Rozpoczęło się odliczanie dni do wyboru tegorocznego reprezentanta Rumunii w Konkursie Piosenki Eurowizji. Już dzisiejszego wieczoru odbędzie się pierwszy półfinał Selecţiei Naţionale Romania!


UPDATE: Głosami jury do finału awansowali:

1. msc – Alexia & Matei Walking On Water – 53 pkt

2. msc – Echoes Mirror – 38 pkt

3. msc – Eduard Santha Mesom Romales – 35 pkt

Z udziału w półfinale, ze względów zdrowotnych zrezygnować musiał  Tom Hartis. Czy dana mu będzie szansa wystąpienia w którymś z pozostałych koncertów półfinałowych? O tym zapewne dowiemy się niebawem.


 

Podczas wieczornych zmagań usłyszymy dwunastkę wokalistów, którzy walczyć będą o awans do wielkiego finału. Tylko trójka z nich trafi do etapu ostatecznej rozgrywki. Show odbędzie się w Teatrze Miejskim w Focsanii a poprowadzi je Cezar Ouatu  (ESC 2013) oraz Diana Dumitrescu.

W miniony weekend rumuński Nadawca Publicznej Telewizji wyemitował występy na żywo wszystkich wokalistów walczących o reprezentowanie kraju w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji. Jak wiemy, 60 utworów awansowało do pięciu półfinałów, które odbywać się będą w pięciu różnych miastach kraju. Na dzień przed koncertami, w każdą sobotę, TVR1 transmitować będzie specjalny program Culise Eurovision 2018, który przedstawiać ma sylwetki oraz piosenki półfinalistów, ich przygotowania do występów a także zdjęcia z prób i konferencji prasowych.

Pierwszy półfinał Selecţiei Naţionale rozpocznie się o godzinie 21:00 czasu lokalnego (20:00 czasu środkowoeuropejskiego) i transmitowany będzie na kanałach telewizji TVR 1, TVR International, TVR i TVR + Mołdawia oraz w internecie, na stronie TVRplus  TUTAJ i na kanale YouTube TUTAJ. Show otworzy Luminița Anghel, która wraz z zespołem Sistem w 2005 roku z Let Me Try zdobyła dla Rumunii 3. miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie. Wraz z zespołem Folk Vrancea County tańczyć i śpiewać będzie do układu Hora Din Moldova. O tym, kto awansuje do finału selekcji zadecyduje łączących w doświadczenie uczestnictwa w największych konkursach muzycznym na świecie jury, w skład którego wchodzą: Marian Ionescu, Ilinca Băcilă (ESC 2017), Nicu Pato (ESC 1998), Liliana Stefan (ESC 1998) oraz Viorel Gavrila. Podczas trzydziestominutowej narady komisji, ze sceny zabawiać widzów będzie projekt Bird Rock założony w 2014 roku przez pięciu artystów tworzących muzykę stylu lat 70-tych połączoną z nowoczesnymi akcentami.

Prowadzący

Diana Dumitrescu. Rumuńska gwiazda telewizyjna, modelka i aktorka znana głównie z opery mydlanej. Zadebiutowała w 2003 roku występując w sztuce Chiriţa la băi. Pracę w teatrze kontynuowała grając role w sztukach takich jak Hârca se întoarce, Prestăm servicii artistice czy O noapte furtunoasă. Latem 2004 roku brała udział w emitowanym w Pro TV konkursie Miss World Romania, gdzie zdobyła nagrodę popularności.

Florian Cezar Ouatu. Rumuński piosenkarz, pianista, reprezentant Rumunii podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2013 roku. Grę na fortepianie rozpoczął już w wieku 6 lat. Edukację rozpoczął w rodzimym kraju, następnie studiował we Włoszech, gdzie zdał przedmiot ze śpiewu klasycznego w stylu bel canto na najwyższe oceny. Na miejscu poznawał przede wszystkim muzykę barokową. W grudniu 2012 roku Cezar wydał swój pierwszy pop operowy singiel zatytułowany Cinema Paradiso. W lutym 2013 roku został zakwalifikowany do stawki półfinałowej krajowych eliminacji Selecția Națională 2013 z utworem It’s My Life jako jeden z 32 uczestników wybranych spośród wszystkich propozycji nadesłanych do siedziby TVR. Wystąpił w pierwszym półfinale selekcji i zakwalifikował się do ścisłego finału, w którym zdobył ostatecznie największe poparcie jurorów jak i telewidzów, dzięki czemu został reprezentantem Rumunii w Szwecji. W półfinale konkursu uplasował się na piątej pozycji (pierwsze miejsce w rankingu telewidzów) a w finale zajął ostatecznie 13. miejsce z dorobkiem 65 punktów. Tydzień po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji, wystąpił u boku Andrei Bocelliego i Angeli Gheorghiu podczas koncertu w Romexpo w Rumunii, po którym nawiązał współpracę z greckim muzykiem, Vangelisem. W Telewizji Rumuńskiej prezentuje program Regional Cafe, emitowany w TVR 3 i TVR Iaşi.

Uczestnicy 1. półfinału Selecţiei Naţionale Romania 2018

Lina A Love Worth Falling For

Johnny Bădulescu Devoted

Hellen From Underneath

Eduard Santha Mesom Romales

Echoes Mirror

Alex Florea Nobody Told Me It Would Hurt

Waleska Renacer

Liviu Anghel Rise Up

CornEL Take Me Away

Tom Hartis Teardrop Rain

Elena Turcu The Perfect Fall

Alexia & Matei Walking On Water

Preselekcje Narodowe w Rumunii przyciągnęły 72 zgłoszenia piosenek, spośród których 60 awansowało do pięciu koncertów półfinałowych. Wszystkie utwory przesłuchać możecie TUTAJ

Podział kolejnych półfinałów przedstawia się następująco:


Timişoara, 28 styczeń

Jukebox feat Bella Santiago Auzi Cum Bate

Alessandro Dănescu Breaking Up

Meriem End The Battle

MIHAI Heaven

Jessie Baneş Lightning Strikes

Romeo Zaharia Maybe This Time

Othello Noi Suntem Pădure

Miruna Diaconescu Run For You

Serena Safari

Pragu’ de Sus Te Voi Chema

Endless feat Maria Grosu Thinking About You

Rafael & Andy We Are One


Krajowa, 4 luty

Erminio Sinni & Titziana Camelin All The Love Away

Zavera Come Back To Me

Mareş Pană Daydreamer

Aurel Dincă Fire In The Sky

Tavi Clonda King

VYROS La La La

Diana Brătan Paint It Rainbow

Carolina Gorun Reach Out For The Stars

Elena Hasna Revival

Eliza Chifu So Good Without You

Ayona The Story Goes On

Xandra Try


Turda, 11 luty

Feli Bună De Iubit

ZØLTAN Dacă Dragostea E Oarbă

Tiri Deşert De Sentimente

Paula Crişan I Am Here

Cristian Siminonescu Nirvana

Alice Jeckel Out Of The Dark

 

Dan Manciulea Rază De Soare

Lion’s Roar Rekindle The Flame

Claudia Andas The One

Ioana Ciornea Time After Time

Bernice Chiţiul Too Busy For My Heart

Nicoleta Ţicală Una Oportunidad


Sighişora, 18 luty

Save All We Need

Tomer Cohen Baby You’re The Only One

Sergiu Bolota Every Little Thing

Dora Gaitanovici Fără Tine

Teodora Dinu Fly

The Humans Goodbye

Iliana I Won’t Lie

Evermorph Live Your Life

Alexandru Ungureanu Sail With Me

Manuel Chivari Somebody To Love

Maria Suciu Sweet Nothing

Denisa Trofin Tears


 

Wielki finał odbędzie się w 25 lutego w Bukareszcie. Liczyć będzie piętnastu uczestników (po trzech zakwalifikowanych z każdego półfinału). O tym, kto reprezentować będzie Rumunię w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji zadecydują telewidzowie.

 

źródło: eurovision.tvr.ro
zdjęcie: FB/romanian.eurovision