Po emocjach związanymi ze wczorajszym startem szwedzkiego Melodifestivalen, ukraińskich selekcji oraz kontynuacji litewskich i węgierskich zmagań dzisiejszy wieczór wydawać się będzie pewnego rodzaju ulgą. Oprócz wspomnianej na naszych łamach łotewskiej „Supernovy”, pora byśmy dzisiaj poznali kolejną eurowizyjną piosenkę, tym razem ze Szwajcarii.

Po porażce „dymiącej kobiety”, jak nazywa się ubiegłoroczną reprezentantkę Rykkę, szwajcarski nadawca ORF zapowiedział zmiany co do przyjmowania piosenek w ramach otwartego castingu i sposobu wyboru finalistów. Pierwszą istotną kwestią był fakt, że co najmniej jeden z współtwórców piosenki musi mieć szwajcarskie obywatelstwo lub zamieszkiwać na terenie tego państwa. Międzynarodowe zgłoszenia nie były więc już akceptowalne.

Drugą zmianą był brak sztywnego podziału nadawców. W poprzednich latach SRF, RTS i RSI osobno wybierała finalistów: trzech z nich miało pochodzić z SRF, dwóch miał być wyborem RTS, a jeden ze stacji RSI. Tym razem nadawcy postawili na ściślejszą współpracę. Dwudziestu jurorów składających się z ekspertów muzycznych wybrało 20 najbardziej rokujących propozycji. Spośród nich zaproszono sześciu artystów, którzy już dzisiaj powalczą o bilet do Kijowa. Zwycięzcę wybiorą widzowie przy pomocy televotingu.

Oto lista startowa oraz nagrania z live checku, podczas którego po raz pierwszy usłyszeliśmy finalistów na żywo. Jak pójdzie im dzisiaj – przekonamy się od 20:05.

Gościem specjalnym widowiska, które możemy oglądać TUTAJ lub na Facebooku będzie Sebalter, który premierowo zaprezentuje nam utwór „Weeping Willow„.

1. NadyaThe Fire in the Sky

Nadya jest finalistką programu „Die grössten Schweizer Talente 2016”. 23-latka inspiruje się twórczością między innymi Michaela Jacksona, Tiny Turner czy Lady Gagi. Jej piosenkę „The Fire In The Sky” napisał Ricardo Sanz, dla którego będzie to już trzecia piosenka w historii szwajcarskich preselekcji. W 2014 trio 3 for All próbowało swoich sił z utworem „Together Forever”, a rok temu Bella C okazała się niewiele gorsza od Rykki – piosenka „Another World” zajęła 2. miejsce.

2. Ginta BikuCet air la

Ginta Biku jest 29-letnią artystką pochodzącą z Litwy, lecz mieszkającą w Tessiner.

3. MichèleTwo faces

Michèle jest zwyciężczynią lokalnej edycji „The Voice Kids” z 2013 roku.

4. FreschtaGold

Freschita była uczestniczką lokalnej wersji „The Voice” z 2014 roku. Jak mówi, chce dobrze wykorzystać doświadczenie nabyte w programie. Jej marzeniem jest zaśpiewać w duecie z Jessie J.

5. Shana PearsonExodus

Latem 2011 roku artystka wraz z DJ Big Ali utworem „Distress „Sending Out An SOS” ” osiągnęła podium francuskich list przebojów. Pokłosiem sukcesu była trasa koncertowa po całej Europie. W przeszłości była także supportem na jednym z koncertów Justina Biebera. Dziś 31-latka próbuje swoich sił z piosenką napisaną przez Denniza Jamma (współautor piosenki „Running With Lions”, którą wykona Alice podczas tegorocznego Melodifestivalen), Andreasa Stone Johanssona (współautor „Louder” Raylee – norweskie Melodi Grand Prix z 2015 oraz “Nonetheless”, którą wykonywał duet Marie Bergman & Sanne Salomonsen z Melodifestivalen 2015) oraz Mahan Moin (współautorka tegorocznej propozycji w litewskich selekcjach „Fisherman”, którą wykonuje Queens of Roses, wykonawczyni „Aleo” z Melfestu 2014. Jej głos słyszymy także w najnowszym singlu krakowskiego DJ’a Gromee „Spirit”). Czy to trio doświadczonych songwriterów przyniesie jej szczęście?

https://www.youtube.com/watch?v=BECV7nwGtMs

6. TimebelleApollo

Formacja Timebelle tym razem postawiła na utwór „Apollo”, napisany między innymi przez Alessandrę Günthardt, współautorki azerskiej piosenki „Start A Fire”, z którą Dilara Kazimova pojechała do Kopenhagi. Dwa lata temu zespół był o krok od wyjazdu do Wiednia, gdyż z piosenką „Singing About Love” zajął drugie miejsce.

Źródło: srf.ch, esctoday.com, eurovoix.com