofestivalnews (fot. RAI)