Spośród 25 reprezentantów jedynie połowa dostanie się do piątkowego finału, a o tym, kto otrzyma awans zadecyduje międzynarodowe jury. Półfinał rusza o 17:00 czasu polskiego.

Dziś półfinał drugiej edycji Turkowizji, konkursu, który ma na celu promowanie kultury tureckiej i integrację narodów tureckich rozsianych po całej Eurazji. O godzinie 17:00 rozpocznie się wielkie show przygotowane w stolicy Tatarstanu, Kazaniu, na terenie TATNeft Areny. Wystąpi 25 uczestników, reprezentantów krajów i regionów Europy, Azji czy Bliskiego Wschodu. Międzynarodowe jury będzie miało za zadanie wyłonić 12 najlepszych, którzy trafią do piątkowego finału i powalczą o Grand Prix. W skład komisji wejdą m.in. Dina Garipova (Rosja na ESC 2013) czy Eldar (Azerbejdżan na ESC 2011). Według najnowszych informacji konkurs będzie miał trzech prowadzących, dwóch z Rosji i jednego z Turcji. Większość utworów po raz pierwszy usłyszymy dopiero podczas półfinału, ale już teraz możemy zdradzić, że niemal wszystkie wykonane zostaną w językach tureckich (lub turkijskich).

Oto lista uczestników. Kolejność ustalona została pod koniec ubiegłego tygodnia.

 1. 1. Kazachstan: Zhanar Dugalova
 2. 2. Niemcy: Fahrettin Gunes
 3. 3. Turkmenistan: Zuleyha Kakayeva
 4. 4. Gruzja: Aysel Mammadova
 5. 5. Uzbekistan: Aziza
 6. 6. Albania: Xhoi
 7. 7. Gagauzja: Mariya Topal
 8. 8. Ukraina: Natali Deniz
 9. 9. Iran: Baris Grubu
 10. 10. Kabardo-Bałkaria i Karaczajo-Czerkiesja: Eldar Zhanikaev
 11. 11. Tatarstan: Aydar Suleymanov
 12. 12. Obwód Moskiewski: Kazan World
 13. 13, Kirgistan: Non-Stop
 14. 14. Jakucja: Vladlena Ivanova
 15. 15. Turcja: Funda Kilic
 16. 16. Bośnia i Hercegowina: Mensur Salkić
 17. 17. Baszkortostan: Zaman
 18. 18. Bułgaria: Ismail Matev
 19. 19. Irak: Ahmed Duzlu
 20. 20. Krym: Darina Sincikina
 21. 21. Azerbejdżan: Elvin Ordubadli
 22. 22. Rumunia: Cengiz Erhan i Garaf Alev Sibel
 23. 23. Macedonia: Kaan Mazhar
 24. 24. Chakasja: Sayana Sobirova
 25. 25. Tuwa: Ayas Kuular

W stawce mamy aż 6 debiutantów (Turkmenistan, Albania, Bułgaria, Niemcy, Obwód Moskiewski i Iran), a trzech nadawców postanowiło wysłać tych samych reprezentantów co rok temu (Irak, Rumunia i Kabardo-Bałkaria). Niestety w ostatniej chwili okazało się, że w  konkursie nie weźmie udziału Cypr Północny . W półfinale startują wszyscy tegoroczni uczestnicy, w tym także gospodarz – Tatarstan oraz zwycięzca ubiegłorocznej edycji – Azerbejdżan.

Półfinał rozpocznie się o godz. 17:00 czasu polskiego i będzie go można śledzić poprzez szereg kanałów telewizyjnych takich jak np. TMB (Turcja), Azad TV (Azerbejdżan), MRT2 (Macedonia) czy Maydan TV (Tatarstan). W Internecie konkurs oglądać będzie można dzięki transmisjom dostępnym na stronach niektórych nadawców np. Maydan TV (TUTAJ) czy TMB (TUTAJ).

Poniżej skrót ubiegłorocznych występów półfinałowych.

https://www.youtube.com/watch?v=ixk-9cDmB40

Źródło: Maidan.tv, Turkvizyon, TMB, fot.: Maidan.tv