Dziś o 20:00 w stolicy Czech, Pradze, rozegrana zostanie 15. edycja Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Zmagania uczestników z 8 państw, w tym reprezentującej Polskę Pauliny Bidzińskiej, możemy śledzić m.in. w TVP Kultura i w Internecie.

Już dziś, 16 grudnia, o 20:00 czasu środkowoeuropejskiego TVP Kultura przeprowadzi transmisję Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy (Eurovision Young Dancers – EYD). To 15. edycja tego wydarzenia, organizowanego co dwa lata od 1985 (z przerwą w latach 2007 i 2009). Polska bierze w nim udział po raz 10. Do tej pory zwyciężaliśmy dwukrotnie, w 2001 oraz 2015, a najczęściej, bo trzykrotnie, konkurs ten organizowaliśmy. Najwięcej zwycięstw (5) ma na swoim koncie Hiszpania, jednak ostatnie z nich sprzed 20 lat. W całej historii konkursu udział w nim wzięło (co najmniej raz) łącznie 37 państw, w tym także Kanada – w 1987.

Kto na scenie? [UPD]

Zobaczymy zmagania tancerzy z 8 państw. Poniżej lista ich nazwisk w kolejności pojawiania się na scenie. W nawiasach podano autora choreografii, a po myślniku kompozytora i (jeśli jest znany) tytuł akompaniamentu.

 1. NORWEGIA Anna Louise Amundsen (Tine Erica Aspaas)
  – 
  Ane Brun
 2. NIEMCY Danila Kapustin Desde Otello (taniec baletowy)
  – 
  Claudio Monteverdi Amor dov’è la fe
 3. MALTA Denise Buttigieg Q.W. (Joeline Tabone)
  – Mario Sammut (aka Cygna)
 4. PORTUGALIA Raquel Fidalgo Esquiva (Marius Petipa)
  – Trio Chemirani
 5. POLSKA Paulina Bidzińska La Certa (Jacek Przybyłowicz)
  – Antonio Vivaldi Fac ut ardeat
 6. SŁOWENIA Patricija Crnkovič Disintegration (Patricija Crnkovič)
  – Sylvain Chauveau
 7. SZWECJA Christoffer Collins Solo-X (Sigge Modigh)
  – Jesper Hörberg
 8. CZECHY Michal Vach Monologue (Michal Vach & Lenka Lenka Halašová)
  – Max Richter

Koncert poprowadzą: podobnie jak przed dwoma laty Libor Bouček, prezenter radiowy i telewizyjny, oraz Angeé Klára Svobodová, tancerka i choreografka.

Transmisja online i za granicą

Popisy młodych tancerzy będzie można śledzić w Internecie na oficjalnym kanale EYD pod tym linkiem oraz na kanale szwedzkiej telewizji SVTPlay. Show pokażą (na żywo bądź z pewnym opóźnieniem) również poniższe stacje telewizyjne:

 • Albania – RTSH HD
 • Czechy – CT Art
 • NiemcyWDR (w niedzielę 7 stycznia 2018 o godz. 8:35)
 • MaltaPBS Malta (godz. 21:00)
 • Norwegia NRK2 (w niedzielę 17 grudnia 2017 o godz. 19:45)
 • PortugaliaRTP2 (godz. 22:05)
 • Szwecja – SVT

Reguły gry

Młodych tancerzy oceni 3-osobowe jury w składzie:

 • Itzik Galili, pochodzący z Izraela, znany i nagradzany choreograf
 • Ambra Succi, szwedzka tancerka i choreografka, znana m.in. ze współpracy przy produkcji programów X Factor i Melodifestivalen
 • Daria Klimentová, światowej sławy prima ballerina z Czech

Pod uwagę jurorzy wezmą nie tylko występy indywidualne, lecz również taniec grupowy. Dwoje najlepszych tancerzy przejdzie do rundy finałowej, która wyłoni ostatecznego zwycięzcę. Podsumowanie pierwszych prób i kilka faktów o konkursie możecie przypomnieć sobie w tym artykule. Zobaczcie też, jak poradzili sobie z interpretacją układów choreograficznych eurowizyjnych występów:

Kto z Polski

Reprezentująca Polskę Paulina Bidzińska urodziła się w 1998 i jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Doświadczenie taneczne zdobywała w wielu pokazach, konkursach i warsztatach. W 2015 wytańczyła II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku, a dwa lata później zajęła w tym konkursie I miejsce. W 2016 uzyskała wyróżnienie na IX Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Uczniów Szkół Baletowych w Bytomiu.

Możliwość reprezentowania Polski na Eurowizji Młodych Tancerzy dało Paulinie zwycięstwo w krajowym Młodym Tancerzu Roku zorganizowanym w maju przez TVP Kultura, Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak przyznaje sama Paulina, taniec daje jej poczucie spełnienia, a każde wyjście na scenę jest dla niej źródłem radości i niezwykłym przeżyciem. Najlepiej odnajduje się w stylu neoklasycznym [za TVP Kultura].

W dzisiejszym konkursie Paulina Bidzińska zaprezentuje się w układzie La Certa, który będzie połączeniem klasyki i nowoczesności. Za choreografię odpowiada Jacek Przybyłowicz, który pracował również ze zwyciężczynią Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2015, Viktorią Nowak. Paulina zatańczy do Fac ut ardeat Antonio Vivaldiego.

Źródła: youngdancers.tv, tvpkultura.tvp.pl, www.osb.bytom.pl, fot.: projekt Przemysław Jóźwik (OGAE Polska) na podstawie materiałów youngdancers.tv z wykorzystaniem logotypów TVP Kultura, OGAE Polska i youngdancers.tv, fot. w tekście: youngdancers.tv.

Poprzedni artykułSzczegóły litewskiego maratonu znane!
Następny artykułPolska wygrywa Eurowizję Młodych Tancerzy [UPD]
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...