Rozpoczynają się muzyczne zmagania gwiazd muzyki albańskiej. Stawką jest Grand Prix szanowanego festiwalu i udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2015. Dziś pierwszy półfinał.

[UPDATE]: Poznaliśmy już pierwszych finalistów preselekcji. Do finału awansowali Enver Petrovci, Mersela Cibukaj, Saimir Braho, Klajdi Musabelliu, Erga Halilaj, Besjana i Shkodran, Estela Brahimllari, Lindita Halimi i Venera Lumani. 

Dziś wieczorem (ok. 20:40) pierwszy półfinał Festivali i Këngës, który co roku wykorzystywany jest przez telewizję albańską RTSH jako preselekcje narodowe do Eurowizji. W wieczornej rundzie zmierzy się 13 wykonawców, z których jurorzy wyłonią ośmiu finalistów. Ponieważ FiK powstał jeszcze na wiele lat przed tym, gdy Albania w ogóle zaczęła myśleć o debiucie na Eurowizji, konkurs rządzi się swoimi prawami, przez co nieco „gryzie” się z zasadami EBU. Utwory trwają zazwyczaj dłużej niż 3 minuty, wszystkie wykonane będą po albańsku i w towarzystwie orkiestry. Co ważne, kompozycje zaprezentowane zostaną dziś premierowo.

Oto stawka dzisiejszego półfinału:

 1. Enver Petrovci „Të vranë bukuri”
 2. Revolt Klan „Më mungon”
 3. Julian Gjojdeshi „Himn jetës”
 4. Florent Abrashi i Sigi Bastri „Eklips mbi oqean”
 5. Mersela Çibukaj „Smuj”
 6. Saimir Braho „Kristal”
 7. Klajdi Musabelliu „Vetëm te ti besoj”
 8. Erga Halilaj „Ti s’më njeh”
 9. Besjana Mehmeti i Shkodran Tolaj „Kështjella”
 10. Estela Brahimllari „Kjo nate”
 11. Lindita Halimi „S’të fal”
 12. Offchestra „Bajram”
 13. Venera Lumani „Dua të jetoj”

(nazwiska kompozytorów dostępne są TUTAJ)

Więcej informacji na temat kandydatów znajdziecie w artykułach z naszego cyklu „Poznaj uczestników selekcji albańskich” – TUTAJ. Transmisja półfinału dostępna będzie za pośrednictwem strony internetowej telewizji RTSH – TUTAJ. Show poprowadzą Turjan Hyska, Floriana Garo i Liberta Spahiu.

Źródło: RTSH, fot. EBU