Dziś Albania świętuje Dzień Niepodległości, zwany również Dniem Flagi. W to szczególne święto chcielibyśmy przypomnieć te najlepsze i najciekawsze występy tego kraju. A kilka ich było!
Albania pierwszy raz pojawiła się na Eurowizji w 2004 roku. Władze narodowego nadawcy – Radio Televizioni Shqiptar (RTSh) – postawiły na wybór swoich reprezentantów poprzez grudniowy Festivali i Këngës. Choć Albańczycy nigdy nie znaleźli się w czołowej trójce, kilkukrotnie nie udało im się również wejść do finału, nigdy nie zrezygnowali z konkursu. Wielokrotnie pokazali intrygujące propozycje – przekonajcie się sami!
https://eurowizja.org/eurowizja-2020-uczestnicy-kto-wystapi-wlochy/
Albania debiutuje
Tuż przed grudniowymi świętami 2003 roku odbyła się 42. edycja Festivali i Këngës – spośród 18 piosenek jurorzy i telewidzowie wybrali Imazhi yt. Jej wykonawczyni, zaledwie szesnastoletnia Anjeza Shahini, pokonała m.in. reprezentantkę Albanii z 2016 r. Enedę Tarifę. Po skróceniu utworu i dołączeniu nowego, angielskiego tekstu, Albania zadebiutowała w konkursie w Stambule. The Image of You szczęśliwie przebrnęło pierwszy w historii półfinał, a w sobotnią noc zajęło 7. miejsce. Wtedy też dostali swoją pierwszą dwunastkę – od sąsiadów z Macedonii.
Albania zmienną jest
Ponieważ Festivali i Këngës rządzi się swoimi prawami, przerabianie zwycięskich piosenek stało się oczywistością. Czasami udało się zachować język albański, czasem jednak dostawaliśmy niemal zupełnie inną piosenkę. Niektórzy fani konkursu zaznaczają wręcz, że większe emocje wzbudza oczekiwanie na revamp zwycięskiej piosenki, niż na samo ogłoszenie wyników FiKu. Zdarzyły się jednak przypadki, że nawet piosenki z finału Eurowizji były gorszą wersją tej z selekcji. Przykładem może być Kejsi Tola, której Carry Me In Your Dreams ma rzeszę fanów, ale dużo lepiej brzmi jednak wersja na żywo z grudnia 2008 roku (choć prezentacja sceniczna nadal pozostawia wiele do życzenia).
Albania triumfuje
Po braku awansu w 2011 roku, nadzieje Albańczyków na sukces były ogromne. Nie sprawdziły się taneczne czy rockowe propozycje. W jubileuszowej, 50. edycji FiK, profesjonalne jury postawiło na balladę. Suus Rony Nishliu pokonał wówczas trzech innych reprezentantów Albanii: Hersi Matmuję (ESC 2014), Elhadię Dani (ESC 2015) i Frederika Ndoci (ESC 2007), którzy łącznie zdobyli… zero punktów. Albańska, dramatyczna propozycja stała się ogromnym sukcesem w konkursie w Baku. Drugie miejsce w półfinale dało jej szansę powalczyć o trofeum. Choć Rona całego konkursu nie wygrała to osiągnęła najlepszy wynik w historii: piąte miejsce i 146 punktów. W ich skład weszły czterokrotnie przyznane douze points: z Macedonii, San Marino, Szwajcarii i Włoch.
Rekord Albanii
Podczas konkursu w Kopenhadze, w 2014 roku, tytuł najdłuższego dźwięku przyznano reprezentantce Malty z 1992 roku, Mary Spiteri – 13 sekund. Reprezentantka Albanii z 2017 roku rekord ten pobiła aż o 7 sekund. Linditę Halimi wielu fanów pamiętało z piosenki S’Te Fal, z którą wystąpiła w selekcjach dwa lata wcześniej. Utwór, z którym pojechała, World, nie była już tak energiczny. Zarzucano jej również to, że zmiana języka odebrała zarówno tajemniczość, jak i szanse na awans do finału. Coś w tym jest – Albanka z Kosowa (druga już, po Ronie Nishliu) – zajęła dopiero 14. miejsce. Swoim głosem wpisała się jednak na stałe w historię konkursu.
Jedyny mężczyzna z Albanii
Przed 2018 rokiem Albańczycy zdecydowali się wysłać wokalistów tylko trzykrotnie: Luiza Ejlliego w 2006, Frederika Ndoci w 2007 i Adriana Lulgjuraja (przy udziale gitarzysty Bledara Sejko) w 2013 roku. Żaden z tych występów nie uzyskał awansu do finału. W Albanii jednak do czterech razy sztuka. Rok temu to właśnie Eugent Bushpepa został wybrany reprezentantem kraju, a jego Mall miało wybrzmieć w Lizbonie. Po drobnym revampie (o który oczywiście było wiele obaw), Eugent pewnie zaśpiewał podczas pierwszego półfinału i zdobył historyczny awans (dodatkowo był to pierwszy raz od 2015 roku, gdy Albania nie została w półfinale). W sobotnim konkursie zajął 11. miejsce (trzeci najlepszy wynik Albanii w historii) z dorobkiem 184 punktów. Albania uzyskała 12 punktów od azerskiego jury oraz macedońskiej i włoskiej publiczności.
Sprawdźcie również najlepsze piosenki z Festivali i Këngës dostępne na naszej playliście w serwisie Spotify!
Źródła: eurovision.tv, rtsh.al, youtube.com