Dziś o 21:00 pierwszy półfinał Eurowizji z udziałem Kasi Moś

1
6130

O 21:00 czasu środkowoeuropejskiego rozpocznie się pierwszy półfinał 62. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zmagania 18 państw możemy śledzić m.in. w TVP1, TVP Polonia i w Internecie. Kasia Moś wystąpi z numerem 11.

Telewizja Polska pokaże wszystkie 3 koncerty Eurowizji: dzisiejszy i czwartkowy półfinał oraz sobotni finał. Już dziś o 20:20 telewizyjna Jedynka zaprasza na pierwszy odcinek programu Przed Eurowizją, w którym zaprezentuje kulisy koncertu. Punktualnie o 21:00 rozpocznie się 1. półfinał Eurowizji – do obejrzenia na żywo m.in. w TVP1 i TVP Polonia.

Transmisja online i za granicą

Zmagania eurowizyjnych artystów można śledzić również w Internecie. Transmisję bez komentarzy zapewnia oficjalny kanał Eurowizji na YouTube (tutaj). Szwedzki komentarz zapewni telewizja SVT (tutaj). Polacy mieszkający za granicą obejrzą konkurs na antenie TVP Polonia lub w telewizjach lokalnych – warto sprawdzić wcześniej ich program. Półfinał pokażą m.in. francuska stacja France 4, niemiecka One1 oraz (o 20:00 czasu lokalnego) brytyjska BBC Four i irlandzka RTÉ2.

Kto na scenie?

Konkurs poprowadzą Timur Miroshnychenko, Volodymyr Ostapchuk oraz Oleksandr Skichko. Zobaczymy zmagania artystów z 18 państw. Oto oni w kolejności pojawiania się na scenie:

 1. Szwecja – Robin Bengtsson I Can’t Go On
 2. Gruzja – Tamara Gachechiladze Keep The Faith
 3. Australia – Isaiah Don’t Come Easy
 4. Albania – Lindita World
 5. Belgia – Blanche City Lights
 6. Czarnogóra – Slavko Kalezić Space
 7. Finlandia – Norma John Blackbird
 8. Azerbejdżan – Dihaj Skeletons
 9. Portugalia – Salvador Sobral Amar Pelos Dois
 10. Grecja – Demy This is Love
 11. Polska – Kasia Moś Flashlight
 12. Mołdawia – Sunstroke Project Hey Mamma
 13. Islandia – Svala Paper
 14. Czechy – Martina Bárta My Turn
 15. Cypr – Hovig Gravity
 16. Armenia – Artsvik Fly With Me
 17. Słowenia – Omar Naber On My Way
 18. Łotwa – Triana Park Line

Jak głosować?

Podczas wczorajszej próby generalnej swoje głosy przyznały 5-osobowe zespoły jury z 21 państw – poza 18 uczestnikami półfinału były to także 3 kraje Wielkiej Piątki: Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania. W polskim składzie sędziowskim zasiadają:

 • Piotr Iwicki, dyrektor generalny Agencji Muzycznej Polskiego Radia i dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej
 • Grzegorz Urban, kompozytor, aranżer i pianista
 • Magda Steczkowska, piosenkarka
 • Marek Dutkiewicz, autor tekstów
 • Magdalena Tul, piosenkarka, reprezentantka Polski podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w Düsseldorfie

Dziś zostaną zebrane głosy widzów – tylko w 18 krajach startujących w półfinale oraz Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Pozostałe państwa mogą zapewnić transmisję koncertu, ale nie biorą udziału w głosowaniu. Widzowie mogą wspierać ulubione piosenki dzwoniąc lub wysyłając smsy (numery zostaną podane w każdym kraju podczas transmisji) bądź poprzez oficjalną eurowizyjną aplikację dostępną na iOS, Android i Windows Phone – jest bezpłatna, ale głosowanie przez nią odbywa się przez wysłanie smsa premium, jej użytkownicy mogą też być narażeni na koszty transmisji danych. Nie głosujemy na piosenkę kraju, na terenie którego przebywamy.

Głosy jury i widzów zostaną oddzielnie przeliczone na punkty w skali eurowizyjnej (12 pkt. dla najlepszej piosenki, 10 dla kolejnej, następnie 8, 7, …, 2, 1 pkt.) i po zsumowaniu wszystkich punktów poznamy w przypadkowej kolejności 10 utworów z największą ich liczbą – te kraje awansują do sobotniego finału. Szczegółowe wyniki zostaną ujawnione dopiero po zakończeniu Eurowizji.

Dołączcie do zabawy, pobierając jedną z kart do głosowania: BBC, ESC, opracowaną przez Jacka Szczepańskiego z OGAE tutaj lub bardzo uproszczoną tutaj. Ekscytującego wieczoru!

Źródła: eurovision.tv, svtplay.se, rte.ie, bbc.co.uk, france2.fr, one.ard.de, fot.: projekt Ernest Wietrzychowski na podstawie materiałów eurovision.tv, TVP oraz OGAE Polska.

Poprzedni artykuł[relacja na żywo] Eurowizja 2017 – Próba jurorska!
Następny artykułUPDATE: Polskie gwiazdy trzymają kciuki za Kasię Moś!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...

1 KOMENTARZ

 1. Ja tam kartę z BBC preferuję już od iluś lat, bardzo dobrze się sprawdza podział występu na 3 aspekty… Swoją drogą wstępnie przyznałem punkty za piosenki opierając się na wersjach studyjnych i wyszła mi dzisiejsza dziesiątka w postaci: Australia, Czarnogóra, Finlandia, Azerbejdżan, Polska, Mołdawia, Islandia, Cypr, Armenia, Łotwa. Już teraz też w sumie jestem pewien, że po live się ona zmieni – np. Slavko jest komiczny i powinien dać sobie spokój mimo chwytliwego kawałka. Ogólnie oceniłem też drugi półfinał i tam jest więcej podobających mi się utworów, ale też i więcej szrotu, dzisiejszy bardziej wyrównany. Nie chciałbym oglądać w finale ani Szwecji, ani Belgii, ani Portugalii, więc jeśli nie okaże się że te 3 wejdą a na lodzie zostanie np. Cypr to będę zadowolony.