Już dziś o 21:00 rozpocznie się drugi półfinał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Zmagania 18 państw, w tym Polski, możemy śledzić m.in. w TVP 1, TVP Polonia i w Internecie. Czy Gromee i Lukas Meijer awansują do sobotniego finału?

Drugi półfinał Eurowizji zobaczymy na żywo dziś o 21:00 m.in. w TVP 1 i TVP Polonia, a także w Internecie na stronie eurowizja.tvp.pl. Komentatorem będzie tradycyjnie Artur Orzech. Polacy mieszkający za granicą obejrzą konkurs na antenie TVP Polonia lub w telewizjach lokalnych – warto sprawdzić wcześniej ich program. Półfinał pokażą m.in. brytyjska BBC Four, irlandzka RTÉ 2 i portugalska RTP 1 (o 20:00 czasu lokalnego). Transmisję bez komentarzy zapewnia oficjalny kanał Eurowizji na YouTube tutaj*.

Poniższe państwa udostępniają transmisję online na swoich serwisach internetowych:

*ze względu na ograniczenia licencyjne transmisja online będzie niedostępna m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Boliwii, Republice Dominikany, Ekwadorze, Hondurasie, Panamie, Paragwaju, Urugwaju czy Wenezueli.

Kto na scenie?

Konkurs poprowadzą Filomena Cautela, Sílvia Alberto, Daniela Ruah i Catarina Furtado. W 2. półfinale zobaczymy zmagania artystów z 18 państw. Oto oni w kolejności pojawiania się na scenie:

 1. Norwegia – Alexander Rybak That’s How You Write A Song
 2. Rumunia – The Humans Goodbye
 3. Serbia – Sanja Ilić & Balkanika Nova Deca
 4. San Marino – Jessika featuring Jenifer Brening Who We Are
 5. Dania – Rasmussen Higher Ground
 6. Rosja – Julia Samoylova I Won’t Break
 7. Mołdawia – DoReDoS My Lucky Day
 8. Holandia – Waylon Outlaw In ‚Em
 9. Australia – Jessica Mauboy We Got Love
 10. Gruzja – Ethno-Jazz Band Iriao For You
 11. Polska – Gromee feat. Lukas Meijer Light Me Up
 12. Malta – Christabelle Taboo
 13. Węgry – AWS Viszlát Nyár
 14. Łotwa – Laura Rizzotto Funny Girl
 15. Szwecja – Benjamin Ingrosso Dance You Off
 16. Czarnogóra – Vanja Radovanović Inje
 17. Słowenia – Lea Sirk Hvala, ne!
 18. Ukraina – MELOVIN Under The Ladder

Jak głosować?

Głosować mogą tylko widzowie przebywający na terenie państw biorących udział w 2. półfinale – czyli także z Polski – oraz dodatkowo z Niemiec, Włoch i Francji, czyli krajów, które automatycznie znalazły się w finale konkursu. Pozostałe państwa mogą zapewnić transmisję koncertu, ale nie biorą udziału w głosowaniu. Zgodnie z zasadą rywalizacji fair-play nie głosujemy na piosenkę z własnego kraju – egzekwowanie tej reguły w praktyce oznacza brak możliwości głosowania na występ państwa, na terenie którego przebywamy.

Głosowanie będzie trwać około 15 minut po wybrzmieniu wszystkich występów. Numery telefonów, pod które należy dzwonić bądź wysyłać SMS-y, zostaną podane podczas telewizyjnych transmisji w każdym z tych państw. Głosy na ulubione piosenki można oddawać również poprzez oficjalną eurowizyjną aplikację dostępną na systemy iOS, Android i Windows Phone – aplikacja jest bezpłatna, ale głosowanie przez nią odbywa się przez wysłanie SMS premium, jej użytkownicy mogą też być narażeni na koszty transmisji danych.

Podczas wczorajszej próby generalnej swoje noty przyznały już 5-osobowe zespoły jury z 21 państw głosujących w 1. półfinale. Głosy jury i widzów zostaną oddzielnie przeliczone na punkty w skali eurowizyjnej (12 pkt. dla najlepszej piosenki, 10 dla kolejnej, następnie 8, 7, …, 2, 1 pkt.) i po zsumowaniu wszystkich punktów poznamy w przypadkowej kolejności 10 utworów z największą ich liczbą – te kraje awansują do finału, który zostanie rozegrany w sobotę, 12 maja o godz. 21:00. Dokładna liczba punktów uzyskanych przez poszczególne piosenki zostanie ujawniona dopiero po zakończeniu finału Eurowizji.

Dołączcie do zabawy, pobierając jedną z kart do głosowania: BBC, ESC lub bardzo uproszczoną tutaj. Ekscytującego wieczoru!

Źródła: eurovision.tv, rte.ie, bbc.co.uk, rtp.pt, fot.: projekt P. Jóźwik na podstawie materiałów eurovision.tv, TVP oraz OGAE Polska.

Poprzedni artykułGromee i Lukas Meijer w Ambasadzie RP!
Następny artykułCzy Polska ma szansę na awans do finału Eurowizji 2018?
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...

1 KOMENTARZ

 1. Tak jak sie spodziewałem. Zmarnowali ten kilka tygodni na pierdoły, nie widziałem nic lepszego w ich wykonaniu od polskiego wystepu, nawet polski wystep był chyba lepszy, bardziej kameralny. Skonczyło sie na powieszeniu sobie dodatkowego zelastwa na szyji i ruchy jak chyba czy delfin? chodziło pewnie o deske surfngowa, tylko czy ktos załapał? Polacy w Europie musza wspomoc głosowaniem, inaczej klapa. Wyszło blado i bezpłciowo. Ogolnie słaby poziom tego połfinalu wiec moze sie przeslizgna. Szkoda ze Lukas nie umie spiewac.