Tamara Todevska (Macedonia Północna 2019) - jedna z uczestniczek pierwszego odcinka Eurovision Home Concerts.

Przed nami pierwszy odcinek Eurovision Home Concerts – jednej z alternatyw Europejskiej Unii Nadawców, która ma zastąpić odwołaną Eurowizję. Czworo artystów z ostatnich edycji konkursów zaśpiewa swoje eurowizyjne utwory i covery największych przebojów. Kto wystąpi? Gdzie oglądać koncert?

W związku z epidemią koronawirusa w Europie, Europejska Unia Nadawców zdecydowała się anulować Eurowizję 2020. Eurovision Home Concerts to projekt, który ma zastąpić konkurs jego fanom. Co piątek byli oraz wybrani w tym roku reprezentanci swoich krajów wystąpią w specjalnych koncertach. Podczas wydarzeń transmitowanych na YouTubie zaśpiewają swoje eurowizyjne piosenki oraz covery. O tym, jaki utwór innego artysty wykonają, decydują internauci, oddając głosy na jedną z czterech propozycji.

Eurovision Home Concerts | Episode 1 | Trail

We can’t wait to bring you Episode 1 of #EurovisionHomeConcerts🎙️🔹Ryan O'Shaughnessy 🇮🇪🔸Tamara Todevska🇲🇰🔹Rasmussen 🇩🇰🔸Slavko 🇲🇪📅Friday 3 April📺https://www.youtube.com/eurovisionsongcontest⏰17.00 CEST#Eurovision

Posted by Eurovision Song Contest on Thursday, April 2, 2020

Eurovision Home Concerts – kto wystąpi w pierwszym odcinku?

Dziś podczas pierwszej odsłony Eurovision Home Concerts usłyszymy czworo wokalistów z ostatnich trzech edycji konkursu. Będą to Slavko Kalezić (Czarnogóra 2017), Ryan O’Shaughnessy (Irlandia 2018), Rasmussen (Dania 2018) i Tamara Todevska (Macedonia Północna 2019).

Eurovision Home Concerts: Slavko

Slavko Kalezić to 34-letni piosenkarz, tancerz i aktor. Europa usłyszała o nim w 2017 roku, kiedy to reprezentował Czarnogórę w Konkursie Piosenki Eurowizji. Na scenie w Kijowie dał się poznać jako artysta o niezwykłej charyzmie. Fani zapamiętają go nie za sprawą utworu, a dzięki sztucznemu warkoczowi, którym machał podczas swojej prezentacji. To nie przyniosło efektu, a wokalista zajął ostatecznie odległe, szesnaste miejsce w półfinale konkursu. Po Eurowizji wziął udział w brytyjskiej wersji programu X-Factor. Tam zakończył udział na etapie domów jurorskich, czyli tuż przed występami na żywo.

Podczas koncertu zaśpiewa swój eurowizyjny utwór Space, a także hit Eurowizji 2018 – Fuego z repertuaru Eleni Foureiry. Ta propozycja zdobyła 42% głosów wszystkich internautów, wyprzedzając Qele Qele (Armenia 2008), Euphorię (Szwecja 2012) i Brazil (Jugosławia 1990). Jak sam zapowiedział, ma zamiar pokazać się ze znanej nam wszystkim strony i jednocześnie zaprezentować nowe elementy w swoim show. Udział w inicjatywie jest dla niego niezwykle istotny. Swoim występem chce sprawić radość oraz dostarczyć dużą dawkę rozrywki fanom Eurowizji w tym niewesołym czasie.

Eurovision Home Concerts: Ryan O’Shaughnessy

27-letni Irlandczyk ma za sobą szereg występów telewizyjnych. Brał udział w premierowej edycji The Voice of Ireland, a następnie zajął piąte miejsce w finale brytyjskiego Mam Talent. Na Eurowizji 2018 wystąpił z balladą Together, którą przełamał pasmo irlandzkich porażek i sprawił, że Irlandia awansowała do finału Eurowizji po raz pierwszy od 2013 roku. Ostatecznie zajął szesnaste miejsce. Jesienią 2018 roku zagrał u boku Niamh Kavanagh (zwyciężczyni Eurowizji 1993) w klipie do piosenki IOU, z którą Taylor Hynes wystąpił na Eurowizji Junior 2018.

Podczas Eurovision Home Concerts Ryan wykona swój konkursowy numer oraz Think About Thingsutwór, z którym Dadi Freyr miał reprezentować Islandię na Eurowizji 2020. Internauci przyznali tylko nieco mniej głosów propozycjom: Calm Ather the Storm (Holandia 2014) czy Friend of a Friend (Czechy 2019). Na ostatnim miejscu uplasował się zwycięska piosenka Rock ‚N’ Roll Kids (Irlandia 1994).

Eurovision Home Concerts: Rasmussen

35-letni Rasmussen w swojej karierze muzycznej imał się już kilku zajęć. Był założycielem rockowej kapeli, grał w musicalach, obecnie jest trenerem emisji głosu. Jego eurowizyjna przygoda zakończyła się na wysokim, dziewiątym miejscu w finale Eurowizji 2018. Utwór Higher Ground nie przypadł do gustu jurorom, którzy uplasowali go dopiero na 20. pozycji. Kompozycja podbiła natomiast serca telewidzów, którzy łącznie przyznali mu aż 188 punktów, co przełożyło się na piątą lokatę. Dziś zmierzy się z trudnym zadaniem. Artysta wykona cover kompozycji Only Teardrops, z którą Emmelie de Forest wyśpiewała w 2013 roku trzecie i ostatnie jak dotąd zwycięstwo dla Danii. W głosowaniu przepadły Fairytale (Norwegia 2009), Tears Getting Sober (Bułgaria 2020), Dansevise (Dania 1963).

Eurovision Home Concerts: Tamara Todevska

Weteranka Eurowizji, czterokrotna uczestniczka konkursu w barwach Macedonii Północnej, Tamara Todevska, również weźmie udział w Eurovision Home Concerts. Największy sukces artystka osiągnęła przed rokiem z piosenką Proud, zajmując siódme miejsce w finale i zwyciężając w głosowaniu jury. Wcześniej uplasowała się na dziesiątej, niepremiowanej awansem, lokacie w półfinale konkursu w 2008. W 2004 i 2014 roku wystąpiła w chórkach macedońskich artystów: Tosze Proeskiego i swojej siostry, Tijany Dapčević. Dziś zaśpiewa także hit, który w zeszłym roku pokochała, i do którego klaskała, cała Europa – Soldi z repertuaru Mahmooda. Ta propozycja zdobyła ponad 41% głosów fanów, wyprzedzając takie szlagiery jak: Molitva (Serbia 2007), To The Sky (Macedonia Północna 2014), Where Are You? (Wielka Brytania 1998).

Eurovision Home Concerts – gdzie oglądać?

Pierwszy odcinek Eurovision Home Concerts rozpocznie się już dziś o godz. 17:00. Transmisję możecie śledzić na oficjalnym kanale Konkursu Piosenki Eurowizji na YouTubie. Występy będziecie mogli komentować jak zawsze w grupie Warsaw Calling na Facebooku.