Dziś o 20:00 w stolicy Czech, Pradze, rozegrana zostanie 15. edycja Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Zmagania uczestników z 8 państw, w tym reprezentującej Polskę Pauliny Bidzińskiej, możemy śledzić m.in. w TVP Kultura i w Internecie.

Już dziś, 16 grudnia, o 20:00 czasu środkowoeuropejskiego TVP Kultura przeprowadzi transmisję Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy (Eurovision Young Dancers – EYD). To 15. edycja tego wydarzenia, organizowanego co dwa lata od 1985 (z przerwą w latach 2007 i 2009). Polska bierze w nim udział po raz 10. Do tej pory zwyciężaliśmy dwukrotnie, w 2001 oraz 2015, a najczęściej, bo trzykrotnie, konkurs ten organizowaliśmy. Najwięcej zwycięstw (5) ma na swoim koncie Hiszpania, jednak ostatnie z nich sprzed 20 lat. W całej historii konkursu udział w nim wzięło (co najmniej raz) łącznie 37 państw, w tym także Kanada – w 1987.

Kto na scenie? [UPD]

Zobaczymy zmagania tancerzy z 8 państw. Poniżej lista ich nazwisk w kolejności pojawiania się na scenie. W nawiasach podano autora choreografii, a po myślniku kompozytora i (jeśli jest znany) tytuł akompaniamentu.

 1. NORWEGIA Anna Louise Amundsen (Tine Erica Aspaas)
  – 
  Ane Brun
 2. NIEMCY Danila Kapustin Desde Otello (taniec baletowy)
  – 
  Claudio Monteverdi Amor dov’è la fe
 3. MALTA Denise Buttigieg Q.W. (Joeline Tabone)
  – Mario Sammut (aka Cygna)
 4. PORTUGALIA Raquel Fidalgo Esquiva (Marius Petipa)
  – Trio Chemirani
 5. POLSKA Paulina Bidzińska La Certa (Jacek Przybyłowicz)
  – Antonio Vivaldi Fac ut ardeat
 6. SŁOWENIA Patricija Crnkovič Disintegration (Patricija Crnkovič)
  – Sylvain Chauveau
 7. SZWECJA Christoffer Collins Solo-X (Sigge Modigh)
  – Jesper Hörberg
 8. CZECHY Michal Vach Monologue (Michal Vach & Lenka Lenka Halašová)
  – Max Richter

Koncert poprowadzą: podobnie jak przed dwoma laty Libor Bouček, prezenter radiowy i telewizyjny, oraz Angeé Klára Svobodová, tancerka i choreografka.

Transmisja online i za granicą

Popisy młodych tancerzy będzie można śledzić w Internecie na oficjalnym kanale EYD pod tym linkiem oraz na kanale szwedzkiej telewizji SVTPlay. Show pokażą (na żywo bądź z pewnym opóźnieniem) również poniższe stacje telewizyjne:

 • Albania – RTSH HD
 • Czechy – CT Art
 • NiemcyWDR (w niedzielę 7 stycznia 2018 o godz. 8:35)
 • MaltaPBS Malta (godz. 21:00)
 • Norwegia NRK2 (w niedzielę 17 grudnia 2017 o godz. 19:45)
 • PortugaliaRTP2 (godz. 22:05)
 • Szwecja – SVT

Reguły gry

Młodych tancerzy oceni 3-osobowe jury w składzie:

 • Itzik Galili, pochodzący z Izraela, znany i nagradzany choreograf
 • Ambra Succi, szwedzka tancerka i choreografka, znana m.in. ze współpracy przy produkcji programów X Factor i Melodifestivalen
 • Daria Klimentová, światowej sławy prima ballerina z Czech

Pod uwagę jurorzy wezmą nie tylko występy indywidualne, lecz również taniec grupowy. Dwoje najlepszych tancerzy przejdzie do rundy finałowej, która wyłoni ostatecznego zwycięzcę. Podsumowanie pierwszych prób i kilka faktów o konkursie możecie przypomnieć sobie w tym artykule. Zobaczcie też, jak poradzili sobie z interpretacją układów choreograficznych eurowizyjnych występów:

Kto z Polski

Reprezentująca Polskę Paulina Bidzińska urodziła się w 1998 i jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Doświadczenie taneczne zdobywała w wielu pokazach, konkursach i warsztatach. W 2015 wytańczyła II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku, a dwa lata później zajęła w tym konkursie I miejsce. W 2016 uzyskała wyróżnienie na IX Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Uczniów Szkół Baletowych w Bytomiu.

Możliwość reprezentowania Polski na Eurowizji Młodych Tancerzy dało Paulinie zwycięstwo w krajowym Młodym Tancerzu Roku zorganizowanym w maju przez TVP Kultura, Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak przyznaje sama Paulina, taniec daje jej poczucie spełnienia, a każde wyjście na scenę jest dla niej źródłem radości i niezwykłym przeżyciem. Najlepiej odnajduje się w stylu neoklasycznym [za TVP Kultura].

W dzisiejszym konkursie Paulina Bidzińska zaprezentuje się w układzie La Certa, który będzie połączeniem klasyki i nowoczesności. Za choreografię odpowiada Jacek Przybyłowicz, który pracował również ze zwyciężczynią Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2015, Viktorią Nowak. Paulina zatańczy do Fac ut ardeat Antonio Vivaldiego.

Źródła: youngdancers.tv, tvpkultura.tvp.pl, www.osb.bytom.pl, fot.: projekt Przemysław Jóźwik (OGAE Polska) na podstawie materiałów youngdancers.tv z wykorzystaniem logotypów TVP Kultura, OGAE Polska i youngdancers.tv, fot. w tekście: youngdancers.tv.

Poprzedni artykułSzczegóły litewskiego maratonu znane!
Następny artykułPolska wygrywa Eurowizję Młodych Tancerzy [UPD]
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista z zamiłowaniem do muzyki, bez której nie potrafię żyć. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Ulubione piosenki eurowizyjne to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)... Jestem otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartuś i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach, w magisterce rozkminiałem dyslokację śrubową, a w licencjacie przyspieszoną ekspansję Wszechświata. Obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV, Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W tym roku w oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :)