Dziś wieczorem wielki finał Festivali i Kenges, podczas którego poznamy czternastego reprezentanta Albanii na Eurowizji! Kto zwycięży i pojedzie do Kijowa?

Po dwudniowym półfinale przyszła pora na finał pierwszych w tym sezonie preselekcji narodowych. Zwycięzca Festivali i Kenges zostanie nowym reprezentantem Albanii i pojedzie do Kijowa walczyć o wygraną w Konkursie Piosenki Eurowizji. O Grand Prix festiwalu w Tiranie wciąż walczy 14 wykonawców. O tym, kto wygra, zadecydują jurorzy (profesjonaliści i dziennikarze) oraz widzowie, który korzystać będą ze specjalnego głosowania internetowego.

Poznaliśmy już kolejność występów w finale. Aby obejrzeć występ półfinałowy danego uczestnika, należy kliknąć na tytuł jego utworu.

 1. Lindita Halimi „Botë
 2. Yll Limani „Shiu
 3. Flaka Krelani „Osiris
 4. Genc Salihu „Këtu
 5. XUXI „Metropol
 6. Lorela „Me ty
 7. LYNX „Sot
 8. Rezarta Smaja „Pse prite gjatë
 9. Fabiola Agalliu i Agnesa Çavolli „Shkon e vjen
 10. Edea Demaliaj „Besoj në ëndrra
 11. Franc Koruni „Macka
 12. Dilan Reka „Mos harro”
 13. Orges Toçe „Shi diamantësh
 14. Xhesika Polo „Eva jam unë

Wśród kandydatów mamy pięciu przedstawicieli Kosowa (Flaka, Lindita, Genc, Yll i Xuxi). Lorela Karoshi oraz duet złożony z Fabioli i Agnesy to reprezentanci uczestników „The Voice”, z kolei z „X Factora” w finale FiK mamy Dilana, Edeę oraz Xhesikę. Wielu finalistów może pochwalić się tym, że sami stworzyli (lub współtworzyli) swoje utwory. Wśród faworytów wymienia się m.in. Flakę Krelani, Linditę Halimi, Rezartę Smaję, Dilana Rekę czy Xhesikę Polo. Skrót wszystkich finałowych utworów dostępny poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=Yc111PUUz7k

Finał rozpocznie się ok. 21:00, jednak najpewniej już od 20:30 telewizja RTSH będzie emitować nagrania z występów do zwycięskich piosenek sprzed lat. Finał poprowadzą Ledina Celo i Kasem Hoxha, a z Green Roomu wspomagać ich będzie Andri Xhahu. Finał transmitowany będzie poprzez stację albańską RTSH, ale zapewne także w Kosowie (RTK) i Macedonia (MRT2). W Internecie show będzie dostępne poprzez oficjalny stream (TUTAJ) lub nieoficjalnie (TUTAJ).

Źródło: RTSH, inf. własne, fot.:Instagram Festivali 55