Dziś wieczorem dowiemy się, którzy z dziewięciu biorących udział w pierwszym półfinale francuskich preselekcji wykonawców awansują do ścisłego finału. O wynikach zadecydują widzowie oraz międzynarodowe jury stosunkiem głosów 50:50.

France 2 organizuje preselekcje Destination Eurovision po raz drugi w historii. W 2018 roku o zwycięzcy decydowali krajowi jurorzy oraz telewidzowie w systemie 50:50 (jedynie finał). W półfinałach, które były nagrywane wcześniej, prawo głosu mieli jedynie eksperci w składzie Amir (Francja 2016), Christophe Willem oraz Isabelle Boulay. W tym roku system ten nieco zmieniono. Krajowe jury w składzie Vitaa, Christophe Willem oraz Andre Manoukian wygłoszą jedynie opinie na temat piosenek i występów, bez prawa głosu.

Gdzie i kiedy?

Pierwszy półfinał Destination Eurovision zobaczymy już dziś, 12 stycznia, o godz. 21:00 na antenie France 2,  TV5 Monde Europe (na żywo, kanał dostępny m.in. w usłudze UPC) oraz TV5 Monde FBS (z przesunięciem czasowym) lub w Internecie. Transmisja będzie dostępna TUTAJ oraz na Facebooku.

Kto na scenie?

O bilet do finału będzie walczyło dziewięcioro wykonawców:

  1. AysatComme une grande
  2. Battista AcquavivaPassio
  3. Bilal HassaniRoi
  4. Chimène BadiLà-haut
  5. FlorinaIn the Shadow
  6. LautnerJ’ai pas le temps
  7. MazyOulala
  8. NaestroLe brasier
  9. Silvàn AregLe petit Nicolas

Gospodarzem Destination Eurovision, podobnie jak roku temu, będzie Garou.

Głosowanie

Po prezentacji konkursowych piosenek ruszy głosowanie widzów. Mieszkańcy Francji będą mogli okazać swoje wsparcie ulubionym piosenkom wysyłając smsy. W zależności od liczby oddanych głosów, piosenkom zostaną przyznane (prawdopodobnie w tej skali) punkty: 2,4,6,8,10 i 12.

Oceny występów dokona też profesjonalne międzynarodowe jury w składzie:

Carla Bugahlo Trindade z Portugalii, jedna z producentek Eurowizji 2018, szefowa delegacji
Tali Eshkoli z Izraela, także producentka i wieloletnia członkini delegacji eurowizyjnej, jedna z organizatorek koncertu Israel Calling
Paul Jordan z Wielkiej Brytanii, do niedawna osoba do spraw komunikacji w ramach Konkursu Piosenki Eurowizji
Sanja Vučić, reprezentantka Serbii w 2016 roku
David Tserunyan, szef delegacji w Armenii

Głosy jurorów również zostaną przeliczone na punkty w wyżej podanej skali. Po zsumowaniu obu tabel poznamy piosenki z najwyższą liczbą punktów, które awansują do dalszych zmagań.

Kto awansuje do finału?

O tym dowiemy się prawdopodobnie w okolicach godziny 23. Największą szansę ma Bilal Hassani, który na scenie wykona utwór współtworzony przed Madame Monsieur (Francja 2018) i zajmuje 1. miejsce w typowaniach bukmacherów. Szanse na awans daje się także najbardziej popularnej spośród uczestników tego półfinału Chimène Badi, uwielbianej przez fanów Florinie oraz Naestro. Nie bez szans są również Battista Acquaviva i duet Lautner. Kto z tej walki wyjdzie zwycięsko? Przekonamy się już dzisiaj!

Źródło: Eurovision France i Let's talk about ESC - profile na Facebooku, France 2, inf. własne