Start o 17:30 czasu polskiego. Spośród 24 uczestników widzowie wybiorą 12 finalistów, którzy w sobotę zmierzą się w walce o Grand Prix. Zapraszamy do śledzenia konkursu!

Przed nami pierwsza edycja Türkvizyon, konkursu (potocznie nazywanego „Turkowizją”) wymyślonego przez TRT, nadawcę tureckiego, mającego jednoczyć wszystkie narody tureckie rozsiane po Europie i Azji. Do udziału w imprezie zaproszono telewizje z 24 krajów lub regionów. Konkurs odbędzie się w mieście Eskişehir (Turcja), które zostało wcześniej wybrane kulturową stolicę świata tureckiego. Dzisiejszy półfinał poprowadzą Ece Vahapoğlu i Vatan Şaşmaz, a areną zmagań będzie hala sportowa Uniwersytetu Anadolu.

Format przewiduje udział wszystkich uczestników w dzisiejszym półfinale, podczas którego widzowie zdecydują, których dwunastu reprezentantów dostanie się do finału. Niestety, nie znamy więcej szczegółów – nie wiemy ile dokładnie państw będzie głosować, w jaki sposób odbywać się będzie televoting. Znamy za to listę uczestników oraz tytuły piosenek, przy czym same utwory w znacznej większości nie zostały jeszcze opublikowane. Poniżej prezentujemy skład półfinału (bez kolejności startowej, ponieważ ona też nie została jeszcze opublikowana):

 Ałtaj – Artur Marlujokov „Altayım”

 Azerbejdżan – Farid Hasanov „Yasa”

 Baszkortostan – Diana Ishniyazova „Kuray Şarkısı”

 Białoruś – Gunesh „Son Hatıralar”

 Bośnia i Hercegowina – Emir & Frozen Camels „Ters Bosanka”

 Chakasja – Vladimir Dorju „Tus Çirinde”

 Cypr Północny – Gommalar „Havalanıyor”

 Gruzja – Eynar Balakişiyev & Afik Novruzov „Kalbini Saf Tut”

 Jakucja – Olga Spiridonova „Sulus Uonna Tuun”

 Kabardo-Bałkaria i  Karaczajo-Czerkiesja – Eldar Zhanikaev „Adamdı Bizni Atıbız”

 Kazachstan – Rin’go „Birlikpen Alğa”

 Kirgistan – Coro „Kaygırba”

 Kosowo – Ergin Karahasan „Şu Prizen”

 Krym – Elvira Sarihalil „Dağların Elları”

 Macedonia – Ilkay Yusuf „Düşlerde Yaşamak”

 Mołdawia – Ludmila Turkan „Vernis Lubov”

 Rumunia – Genghiz Erhan Cutcalai „Ay Ak Shatır”

 Szkorowie (Ob. kemerowski) – Çıldız Tannakeşeva „Şoriya’nın Unu”

 Tatarstan – Aline Seripcanova „Üpkelemim”

 Turcja – Manevra „Sen, Ben, Biz”

 Turkmeni Iraccy – Ahmed Duzlu „Kerkük’ten Yola Çıkak”

 Tuwa – Sailyk Ommun „Çavıdak”

 Ukraina – Fazile Imbraimova „Elmalım”

 Uzbekistan – Nilufar Usmonova „Unutgin”

Wyniki ankiety na oficjalnej stronie konkursu wskazują, że największe szanse na zwycięstwa mają Turcja (19,7%), Kabardo-Bałkaria i Karaczajo-Czerkiesja (15,5%) oraz Turkmeni Iraccy (15,4%).

Dzisiejszy półfinał rozpocznie się o 17:30 czasu polskiego (18:30 czasu tureckiego), a transmisję przeprowadzi szereg nadawców z krajów uczestniczących. W Turcji półfinał pokazany będzie przez stacje Kral TV, TRT Muzik oraz TRT Avaz. Oficjalny portal konkursu opublikował dziś linki do transmisji internetowej, którą przeprowadzi nie tylko nadawca turecki, ale też bośniacki, tatarski czy azerski. Aby oglądać show wystarczy kliknąć TUTAJ i wybrać jeden z linków. Eurowizja.org nie ponosi odpowiedzialności za funkcjonowanie tych odnośników.

Źródło: Turkvision.info, inf. własne, fot.: Turkvision.info (spacer reprezentantów po mieście Eskişehir)