Ukraina zaczyna swoje selekcje. Dzisiaj poznamy pierwszych finalistów. 

To drugi rok kiedy ukraińskie preselekcje są współorganizowane przez nadawcę UA:Pershyi oraz prywatną telewizję STB.

Półfinał selekcji rozpocznie się o godzinie 18:00 i będzie transmitowany dwóch częściach. Pierwsza będzie trwać do 20:30. Natomiast o 21:30 rozpocznie się relacja podczas, której zostaną przedstawione wyniki. Transmisję będzie można śledzić TUTAJ lub TUTAJ.

Oto uczestnicy tego półfinału:

Zespół powstał w 2001 roku w Tarnopolu. 5 lat później wydali swój pierwszy album. Od tamtego momentu wydali jeszcze 3 krążki. W 2015 roku odbyli trasę koncertową w Kanadzie mającą na celu zebranie pieniędzy na pomoc ofiarom wojny we wschodniej części Ukrainy.

Liderem grupy jest Roma Veremeychyk, który brał udział w 2. edycji ukraińskiego X-Factora.  W ciągu ostatnich kilku lat grupa brała udział w licznych festiwalach. Od 2011 roku wydali trzy albumy. Od 2016 roku pracują nad nowym brzmieniem formacji, czego zwiastunem ma być preselekcyjna propozycja.

Formacja powstała pod koniec 2015 roku. Całożeniem grupy jest tworzenie muzyki na światowym poziomie, a głównymi punktami odniesienia są legendarna ukraiński zespół Okean Elzy oraz brytyjska formacja Radiohead. Grupa podkreśla, że chce połączyć brzmienie brytyjskiego rocka oraz ukraińską melancholijność. Konkursowa propozycja dotyczy interakcji pomiędzy człowieka z własną duszą.

Laliko czyli Lali Ergemlidze pochodzi z Gruzji. Jej styl to electro swing. Laliko jest autorką słów i kompzycji do swojej propozycji. Okazjonalnie pracuje też jako wokalistka klubowa.

Zespół został założony w 2011 roku. Członkowie grupy postanowili nie ograniczać się do określonego stylu, czego wynikiem jest symbioza reggae, hip-hopu, funku i muzyki elektronicznej. Formacja w wywiadach podkreśla, że w kontekście Eurowizji, utwory powinny być wykonywane w językach narodowych.

Wokalistka działa na rynku od 17 roku życia i obraca się głównie w muzyce hip-hopowej, funkowej czy soulowej. 2 lata po starcie kariery wzięła udział w talent show: Star Factory, którego producentem był Konstantin Meladze. Dwukrotnie w  jednym z kolorowych magazynów w kraju zdobyła tytuł najpiękniejszej Ukrainki.

Tayanna, a właściwie Tatiana Reszetniak (ukr. Татьяна Решетняк) urodziła się 1984 roku w Czerniowcach. Utwór I Love You to odświeżona wersja numeru Autumn pochodzącego z jej debiutanckiej EP-ki. Nową wersję piosenki przygotował z artystką Max Barskich (preselekcje ukraińskie 2010 i 2012), uznany w kraju producent muzyczny i piosenkarz.

Mirzoryan jest obecny na ukraińskiej scenie od 1998 roku. Był członkiem wielu zespołów, które koncertowały po całym kraju. Jednak jego kariera solowa zaczęła się dopiero w 2011 roku po udziale w lokalnej wersji programu The Voice. Selekcyjna propozycja opowiada o tym jak ojciec przekazuje córce ważne życiowe wartości.

O tym jakie dwie propozycje awansują do finału zadecydują wspólnie widzowie oraz jury. W skład jury wchodzą: Konstantin Meladze – kompozytor i autor piosenek (Rosja ESC 2009), Jamala – zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji 2016 oraz Andriy Danylko – komik i piosenkarz, znany również jako Verka Serduchka (ESC 2007).

UPDATE:

Do finału awansowali Tayanna z I love you (1. miejsce u widzów i 2. u jury) oraz Salto Nazad z O, Mamo! (3. miejscu u widzów i 1. u jury).

Źródło: Eurovisionary, ESCKaz; Foto: Eurovision Ukraine (facebook)