Już dziś o 21:00 rozpocznie się finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Choć Polska do niego nie awansowała, to jednak wciąż mamy możliwość głosować na swoich faworytów. Transmisja koncertu m.in. w TVP 1, TVP Polonia i w Internecie.

Finał Eurowizji zobaczymy na żywo dziś o 21:00 m.in. w TVP 1 i TVP Polonia, a także w Internecie na stronie eurowizja.tvp.pl. Komentatorem będzie tradycyjnie Artur Orzech.

Polacy mieszkający za granicą obejrzą konkurs na antenie TVP Polonia lub w telewizjach lokalnych – warto sprawdzić wcześniej ich program. Finał (o 20:00 czasu lokalnego) pokażą m.in. brytyjska BBC One, irlandzka RTÉ One i portugalska RTP 1.

Polonia amerykańska będzie miała możliwość zobaczyć finał Eurowizji dzięki stacji Logo TV (także na kanale YouTube tutaj) oraz usłyszeć w radiu WJFD 97.3 FM (z komentarzami w językach angielskim i portugalskim). Początek w zależności od stanu: 15:00 (3PM) ET albo 12:00 (12PM) PT.

Z powodu ocenzurowania dwóch występów podczas transmisji 1. półfinału tegorocznej Eurowizji w trybie natychmiastowym rozwiązana została umowa z telewizją Mango TV, zatem telewizyjnej transmisji konkursu pozbawieni zostaną widzowie w Chinach.

Transmisję online (bez komentarzy) zapewnia oficjalny kanał Eurowizji na YouTube tutaj*. Poniższe państwa udostępniają transmisję online także w swoich serwisach internetowych:

*ze względu na ograniczenia licencyjne transmisja online będzie niedostępna m.in. w Kanadzie, Boliwii, Republice Dominikany, Ekwadorze, Hondurasie, Panamie, Paragwaju, Urugwaju czy Wenezueli.

Kto na scenie?

Konkurs poprowadzą Filomena Cautela, Sílvia Alberto, Daniela Ruah i Catarina Furtado. Wieczór rozpoczną portugalskie gwiazdy sceny muzycznej, Ana Moura i Mariza, a czas głosowania do momentu podawania wyników (tzw. interval act) uświetnią Salvador Sobral, zwycięzca Eurowizji 2017, oraz Caetano Veloso z Brazylii.

W finale zobaczymy zmagania artystów z 26 państw: po 10 awansowało z każdego z dwóch półfinałów, 5 należy do tzw. Wielkiej Piątki, która zawsze ma zagwarantowane miejsce w finale, podobnie jak ubiegłoroczny zwycięzca, czyli Portugalia. Oto oni w kolejności pojawiania się na scenie:

 1. Ukraina – MELOVIN Under The Ladder
 2. Hiszpania – Amaia y Alfred Tu Canción
 3. Słowenia – Lea Sirk Hvala, ne!
 4. Litwa – Ieva Zasimauskaitė When We’re Old
 5. Austria – Cesár Sampson Nobody But You
 6. Estonia – Elina Nechayeva La Forza
 7. Norwegia – Alexander Rybak That’s How You Write A Song
 8. Portugalia – Cláudia Pascoal O Jardim
 9. Wielka Brytania – SuRie Storm
 10. Serbia – Sanja Ilić & Balkanika Nova Deca
 11. Niemcy – Michael Schulte You Let Me Walk Alone
 12. Albania – Eugent Bushpepa Mall
 13. Francja – Madame Monsieur Mercy
 14. Czechy – Mikolas Josef Lie To Me
 15. Dania – Rasmussen Higher Ground
 16. Australia – Jessica Mauboy We Got Love
 17. Finlandia – Saara Aalto Monsters
 18. Bułgaria – EQUINOX Bones
 19. Mołdawia – DoReDoS My Lucky Day
 20. Szwecja – Benjamin Ingrosso Dance You Off
 21. Węgry – AWS Viszlát Nyár
 22. Izrael – Netta TOY
 23. Holandia – Waylon Outlaw In ‚Em
 24. Irlandia – Ryan O’Shaughnessy Together
 25. Cypr – Eleni Foureira Fuego
 26. Włochy – Ermal Meta e Fabrizio Moro Non Mi Avete Fatto Niente

Jak głosować?

W finale głosować mogą widzowie przebywający na terenie wszystkich państw biorących udział w Eurowizji 2018 – czyli także w Polsce. Zgodnie z zasadą rywalizacji fair-play nie głosujemy na piosenkę z własnego kraju – egzekwowanie tej reguły w praktyce oznacza brak możliwości głosowania na występ państwa, na terenie którego przebywamy. Np. fani Eurowizji przebywający w Lizbonie nie zagłosują na Portugalię.

Głosowanie będzie trwać około 15 minut po wybrzmieniu wszystkich występów. Numery telefonów, pod które należy dzwonić bądź wysyłać SMS-y, zostaną podane podczas telewizyjnych transmisji w każdym z tych państw. Z jednego numeru telefonu można oddać łącznie maksymalnie 20 głosów.

W razie problemów z uzyskaniem numerów telefonów głosy warto oddać poprzez oficjalną eurowizyjną aplikację dostępną na systemy iOS, Android i Windows Phone – aplikacja jest bezpłatna, ale głosowanie przez nią odbywa się przez wysłanie SMS premium, jej użytkownicy mogą też być narażeni na koszty transmisji danych.

Wyniki

Podczas wczorajszej próby generalnej swoje noty przyznały już 5-osobowe zespoły jury z 43 państw biorących udział w konkursie. Głosy jury i widzów zostaną następnie oddzielnie przeliczone na punkty w skali eurowizyjnej (12 pkt. dla najlepszej piosenki, 10 dla kolejnej, następnie 8, 7,…, 2, 1 pkt.).

Po zakończeniu części artystycznej prowadzące Eurowizję będą łączyć się z korespondentami ze wszystkich poszczególnych państw uczestniczących w Eurowizji, o czym pisaliśmy tutaj. Na ekranach automatycznie pojawią się punkty od 1 do 10, a przedstawiciel danego kraju ogłosi tylko, która piosenka otrzymuje najwyższą notę, 12 pkt.

Punkty wynikające z głosowania widzów w każdym z państw zostaną do siebie dodane, a następnie podane począwszy od piosenki, która zabrała ich najmniej, aż do zwycięzcy głosowania publiczności. W ten sposób niemal do samego końca nie będzie wiadomo, kto wygrał Eurowizję 2018. Emocje sięgną zenitu.

Dołączcie do zabawy, pobierając jedną z kart do głosowania: BBC, ESC lub bardzo uproszczoną tutaj. Ekscytującego wieczoru!

Źródła: eurovision.tv, rte.ie, bbc.co.uk, rtp.pt, fot.: projekt P. Jóźwik na podstawie materiałów eurovision.tv, TVP oraz OGAE Polska.