Kto zdobędzie Grand Prix i nagrodę pieniężną? Dziś poznamy pierwszego zwycięzcę konkursu wymyślonego przez Turków. Oglądajcie na żywo od 17:30!

Po czwartkowym półfinale dziś pora na wielki finał pierwszej edycji Türkvizyon 2013, czyli konkursu wymyślonego przez nadawcę tureckiego TRT, by zjednoczyć narody tureckie rozsiane po Europie i Azji. Konkurs odbędzie się w mieście Eskişehir, na terenie hali sportowo-widowiskowej Uniwersytetu Anadolu (BESYO). Show poprowadzi Engin Hepileri – konkurs prowadzony będzie w języku tureckim, natomiast wypowiedzi prowadzącego i rozmowy z wokalistami tłumaczone będą też na język migowy. Transmisja rozpocznie się o 17:30 czasu polskiego i potrwa 2,5 godziny. Finał oglądać można za pośrednictwem Internetu – odpowiednie odnośniki podała na swojej stronie internetowej telewizja turecka – TUTAJ.

Ze względu na problemy techniczne już w trakcie półfinału zrezygnowano z televotingu i nie wiadomo, czy w finale widzowie będą mieli jakikolwiek udział w głosowaniu. W czwartek, spośród 24 kandydatów, jurorzy wybrali najlepszą dwunastkę, która zaprezentuje się dziś na scenie. Oto dzisiejsi uczestnicy:

 Ałtaj – Artur Marlujokov „Altayım„

 Azerbejdżan – Farid Hasanov „Yasa„

 Białoruś – Gunesh „Son Hatıralar”

 Bośnia i Hercegowina – Emir & Frozen Camels „Ters Bosanka„

 Cypr Północny – Gommalar „Havalanıyor„

 Kazachstan – Rin’go „Birlikpen Alğa„

 Kirgistan – Coro „Kaygırba”

 Kosowo – Ergin Karahasan „Şu Prizen”

 Tatarstan – Aline Seripcanova „Üpkelemim”

 Turcja – Manevra „Sen, Ben, Biz„

 Ukraina – Fazile Imbraimova „Elmalım”

 Uzbekistan – Nilufar Usmonova „Unutgin„

Według ankiety zamieszczonej na oficjalnym portalu Turkvizyon, największe szanse na wygraną mogą mieć gospodarze – Turcja zdobyła bowiem 18,9% głosów. Drugie miejsce ma Bośnia i Hercegowina (11,7%), a trzecie Azerbejdżan (6,4%). Warto wspomnieć, że Białoruś reprezentowana jest przez Gunesh, wokalistkę, która wielokrotnie próbowała swoich sił w selekcjach do Eurowizji. Również Farid z Azerbejdżanu był swego czasu kandydatem na Eurowizję.

Zwycięzca Turkvizyon otrzyma 20 tys. euro oraz złoty puchar. Laureaci miejsc 2-4 zdobędą czeki na 10 tys. euro. Prawdopodobnie wydana zostanie składanka z wszystkimi utworami „Turkowizji”. Kraj/region, który wygra dziś w finale nie zostanie jednak automatycznie gospodarzem kolejnej edycji, bowiem ustalono, żę organizatorem zawsze będzie miasto, które w danym roku nosi tytuł „stolicy kultury świata tureckiego”. W 2014 roku tym miastem będzie Kazań, stolica Tatarstanu.

Poniżej prezentujemy jedną z osobliwości czwartkowego półfinału – reprezentantkę Obwodu Kemerowskiego, która w niezwykły sposób wykonała bardzo nietypową piosenkę. Niestety, nie awansowała do finału:

Źródło: Turkvizyon.info, fot: Avaz.ba