Dziś o 20:15 finał tegorocznej edycji konkursu Młody Muzyk Roku. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę podczas Eurowizji dla Młodych Muzyków w Edynburgu. Zmagania 5 finalistów można śledzić m.in. w TVP Kultura oraz online.

Już dziś, 20 marca, o 20:15 w TVP Kultura, TVP VOD i na stronie mlodymuzykroku.tvp.pl transmisja finału konkursu Młody Muzyk Roku 2018. Wydarzenie jest organizowane przez Telewizję Polskę S.A. – TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca.

Kto na scenie?

Przed publicznością zgromadzoną w Studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie wystąpi pięcioro młodych instrumentalistów:

  • Grzegorz Chwaliński (perkusja) – 18-letni uczeń Zespołu Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu
  • Marta Chlebicka (flet) – 17-letnia uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie
  • Piotr Motyka (akordeon) – 17-letni uczeń Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu
  • Kacper Dworniczak (gitara) – 16-letni uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu
  • Maciej Prokopowicz (puzon) – 18-letni uczeń Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej

Muzycy będą rywalizować przy akompaniamencie Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy. Ich występy zostaną ocenione ich przez jury w składzie:

  • Katarzyna Budnik-Gałązka – altowiolistka
  • Włodek Pawlik – pianista
  • Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent

Po każdym występie jurorzy podzielą się wrażeniami odnośnie do wszystkich prezentacji. Również publiczność będzie miała możliwość komentowania występów za pomocą mediów społecznościowych. Najciekawsze wypowiedzi zostaną wyświetlone na ekranach.

Gdy jury uda się na obrady, na scenie pojawią się zwycięzcy poprzednich edycji Młodego Muzyka Roku: akordeoniści, Bartosz Głowacki i Bartosz Kołsut, oraz saksofonista, Łukasz Dyczko, zdobywca także Grand Prix ostatniego Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. W towarzystwie orkiestry wykonają najsłynniejsze Tanga Jerzego Petersburskiego w specjalnie przygotowanej aranżacji Wojciecha Kostrzewy.

O konkursie

Młody Muzyk Roku jest ogólnopolskim konkursem mającym na celu wyłonienie najlepszego muzyka w wieku 12-21 lat grającego na instrumencie klasycznym. To wydarzenie łączące cechy talent-show z najwyższą jakością muzyczną i artystyczną. Ma na celu pokazanie, że muzyka klasyczna może być interesująca i porywająca.

Konkurs składa się z dwóch etapów: półfinału, który rozegrano 5 marca, oraz dzisiejszego finału. Uczestnikami Młodego Muzyka Roku są laureaci prestiżowych konkursów muzycznych wybrani przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W półfinale zaprezentowało się 12 uczestników, solo lub w towarzystwie fortepianu. Siedmioro z nich odpadło z dalszej rywalizacji.

Zwycięzca reprezentuje następnie Polskę w Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków, organizowanym co dwa lata, naprzemiennie z Konkursem Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Tegoroczna, 19. edycja, odbędzie się 18-23 sierpnia w Edynburgu. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Ostatnie 3 lata były bardzo owocne dla reprezentantów Polski. Viktoria Nowak i Paulina Bidzińska zwyciężyły Konkursy Eurowizji dla Młodych Tancerzy w 2015 i 2017, a Łukasz Dyczko 18. Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków w 2016 (jego występ na video poniżej). Czy ta dobra passa utrzyma się w tym roku? Czy Polska ma szansę na zwycięstwo także w najbardziej popularnym z konkursów Eurowizji, Konkursie Piosenki, w którym nasz kraj będą reprezentować Gromee i Lukas Meijer?

Źródła: mlodymuzykroku.vod.tvp.pl, youngmusicians.tv, youngdancers.tv, fot.: projekt P. Jóźwik na podstawie zdjęcia N. Młudzik/TVP.