Trzecia edycja konkursu Turkowizji odbędzie się w Stambule, a o Grand Prix i względy międzynarodowego jury powalczy 21 uczestników z Europy i Azji.

Zanim zapowiemy trzecią edycję Turkowizji, winni jesteśmy czytelnikom wyjaśnienia w sprawie wtorkowego konkursu Bala Turkvizyon dla dzieci. Okazało się, że wbrew zapowiedziom stacji TMB TV konkurs nie był transmitowany, zresztą przygotowano go w ten sposób, że przypominał raczej szkolne przedstawienie niż profesjonalny konkurs muzyczny. Jurorzy zdecydowali, że Grand Prix trafiło do duetu złożonego z 5-letniej Nuray Rahman oraz Ahmeda Amirli. Wspólnie wykonali utwór „Uşaqlıq İlləri” i zdobyli 115 punktów. Drugie miejsce zajął Erkin Tursynhan z „Samğa” (Kazachstan), a trzecie Şaban Memmedov, reprezentant Gruzji. Co ciekawe, ostatnie miejsce, tak samo jak podczas tegorocznej Eurowizji dla Dzieci, zajęła Macedonia.

Dziś o 15:30 ruszy trzecia edycja konkursu Turkvizyon, który na pewno transmitowany będzie w telewizji i to przez wiele różnych stacji w Europie i Azji. O Grand Prix powalczy 21 uczestników reprezentujących kraje i regiony zamieszkałe przez ludy posługujące się językiem z rodziny tureckich. Ze względu na konflikt na linii Ankara-Moskwa (pisaliśmy o nim TUTAJ) z rywalizacji wycofało się mnóstwo autonomicznych republik Federacji Rosyjskiej, w tym Tatarstan, który był organizatorem ubiegłorocznej Turkowizji, gdzie zresztą zajął 2. miejsce w finale. W stosunku do ubiegłego roku z konkursu wycofały się też Baszkiria, Krym, Karaczajo-Czerkiesja i Kabardo-Bałkaria, Chakasja, Ob. Moskiewski, Turkmenistan, Tuwa i Jakucja. Wracają Białoruś, Kosowo i Cypr Północny, a debiutują Syria oraz serbski Sandżak.

Konkurs odbędzie się Centrum Yahya Kemal Beyatlı w Stambule, a głównym organizatorem jest TMB TV, który będzie również transmitował show w Internecie (TUTAJ). Program pokażą także m.in. stacje KRAL TV, Khabar TV (Kazachstan) czy ATV (Azerbejdżan). Start o 15:30. Konkurs prowadzony będzie w języku tureckim.

Poniżej prezentujemy listę uczestników konkursu oraz tytuły ich utworów

 1. Albania Xhoi Bejko (2014) & Visar Rexhepi „Adi Hasret” (Albania)
 2. Azerbaijan Mehman Tağıyev „Istanbul” (Azerbejdżan)
 3. Belarus Aleksandra Kazımova „Azadlıq” (Białoruś)
 4. Bosnia and Herzegovina Adis Škaljo “Pa Šta” (Bośnia i Hercegowina)
 5. Bulgaria Big Star Life (2014) „Istanbuldayız” (Bułgaria)
 6. Northern Cyprus İpek Amber „Sessiz Gidiş” (Cypr Północny)
 7. Gagauzia Valentin Ormanji „Sev Beni Sev” (Gagauzja – Mołdawia)
 8. Georgia (country) Anar Askerov „Tenha yürek” (Gruzja)
 9. Iraq Oğuz Sırmalı „Serenat” (Irak)
 10. Iran Reza Esbilani „Mənim Arzum” (Iran)
 11. Kazakhstan Orda “Olay Emes” (Kazachstan)
 12. Kyrgyzstan Jiidesh İdirisova „Kim Bilet” (Kirgistan)
 13. Kosovo Tolga Kazaz „Sevmek Günah Midir?” (Kosowo)
 14. Republic of Macedonia Kaan Mazhar (2014) „Böyle Olmamalıydı” (Macedonia)
 15. Germany Derya Kaptan „Sessiz Çığlık” (Niemcy)
 16. Romania Edvin Eddy „Seviyorum, Anlasana” (Rumunia)
 17. Sandžak Almedin Varošanin „Iz” (Sandżak – Serbia)
 18. Syria Adil Şan „Geliş” (Syria)
 19. Turkey Görkem Durmaz „Hırçın Sular” (Turcja)
 20. Ukraine Anna Mitioglo „Baaşla bana” (Ukraina)
 21. Uzbekistan KaaPlya (Ajnabiy) and Hurdona „Azadlık” (Uzbekistan)

W trakcie finału usłyszymy utwory m.in. po turecku, azersku, kazachsku, kirgisku czy bośniacku. Głosowanie jurorów trwać będzie w trakcie prezentacji poszczególnych piosenek, w związku z tym wyniki podane zostaną zaraz po Interval Act, w którym wystąpi Burak Kut, popularny turecki wokalista. Wśród faworytów tegorocznych zmagań wymienia się m.in. Bośnię i Hercegowinę, Niemcy oraz Kirgistan. Fragmenty prawie wszystkich utworów (brakuje tylko Kosowa) znaleźć można poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=5Rdd3gdwNf0

Rok temu konkurs odbył się w stolicy Tatarstanu, Kazaniu. Wygrała reprezentantka Kazachstanu – Zhanar Dugalova – która wykonała nowoczesną propozycję opartą na motywach tradycyjnych. Zdobyła 225 punktów. Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy – Aydar Söläymanov, a trzecie przedstawiciele Baszkirii – grupa Zaman.

https://www.youtube.com/watch?v=sCVupX8udIk

Źródło: Eurovoix-World, Turkvizyon.tv, TMB TV, inf. własne, fot: ortcom.kz