O 21:00 rozpocznie się pierwszy półfinał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Zmagania 19 państw możemy śledzić m.in. w TVP 1, TVP Polonia i w Internecie. Reprezentacja Polski pojawi się w czwartek.

Telewizja Polska pokaże wszystkie 3 koncerty Eurowizji: półfinały (dziś i w czwartek) oraz sobotni finał konkursu. Dziś o 21:00 rozpocznie się 1. półfinał Eurowizji – do obejrzenia na żywo m.in. w TVP 1 i TVP Polonia.

Transmisja online i za granicą

Zmagania eurowizyjnych artystów można śledzić również w Internecie. Transmisję bez komentarzy zapewnia oficjalny kanał Eurowizji na YouTube tutaj*. Polacy mieszkający za granicą obejrzą konkurs na antenie TVP Polonia lub w telewizjach lokalnych – warto sprawdzić wcześniej ich program. Półfinał pokażą m.in. brytyjska BBC Four, irlandzka RTÉ2 i portugalska RTP 1 (o 20:00 czasu lokalnego).

Poniższe państwa udostępniają transmisję online na swoich serwisach internetowych:

*ze względu na ograniczenia licencyjne transmisja online będzie niedostępna m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Korei Południowej, Boliwii, Republice Dominikany, Ekwadorze, Hondurasie, Panamie, Paragwaju, Urugwaju czy Wenezueli.

Kto na scenie?

Konkurs poprowadzą Filomena Cautela, Sílvia Alberto, Daniela Ruah i Catarina Furtado. W 1. półfinale zobaczymy zmagania artystów z 19 państw. Oto oni w kolejności pojawiania się na scenie:

 1. Azerbejdżan – Aisel X My Heart
 2. Islandia – Ari Ólafsson Our Choice
 3. Albania – Eugent Bushpepa Mall
 4. Belgia – Sennek A Matter Of Time
 5. Czechy – Mikolas Josef Lie To Me
 6. Litwa – Ieva Zasimauskaitė When We’re Old
 7. Izrael – Netta TOY
 8. Białoruś – ALEKSEEV FOREVER
 9. Estonia – Elina Nechayeva La Forza
 10. Bułgaria – EQUINOX Bones
 11. Macedonia – Eye Cue Lost And Found
 12. Chorwacja – Franka Crazy
 13. Austria – Cesár Sampson Nobody But You
 14. Grecja – Yianna Terzi Oniro Mou
 15. Finlandia – Saara Aalto Monsters
 16. Armenia – Sevak Khanagyan Qami
 17. Szwajcaria – ZiBBZ Stones
 18. Irlandia – Ryan O’Shaughnessy Together
 19. Cypr – Eleni Foureira Fuego

Jak głosować?

Dziś wieczorem głosować mogą tylko widzowie przebywający na terenie państw biorących  udział w 1. półfinale oraz dodatkowo z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, czyli krajów, które automatycznie znalazły się w finale konkursu. Pozostałe państwa mogą zapewnić transmisję koncertu, ale nie biorą udziału w głosowaniu. Nie głosujemy też na piosenkę kraju, na terenie którego przebywamy.

Głosowanie będzie trwać około 15 minut po wybrzmieniu wszystkich występów. Numery telefonów, pod które należy dzwonić bądź wysyłać SMS-y, zostaną podane podczas telewizyjnych transmisji w każdym z tych państw. Głosy na ulubione piosenki można oddawać również poprzez oficjalną eurowizyjną aplikację dostępną na systemy iOS, Android i Windows Phone – aplikacja jest bezpłatna, ale głosowanie przez nią odbywa się przez wysłanie SMS premium, jej użytkownicy mogą też być narażeni na koszty transmisji danych.

Podczas wczorajszej próby generalnej swoje noty przyznały już 5-osobowe zespoły jury z 22 państw głosujących w 1. półfinale. Głosy jury i widzów zostaną oddzielnie przeliczone na punkty w skali eurowizyjnej (12 pkt. dla najlepszej piosenki, 10 dla kolejnej, następnie 8, 7, …, 2, 1 pkt.) i po zsumowaniu wszystkich punktów poznamy w przypadkowej kolejności 10 utworów z największą ich liczbą – te kraje awansują do sobotniego finału. Dokładna liczba punktów uzyskanych przez poszczególne piosenki zostanie ujawniona dopiero po zakończeniu finału Eurowizji.

Kto wejdzie do finału?

Wg bukmacherów największe szanse na awans do finału mają:

 1. Cypr – Eleni Foureira Fuego
 2. Izrael – Netta TOY
 3. Czechy – Mikolas Josef Lie To Me
 4. Estonia – Elina Nechayeva La Forza
 5. Bułgaria – EQUINOX Bones
 6. Austria – Cesár Sampson Nobody But You
 7. Grecja – Yianna Terzi Oniro Mou
 8. Litwa – Ieva Zasimauskaitė When We’re Old
 9. Belgia – Sennek A Matter Of Time
 10. Armenia – Sevak Khanagyan Qami

Zgadzacie się z tymi typowaniami? Dołączcie do zabawy, pobierając jedną z kart do głosowania: BBC, ESC lub bardzo uproszczoną tutaj. Ekscytującego wieczoru!

Źródła: eurovision.tv, rte.ie, bbc.co.uk, rtp.pt, fot.: projekt P. Jóźwik na podstawie materiałów eurovision.tv, TVP oraz OGAE Polska.

Poprzedni artykuł[relacja na żywo] Próba generalna – 1. pófinał (Eurowizja 2018)
Następny artykułZnamy wyniki pierwszego półfinału Eurowizji 2018! Kto awansował?
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...

1 KOMENTARZ