Startuje najbardziej eurowizyjna edycja festiwalu w historii! Czy już dziś usłyszymy eurowizyjną piosenkę Włoch?!

Tak wielu odniesień do Eurowizji nie było jeszcze na Sanremo nigdy. W tym roku, po raz pierwszy od głośnego włoskiego powrotu w 2011 roku, oficjalnie wpisano do regulaminu festiwalu zapis gwarantujący zwycięzcy możliwość reprezentowania Włoch w Wiedniu. Możliwość, ale nie przymus. Czy z tego skorzysta? Wszystko wskazuje na to, że większość z 20 uczestików (a także ich wytwórnie) gotowa jest bronić honoru trójkolorowej flagi w maju! A jeśli nie, to jak żartobliwie zapewniła na konferencji prasowej Arisa, zeszłoroczna zwyciężczyni Sanremo i tegoroczna współprowadząca (valletta), ona gotowa jest jechać od dawna!

Festiwal poprowadzi Carlo Conti, a u jego boku obok Arisy… Emma Marrone! Ta, żartując ze swojego słabego wyniku w Kopenhadze, dodała, że kto zajmuje 21. miejsce na Eurowizji, ten potem prowadzi Sanremo.

Eurowizyjnych postaci będzie zresztą o wiele więcej. W konkursie wystartują Raf (ESC 1987) oraz światowej już sławy gwiazda Lara Fabian (ESC 1988, Luksemburg)  . Jednymi z gości będą zaś Al Bano i Romina Power, niezwykle niegdyś popularni w Europie Wschodniej, dwukrotni reprezentanci Włoch (ESC 1976, 1985).

Nie zabraknie także… Conchity Wurst! Jej zaproszenie na najważniejsze święto włoskiej muzyki budzi wiele kontrowersji. Jest jednak w chwili obecnej jedyną rozpoznawalną eurowizyjną postacią. Wielu Włochów wciąż nie jest świadomych tego, czym jest Eurowizja. Conchitę zna jednak prawie każdy. Czy podniesie i tak wysoką zazwyczaj oglądalność?

Pierwszego wieczoru zaprezentuje się 10 artystów głównej kategorii, usłyszymy także skrót piosenek debiutantów. Oto dzisiejsza dziesiątka wykonawców oraz ich utwory:

Annalisa, Una finestra tra le stelle
Malika Ayane, Adesso è qui (nostalgico presente)
Alex Britti, Un attimo importante
Chiara, Straordinario
Dear Jack, Il mondo esplode tranne noi
Lara Fabian, Voce
Grazia Di Michele e Mauro Coruzzi, Io sono una finestra
Gianluca Grignani, Sogni infranti
Nek, Fatti avanti amore
Nesli, Buona fortuna Amore

Na kogo warto czekać? Według krytyków, którzy mieli okazję usłyszeć utwory wcześniej, dziś gwiazdą powinna być Malika Ayane, której utwór zgodnie chwalony jest przez wszystkich dziennikarzy. Nek zaskoczyć ma popowo-elektrycznym brzmieniem. Wielu szans nie daje się natomiast Larze Fabian.

Zapraszamy wszystkich czytelników do śledzenia z nami pięciu wieczorów z włoską piosenką! Start dziś około godziny 20:30 (transmisja satelitarna lub rai.tv)

źródło: blogtv.it, (fot. iltempo.it)