Dziś rusza „O Melodie Pentru Europa”! Kto jako pierwszy awansuje do finału i będzie walczyć o reprezentowanie Mołdawii w Sztokholmie?

Dziś o 18:40 (czasu polskiego) rozpoczyna się transmisja pierwszego półfinału preselekcji mołdawskich „O Melodie Pentru Europa”. Rundę poprowadzą Gloria Gorceag i Sergiu Bezniţchi, a gościem specjalnym będzie Aliona Moon, która śpiewała dla Mołdawii w 2013 roku i zajęła 11. miejsce w finale. Jest to zresztą ostatnia wokalistka, która zdobyła wprowadzić swój kraj do finału. Dwóch kolejnych reprezentantów (Cristina Scarlat i Eduard Romanyuta) Europa pozbawiła szansy występu w sobotniej części Eurowizji, więc telewizja mołdawska ma wobec kolejnych kandydatów spore oczekiwania, bo trzeba jak najszybciej wrócić do „formy”.

W dzisiejszym półfinale wystartuje dwunastu uczestników, a siedmiu z nich otrzyma awans do finału, który zaplanowano na sobotę 27 lutego. O wynikach decydować będą widzowie i jurorzy (50/50). Co ciekawe, show będzie miało aż ośmiu zwycięzców, gdyż ostatniego finalistę z pierwszego półfinału poznamy już po zakończeniu oficjalnej transmisji – zostanie on wyłoniony poprzez dodatkową rundę głosowania widzów, a jego nazwisko poznamy podczas programu dyskusyjnego, który TRM planuje emitować po półfinale preselekcji.

Stawka półfinału prezentuje się następująco:

 1. 1 Doinița GhermanIrresistible
 2. 2 Valentina NejelVa fi târziu
 3. 3 Valeria PașaSave Love
 4. 4 Emilia RussuI Am Not the Same
 5. 5 Che-MDVodă e cu noi
 6. 6 Chris MarooTonight
 7. 7 Valentin UzunMine
 8. 8 Criss JeffGood Life
 9. 9 DoReDoSFunnyFolk
 10. 10 ViolaIn the Name of Love
 11. 11 Maxim ZavidiaLa La Love
 12. 12 PrizaRewind

Półfinał rozpoczyna się o 18:40 i potrwa trzy godziny (do 21:45). Po pięciominutowej przerwie ruszy program pt. „Post Eurovision 2016”, który zakończy się o 22:50. Transmisja odbędzie się za pośrednictwem telewizji TRM1 oraz trzech stacji radiowych (Radio Moldova, Radio Moldova Muzical i Radio Moldova Tineret). W Internecie półfinał śledzić będzie można TUTAJ lub TUTAJ.

Źródło: TRM.md, fot.: kankan.md (na zdjęciu Maxim Zavidia)