Prezentujemy uczestników, program dzisiejszego wieczoru oraz typowania zwycięzcy Grand Prix i biletu do Tel Awiwu! 

Zbliżający się koniec włoskiej zimy to jak co roku czas dla maratonu z Festiwalem w Sanremo (pol. San Remo)! Włoski nadawca RAI postawił drugi rok z rzędu na sprawdzoną ekipę – w roli dyrektora artystycznego oraz prowadzącego pojawi się ponownie Claudio Baglioni, zatrudniony po olbrzymim sukcesie minionej edycji.

Od 2011 Festiwal Piosenki Włoskiej Sanremo pełni częściowo rolę włoskich selekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Od kilku lat zwycięzca festiwalu dostaje pierwszeństwo udziału w imprezie i możliwość reprezentowania Włoch. W przypadku jego rezygnacji, nadawca wybiera reprezentanta według własnego uznania, choć najczęściej jest to artysta ze stawki festiwalu. Włoskiego reprezentanta powinniśmy zatem poznać z soboty na niedzielę, pod koniec piątego wieczoru festiwalu.

W tym roku (co zresztą stało się już małą tradycją), festiwal odbędzie się na nowych zasadach. Zrezygnowano z sekcji debiutantów. W zamiar, w grudniu odbyły się eliminacje dla młodych artystów, których zwycięska dwójka (Mahmood oraz Einar) weźmie udział w głównym konkursie.

Nie będzie również eliminacji. Nikt z 24 artystów nie odpadnie, wszyscy wystąpią w finałowym sobotnim odcinku. W trakcie trwania festiwalu w kolejnych dniach poznamy jedynie prowizoryczne klasyfikacje przygotowane na podstawie głosowania gremiów jurorskich i telewidzów. Dziś będą to telewidzowie (40%), dziennikarze (30%) oraz jury „konsumenckie” (30%).

Oto wszyscy uczestnicy festiwalu w kolejności alfabetycznej:

Achille Lauro – Rolls Royce
Arisa – Mi sento bene
Loredana Berte’ – Cosa ti aspetti da me
Boomdabash – Per un milione
Federica Carta i Shade – Senza farlo apposta
Simone Cristicchi – Abbi cura di me
Nino D’Angelo e Livio Cori – Un’altra storia
Einar – Parole nuove
Ex Otago – Solo una canzone
Ghemon – Rose viola
Il Volo – Musica che resta
Irama – La ragazza col cuore di latta
Mahmood – Soldi
Motta – Dov’è l’Italia
Negrita – I ragazzi stanno bene
Nek– Mi farò trovare pronto
Enrico Nigiotti – Nonno Hollywood
Patty Pravo i Briga – Un po’ come la vita
Francesco Renga – Aspetto che torni
Daniele Silvestri – Argento vivo
Anna Tatangelo – Le nostre anime di notte
Paola Turci – L’ultimo ostacolo 
Ultimo – I tuoi particolari
Zen Circus – L’amore è una dittatura

Tegoroczną stawkę można z powodzeniem określić mianem festiwalu zwycięzców. Aż 6 uczestników z listy sięgnęło bowiem po statuetkę festiwalu, z czego czterech w głównej kategorii (Arisa, Francesco Renga, Simone Cristicchi, Il Volo) oraz trzech w kategorii debiutów (znów Arisa, a także Anna Tatangelo oraz Paola Turci).

Jednocześnie aż jedenastu artystów nie brało wcześniej udziału w zmaganiach konkursowych, co stanowi największy odsetek od wielu lat.

Najwięcej konkursowych startów ma natomiast na koncie Loredana Berte’, przy czym nigdy nie udało jej się sięgnąć po statuetkę. W tym roku zdaniem niektórych ma natomiast szansę stać się czarnym koniem festiwalu.

A kto typowany jest do grona ścisłych faworytów? W tej chwili bukmacherzy oraz dziennikarze w roli zwycięzcy widzą rzymskiego rapera, zeszłorocznego uczestnika debiutów, Ultimo. Nie bez szans jest również operowe trio Il Volo, a to głównie za sprawą rzeszy oddanych fanów. Dziennikarze skrytykowali natomiast ich piosenkę już po pierwszych odsłuchach dla prasy za zamkniętymi drzwiami.

Wielu fanów w roli zwyciężczyni widziałoby natomiast Arisę, która wielokrotnie już wypowiadała się pozytywnie o Konkursie Piosenki Eurowizji i wyrażała chęć uczestnictwa w wydarzeniu. W tym roku ma zaprezentować ciekawy utwór utrzymany w optymistycznym klimacie z dynamicznym zakończeniem.

Festiwal w Sanremo lubi jednak zaskakiwać. Być może zwycięzcy nie ma zatem wśród powyżej wymienionych faworytów. Najlepiej przekonać się o tym samodzielnie, włączając transmisję z festiwalu dziś od godziny 20:30! (Transmisja za pośrednictwem platform satelitarnych na kanale Rai1 lub w internecie na platformie raiplay.it).

źródło: rai, eurofestivalnews, La Stampa (fot. Manrico Gatti, La Stampa)