O 21:00 rozpoczynamy II próbę generalną drugiego półfinału. To właśnie na podstawie tej próby głosować będą jurorzy. Czy docenią Donatana i Cleo? Zapraszamy na relację minuta po minucie!

22:56 Teraz tylko recap finalistów i wspólne wyjście na scenę. Dziękuję wszystkim za śledzenie relacji! Mamy nadzieję, że jutro pójdzie nam równie dobrze jak dziś! Trzymajcie kciuki i zaglądajcie na Eurowizja.org! Dobrej Nocy!

22:55 Izrael i Macedonia w finale. Losowość wyników polega na tym, że przyszły wszystkie utwory z początku poza Maltą.

22:54 Finlandia w finale

22:54 Śmiech w Centrum Prasowym – Białoruś w finale.

22:53 Dołączyły Norwegia  i Austria.

22:53 Polska w finale.

22:52 Irlandia i Litwa w finale.

22:51 Pierwsza wchodzi Gruzja.

22:50 Zanim poznamy wyniki głosowania, pora na tradycyjną rozmowę z Janem Olą Sandem. Oczywiście dzisiejsze wyniki są w pełni losowe i nie mają żadnego związku z tym jak głosowało jury.

22:46 Chwila ciszy i zawahania, a teraz już prowadzący podawać będzie wyniki. Najpierw jednak recap piosenek finałowych – taki sam, jaki pokazano we wtorek.

22:45 Co by było gdyby prowadząca poszła na randkę z Conchitą? Przekonacie sie jutro!

22:44 Cleo zdradzi, że ma chłopaka, zaprezentuje też swoje „słowiańskie” dziewczyny. Po Polsce pora na Austrię i Conchitę.

22:43 Dalsze rozmowy w Green Roomie. Tym razem z Kasey. A po Irlandii rozmowa z … Cleo!!

22:42 A kto wygra? Przekonacie się jutro!

22:41 Szóstym rekordem eurowizyjnym będzie „najdłuższy dźwięk wydobyty przez wokalistę”. Będzie Tina Karol, Rona Nishliu, Harel Skaar czy Amaury Vasili.

22:40 Również Finowie przeprowadzą z prowadzącą krótką rozmowę.

22:38 W Green Roomie rozmowa z Vilją o rybach (?). Niklas z Grecji opowie o tym, jak to w dzieciństwie chciał być taksówkarzem. Tijana opowie o swojej siostrze.

22:37 Linie są już zamknięte. Doszło jednak do błędu bo napis „Europe Stop Voting Now” pojawił się przed odliczaniem.

22:36 Na scenie tańczyć będzie też starsza pani, co wzbudzi uśmiech na twarzy niejednego widza.

22:32 5 minut do końca głosowania. Wypełnią je nagrania fanów. W ramach projektu #JoinUs każdy mógł wysłać swoje nagranie z krótkim tańcem. Teraz widzimy to na „kratach” sceny.

22:28 Jessica została bardzo ciepło przyjęta przez widownię. W drugim recapie pokazano polskojęzyczny fragment refrenu – widać też Cleo na backstagu, pokazuje palcami numer startowy Polski.

22:24 Pora na występ Jessici Mauboy. Wokalistka w srebrnym stroju. Niezwykle efektowna gra świateł, a i utwór należy uznać za bardzo dobry i pewnie świetnie by sobie poradził w stawce konkursowej.

22:22 Rozpoczyna się materiał dotyczący Australii. W dość humorystyczny sposób pokazane będzie przeniesienie Australii do Europy. Teraz na występ dotyczący tego kraju – są nadzy surferzy, panda, tenis i widoki Australii.

22:17 W skrócie pojawia się końcówka występu do „My Słowianie – We Are Slavic”.

22:16 Przy pokazaniu uczestników w Green Roomie dwóch kamerzystów zasłoniło sobie nawzajem widok akurat przy ujęciu z Polakami. Poza tym większych problemów  z pracą kamer nie stwierdzam. Pełen profesjonalizm Duńczyków!

22:14 Stawka konkursowa zakończona. Prowadząca przypomina o hashtagu eurowizyjym i rozpoczyna się głosowanie. Przypominam, że jutrzejsze głosowanie będzie dla Polaków dostępne także z poziomu oficjalnej aplikacji.

22:12 Tak jak zawsze popieram nowe technologie na Eurowizji, to jednak pomysł z hologramem Pauli mnie nie przekonuje i słabo wygląda. Można było wykorzystać to w inny sposób. Świetne jest natomiast okrągłe pianino.

22:10 Słoweński refren zupełnie odbiega od tego, co znamy z wersji studyjnej – chórek bardzo tu pomaga. Przed nami ostatnia reprezentacja – Rumunia będzie miała flagę ze sztucznych ognii.

22:08 Wizualizacje na podłodze kręcą się wokół wokalistki – ciekawie to wygląda. Utwór znacznie lepiej brzmi z mocnym chórkiem, którego w studyjnej wersji brakuje.

22:06 Tinkara w bibliotece – flagę ułoży z grzbietów książek.

22:05 Główny wokalista oraz Riskykid śpiewać będą z catwalka, co wywołuje spore owacje widzów. Publika skacze w rytm muzyki! Pojawia się biały skoczek na trampolinie. Prezentacja ma niesamowitego powera! Czy Grecja w ten sposób wygra półfinał?

22:04 Wizualizacje związane z barwami narodowymi Grecji. Wokalnie bez zarzutów, nawet ciut dynamiczniej niż w studyjnej wersji. Centrum prasowe się ożywiło ponownie.

22:02 Kolejny rekord dotyczyć będzie oblizywania ust. Tutaj wygra Johnny Logan. Tymczasem Grecy pocztókę zrobią z muszelek. Pora na „Rise Up”!

21:59 Szwajcaria wywołała bardzo radosne reakcje zarówno w Centrum Prasowym jak i w Arenie. Trochę szkoda, że Polska wylosowała pierwszą połowę stawki…

21:57 Występ Sebaltera zaczyna się od sztucznych ogni. Potem jest sporo dynamiki, gwiazdania, złoto-czerwonych wizualizacji i dobrego, jak na piosenkarza, wokalu.

21:56 Teraz Szwajcar Sebalter, który zafundował fanom i obserwatorom torby-worki ze swoim logiem. Flagę układa z domina.

21:54 Ciekawym efektem jest fakt, że układ choreograficzny zgrany jest z wizualizacjami, więc wzory na ekranie kręcą się zgodnie z ruchami osób na scenie – przynajmniej przez chwilę

21:53 Strojem wokalistka chce chyba nawiązać do Kaliopi i jej „Crno i belo”. Do tak dynamicznej piosenki można było założyć coś z żywszymi kolorami. Chórek ubrany na czarno, ma jednak charakterystyczne białe „kujonki” na nosie – „okulary” są elementem promocyjnym Macedonii w tym roku, a wywodzą się z tego, że Tijana od wielu lat jest twarzą firmy okulistycznej.

21:52 Tijana będzie miała chyba jedną z najbardziej oryginalnych pocztówek w tej grupie. Zobaczycie sami! Zdradzę jedynie, że użyje do tego…wiolonczeli.

21:51 W trakcie charakterystycznego dla siebie kroku Teo rozpina marynarkę. Przyznać trzeba, że występ do tak „prostej” piosenki jest bardzo solidny. Jednak czy to da awans?

21:49 Czy to problem ze światłem czy niedostatki makijażu, ale Teo ma dość bladą twarz i podkrążone oczy. Układ taneczny wygląda sympatycznie, wokalnie też bez zarzutu. Wizualizacje są dość ubogie, w porównaniu do tego co widzieliśmy w innych występach.

21:48 Pocztówka Białorusi została opublikowana podczas konferencji prasowej EBU/DR. Teo układa flagę z krążków do hokeja.

21:47 Pod koniec występu scena przybiera irlandzkie barwy narodowe. Kasey czasem zdarza się krzyknąć niż czysto zaśpiewać. Reakcje raczej przeciętne.

21:45 Niezwykle instensywne wizualizacje dla Irlandii. Robi to spore wrażenie, podobnie jak złoty kostium wokalistki.

21:44 Pocztówka Irlandii to balony napełnione helem, które dolecą do sufitu i w ten sposób stworzą flagę.

21:40 Pocztówkę Finlandii również już widzieliśmy wcześniej. Ułożona będzie z brył lodu. Występ bardzo dynamiczny, pełen świateł i mocnego grania. To jedyna tego rodzaju piosenka w stawce więc może się obronić.

21:39 Co ciekawe, Vilija ma w swoim stroju dziury, przez które tancerz będzie przekładał dłonie. Pod koniec czuć ogromny chaos – Vilija krzyczy, chórek bardzo głośno śpiewa, pojawiają się mocne dymy. Czy o taką uwagę Viliji chodziło?

21:38 Zapewne spore wrażenie na widzach zrobią niezwykłe stroje reprezentantów Litwy. Ciężko powiedzieć, czy te wrażenia będą pozytywne czy negatywne. Litwa może zyskać na głosowaniu diaspory podobnie jak Polska.

21:36 Vilija flagę Litwy zrobi przy pomocy fanów i parasolek. Oryginalnie!

21:35 Conchita pobiła Izrael i Polskę jeśli chodzi o oklaski. Ogromne owacje w Centrum Prasowym.

21:32 Pora na Conchitę, której pocztówkę znamy już z wcześniejszych publikacji. Wokalistka na scenie występuje sama, jednak dopiero przed samym refrenem jej sylwetka się rozjaśnia i widać twarz Conchity. To zdecydowanie przemyślany trik, by widzowie nie byli do końca pewni, kto tak naprawdę śpiewa utwór.

21:31Reakcje w hali bardzo żywe – szczególne poruszenie było przy zbliżeniach na dziewczyny – modelki. Spory aplauz po zakończeniu piosenki, porównywalny do Izraela.” – informuje nas Maciej Mazański, który znajduje się w B&W Hallerne. W Centrum Prasowym też Polki wywołały spory aplauz.

21:30 Austria 1976 wygrywa w kategorii klaskania na scenie.

21:29 Prowadzący dziękuje Cleo i dziewczynom z Polski. Ponownie przypomina o głosowaniu. Pora na kolejny rekord eurowizyjny. Tym razem zwracamy uwagę na…klaskanie.

21:27 Cleo radzi sobie świetnie. Mazowszanki jak zawsze profesjonalnie pod kątem wokalu i pracy z kamerą. Podczas wstawki instrumentalnej podłoga jest czerwona, przez co niezbyt dobrze widać kręcące się spódnice. Często pokazywane są oczywiście dwie fotomodelki oraz ich obfite dekolty, co wywołuje spore emocje w Centrum Prasowym. Co ciekawe, w trakcie występu pojawia się dość nietypowe przejście między ujęciami.

21:26 Centrum Prasowe się ożywiło. Ludzie tańczą i klaszczą w tym utworu.

21:25 POLSKA! Cleo w studiu nagraniowym spotyka się z Donatanem i nagrywa wokal, który w rejestratorze tworzy flagę kraju. Po kilku „próbach” w końcu udaje się osiągnąć taki zapis, który tworzy równą flagę.

21:23 Strój Mariko w niezwykle instensywnym zielonym kolorze. Spadochron na pewno będzie czymś, przez co ten występ może zostać zapamiętany. Jednak czy tak nietypowy utwór znajdzie swoich zwolenników dziś (jury) i jutro (widzowie)?

21:21 Jak na razie Norwegia zdobyła największe owacje w Centrum Prasowym. Teraz Gruzini. Flagę zrobią przy użyciu kieliszków i czerwonego wina. Bardzo ciekawy pomysł by pokazać też to, z czego kraj jest w Europie najbardziej znany.

21:19 Spokojny występ Norwega to zdecydowanie możliwość „odetchnięcia” po dynamicznym Izraelu. Prezentacja jest bardzo klasyczna, elegancka i stonowana.

21:17 Carl z Norwegii robi flagę Norwegii z…okna, wykorzystując do tego framugę i szybę.

21:16 Niesamowicie mocny występ Izraela stawia Maltę w trochę kłopotliwym położeniu. Mei swoim „powerem” przygniata Firelight.

21:15 Piękne wizualizacje i ciekawe ujęcia podczas występu. Wokalistka do pierwszego refrenu jest sama na scenie. Później dołączają tancerki i razem wykonują układ choreograficzny. Mei brzmi bardzo pewnie, a jej wokal jest niesamowicie głęboki. To faworytka wielu fanów i dziennikarzy w Centrum Prasowym.

21:13 Pora na Izrael. Mei montuje właśnie gwiazdę Davida  i elementy flagi z niebieskiego materiału. Biel flagi stanowić będzie lód i kra.

21:10 Richard w białym t-shircie. Scena ma podłogę w kolorze złota. W tle ciepłe barwy, a na „kratach” pojawiają się zdjęcia fanów. Parę tygodni temu każdy mógł wysłać swoje „selfie” na specjalną platformę. Z uzbieranych fotografii powstało tło do występu Malty. To kolejny już ukłon w stronę fanów podczas tegorocznej Eurowizji.

21:09 Stawka konkursowa się rozpoczyna. „Let the Eurovision Song Contest begin!”. Przed nami pierwsza pocztówka. Maltańczycy robią flagę na plaży, używając do tego specjalnej konstrukcji, którą podpalą.

21:07 Pilou zrobił selfie, a teraz pokazywane są numery do głosowania. Polska ma oczywiście piątą pozycję startową.

21:06 Prowadzący już na scenie. Tym razem wszyscy w ciemnych barwach. Lise ma piękną, czarną suknię.

21:05 Publiczność klaszcze w rytm muzyki. Ogromne owacje po openingu!

21:05 Bardzo interesujący układ taneczny. Duńczycy stanęli na wysokości zadania. Oczywiście nie brak efektów specjalnych stworzonych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, wizualizacji i gry świateł.

21:04 Również to, co dziać się będzie na scenie podczas openingu na pewno zaskoczy wielu widzów. Oczywiście wszystkiego nie zdradzę. Będzie tanecznie, dynamicznie i z ciekawą muzyką.

21:02 Jako opening tym razem film dotyczący Danii i pięknych widoków nocą. Oświetlone miasto, ciekawe efekty i grafiki. Elementem filmu jest sześciokąt, który przemieszcza się ponad głowami fanów zmierzających do hali.

21:00 Rozpoczynamy! Na początek wspomnienie wtorkowego półfinału. Najciekawsze ujęcia, fragmenty występów, dramatyczna muzyka i emocje przy podawaniu wyników.

20:43 Na kilkanaście minut przed próbą Donatan i Cleo nagrali specjalne video-apel do Polonii, która jutro może się przyczynić do awansu Polaków do finału Eurowizji. Materiał opublikujemy jutro. Ekipa jest wyluzowana, ale w pełni przygotowana by dziś zrobić dobre wrażenie na widzach próby i jurorach! Wszyscy trzymają za nich kciuki, a fani z różnych krajów przekazują nam głosy poparcia dla „My Słowianie – We Are Slavic”.

20:36 Wita Was redaktor naczelny Eurowizja.org – Maciej Błażewicz. Część Polaków poszła już do Areny, by na żywo śledzić próbę. Ja zostaję na posterunku i będę Wam przekazywał wszystko, co dziać się będzie dziś na scenie! Oczywiście czytacie na własną odpowiedzialność, bo spoilerów będzie tu mnóstwo! Zapraszamy również na nasz fanpage na Facebooku, gdzie na bieżąco możecie komentować relację i zadawać pytania dotyczące II półfinału. Postaram się odpowiadać na bieżąco w trakcie relacji!

Relacja: Maciej Błażewicz na żywo z Centrum Prasowego / fot. M. Mazański