źródło: ilkar.blogspot.com

Studio 1 RTVSLO w Lublanie już od niemal tygodnia jest pełne przygotowań i prób do preselekcyjnego koncertu EMA 2019. W rezultacie otrzymamy zapewne nie tylko niezłe show, ale również informację, kto zostanie 25. w historii reprezentantem Słowenii w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Śladami preselekcji: słoweńska EMA – co przyniosła eurowizyjnemu światu na przestrzeni lat?

źródło: escbubble.com

Wszystkie selekcyjne piosenki wybrzmią po raz pierwszy i na żywo, i w pełnych 3-minutowych wersjach. Do tej pory mogliśmy jedynie posiłkować się 30-sekundowymi lub okołominutowymi fragmentami udostępnionymi przez Radio Val202.

Gdzie i kiedy? 

EMA 2019 rozpocznie się w sobotę, 16 lutego 2019 o godzinie 20.00. Transmisja będzie dostępna na kanałach RTVSLO TUTAJ i potrwa 105 minut.

https://www.instagram.com/p/BtwA8MzBD2M/

Kto wystąpi?

Z sylwetkami uczestników możesz zapoznać się w artykule:

Słowenia: kim są uczestnicy EMA 2019?

  1. KimRhythm Back to You
  2. Renata MohoričThree Bridges
  3. René – Ne poveš
  4. Fed Horses – Ti ne poznaš konjev
  5. Ula LožarFridays
  6. LumberjackLepote dna
  7. Okustični – Metulji plešejo
  8. INMATEAtma
  9. Zala Kralj & Gašper ŠantlSebi
  10. RaivenKaos

Gośćmi specjalnymi będą: ubiegłoroczna reprezentantka z Lizbony – Lea Sirk, pochodzący z Hiszpanii – Inot – finalista Slovenija ima talent, gdzie zasłynął imitowaniem głosów znanych osób oraz raper Smaal Tokk. Program poprowadzi popularna aktorka, Ajda Smrekar.

Jak zostanie wyłoniony zwycięzca?

Tegoroczna EMA wraca do formatu używanego w latach 2011 i 2014-2016. Po wysłuchaniu wszystkich dziesięciu propozycji, do głosowania przystąpią jurorzy, którzy wskażą dwójkę uczestników przechodzących do superfinału. W tym momencie zostaną uruchomione linie telefoniczne do głosowania dla widzów, a wybrani artyści zaprezentują się ponownie na scenie. Reprezentantem Słowenii w Tel Awiwie zostanie ten, kto zdobędzie większe poparcie  publiczności.

Komu daje się największe szanse?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakim kluczem doboru artystów do superfinału posłuży się komisja jurorska. Wszędzie mówi się o tym, że najchętniej na Eurowizję wysłanoby Raiven, ale ta 3 lata temu nieznacznie przegrała w decydującym głosowaniu drugiej rundy. Faworytami mogą okazać się również INMATE, ponieważ pojawiają się też liczne głosy, że Słowenia powinna w końcu poeksperymentować na Eurowizji z rockiem, i to najlepiej w heavymetalowym wydaniu. Spore poparcie może też otrzymać znana z Eurowizji Junior, Ula, która zaprezentuje młodzieżową popową propozycję przywodzącą trochę na myśl Lie to Me Mikolasa Josefa (Czechy 2018). W grze mogą się także liczyć równie popowe kawałki Kim lub Renégo.

Źródło: rtvslo.si, instagram @emaevrovizija, wikpedia, własne

2 KOMENTARZE