Dwudziestu wykonawców zmierzy się dzisiaj w półfinale maltańskich eliminacji do 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. O udział w finale selekcji zawalczą m.in. byli reprezentanci kraju w konkursie oraz… siostry zakonne!

UPDATE! Do finału awansowali: Chris Grech, Glen Vella, Jessika, Trilogy, Chrisabelle, Franklin, Lawrence Gray, Karen DeBattista, Daniel Testa, Dominic, L-Ahwa, Amber, Deborah C oraz Ekklesia Sisters.

Maltański nadawca PBS zdecydował o rozegraniu dwóch etapów tegorocznych eliminacji do konkursu organizowanego w Wiedniu. W dzisiejszej rundzie półfinałowej weźmie udział dwudziestu kandydatów wybranych spośród 134 propozycji nadesłanych do stacji. O tym, których 14 wykonawców otrzyma szansę na ponowne zaprezentowanie się w finale selekcji, zdecyduje sześcioosobowa komisja jurorska oraz telewidzowie w stosunku głosów 86:14 (tj. każdy juror oraz telewidzów będą mieli po 1/7 wpływu na końcowy wynik).

W tegorocznych zmaganiach o tytuł reprezentanta Malty wystąpi m.in. Gianluca Bezzina, finalista zeszłorocznego, 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, który zajął 8. miejsce z utworem „Tomorrow„. Tym razem jednak wykonawca zaśpiewa w towarzystwie swojego rodzeństwa jako lider grupy L Ahwa. Oprócz niego w stawce usłyszymy m.in Glena Vellę, który zajął 11. miejsce w półfinale konkursu w 2011 roku (ze stratą jednego punktu do awansu) oraz Daniela Testę, reprezentanta kraju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2008.

Największe zamieszanie panuje jednak wokół zespołu Ekklesia Sisters, w której skład wchodzi… sześć sióstr urszulanek. Zakonnice zaprezentują piosenkę „Love & Let Go” opowiadającą o ich doświadczeniach w pracy w przedszkolu dla porzuconych dzieci. Jak same przyznały, ich udział w krajowych eliminacjach ma na celu wsparcie Kościoła oraz podopiecznych, którym na co dzień pomagają.

Czy to wystarczy, aby podbić serca sędziów i telewidzów i awansować do finału, by tam wygrać tytuł kolejnego reprezentanta Malty w Konkursie Piosenki Eurowizji? Przypomnijmy, że w tym roku w barwach kraju wystąpił zespół FireLight, który z utworem „Coming Home” zajął ostatecznie 22. miejsce w stawce finałowej konkursu. Podobnie jak reprezentacja Polski, czyli Donatan Cleo, formacja została zupełnie inaczej oceniona przez jurorów niż przez telewidzów. W przypadku Maltańczyków, ich propozycję znacznie wyżej w rankingu uplasowali sędziowie (6. miejsce) niż głosujący widzowie (24. miejsce).

Kolejność startowa występu podczas półfinału maltańskich eliminacji:

1. „Home” – Lyndsay

2. „Could Have Been Me” – Iona Dalli

3. „Still Here” – Franklin

4. „Rush” – Christabelle

5. „Fandango” – Jessika

6. „Closed Doors” – Chris Grech

7. „12, Baker Street” – Karen DeBattista

8. „Something in the Way” – Daniel Testa

9. „Breakaway” – Glen Vella

10. „Stop Haunting Me” – Raquel

11. „Take Me As I Am” – Domenique

12. „The One That You Love” – Lawrence Gray

13. „It’s OK” – Deborah C

14. „Close Your Eyes” – Danica Muscat

15. „Secretly” – Corazon

16. „Beautiful to Me” – L-Ahwa

17. „Warrior” – Amber

18. „Chasing a Dream” – Trilogy

19. „Once in a While” – Dominic

20. „Love & Let Go” – Ekklesia Sisters

Źródło. esctoday.com, radiozet.pl, tvm.com.mt; Fot. littlerock.com.mt