O 20:15 rozpoczną się pierwsze preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2015! Reprezentanta i utwór wybiorą Macedończycy podczas Skopje Fest! Będziecie oglądać?

Skopje Fest 2014 rozpocznie się już dziś o 20:15 i potrwa do 23:00. Dwudziestu wykonawców wybranych poprzez otwarty konkurs wykona swoje utwory w języku narodowym, na żywo i w towarzystwie orkiestry MKRTV. Zwycięzcę i nowego reprezentanta Macedonii wskażą widzowie i międzynarodowe jury w systemie 50/50. Konkurs poprowadzi Vasil Zafircev, a gośćmi specjalnymi będą Kaliopi (ESC 2012) i Karolina Goceva (ESC 2002 i 2007). Poza wyjazdem do Wiednia uczestnicy walczyć będą też o nagrody pieniężne. Wszystkie utwory premierowo usłyszymy dopiero dziś wieczorem, a każdy, kto kupił bilet do Metropolis Arena otrzymał w prezencie oficjalną składankę z konkursowymi propozycjami.

Ponieważ nie znamy utworów, ciężko przewidzieć kto wygra dzisiejsze show. Można jedynie spekulować na podstawie popularności niektórych wykonawców, z znanych i lubianych gwiazd w stawce nie brakuje. Wśród faworytów wymienia się zwycięzcę lokalnej wersji programu X Factor Daniela Kajmakovskiego, byłą reprezentantkę kraju Tamarę Todevską czy popularnego wokalistę Joce Panova. O Wiedeń walczą też Vlatko Ilievski (ESC 2011), weterani selekcji Skopje Fest (np. Riste Samardzjev, który startował już pięć razy), uczestnicy różnych programów typu Idol (np. Miyatta), chórzyści eurowizyjni (Dimitar Andonovski, Nina Janeva) czy pierwsza reprezentantka kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci – Viktorija Loba. Już pod koniec wcześnia prezentowaliśmy Wam sylwetki wszystkich uczestników – sprawdźcie nasz artykuł TUTAJ.

Oto pełna lista kandydatów wraz z oficjalnymi tytułami piosenek i w kolejności startowej:

 1. Lena Zatkoska – Alo
 2. Tanja Carovska – Ako mi se vratis
 3. Danijel Kajmakovski – Esenski lisja
 4. Vera Jankovik – Se plasham
 5. Risto Samardziev & Vlatko Ilievski – Sever-jug
 6. Evgenija Cancalova – Da ne te  sakam
 7. Aleksandra Mihova – Srce cuva spomeni
 8. Lidija Kocovska & Marjan Stojanovski – Sonce niz oblaci
 9. Joce Panov – Ni lj od ljubovta
 10. Goran Naumovski & Sanja Kerkez – Mig bez tebe
 11. Aleksandar Tarabunov & Toni Mihajlovski – Marija
 12. Aleksandra Janeva – Vo tvojot svet
 13. Miyatta – Zaljuben
 14. Tamara Todevska – Brod sto tone
 15. Sanja Gjosevska – Sakam da letam
 16. Nade Talevska – Znam
 17. Viktorija Loba – Edna edinstvena
 18. Verica Pandilovska – Samo za tebe
 19. Nina Janeva – Bluz za…
 20. Dimitar  Andonovski – Se shto ti vetiv

Preselekcje rozpoczną sie o 20:15 na kanale MRT1 i MRT Sat (MKRTV). Będzie je można również śledzić w Internecie za pomocą jednego z poniższych odnośników.

Eurowizja.org nie ponosi odpowiedzialności za niepoprawne funkcjonowanie tych linków.

Skopje Fest często używany był przez telewizję MKRTV do wyboru reprezentanta kraju na Eurowizję, jednak w 2012 roku zrezygnowani z tego formatu na rzecz wyboru wewnętrznego. Na trzech reprezentantów wskazanych przez telewizję macedońską tylko Kaliopi udało się awansować do finału i odnieść sukces. Po tegorocznej porażce Tijany postanowiono poprosić internautów o zdanie i na podstawie wyników ustalono, że naród chce powrotu preselekcji w ramach Skopje Fest. Czy decyzja okaże się słuszna? Poniżej przypominamy tegoroczny występ reprezentacji Macedonii na Eurowizji oraz ubiegłorocznego zwycięzcę festiwalu Skopje Fest, byście mogli zobaczyć, jak show wyglądało rok temu.

źródło: MKRTV, Eurowizja.org, fot.: MKRTV