Druga część serii felietonów o polskich reprezentantach już jest! Tym razem przypatrujemy się artystom z lat 1998 do 2003. Barwne zespoły, wspaniali wokaliści i pamiętne występy – zapraszamy!
1998 – Sixteen
Grupa Sixteen z wokalistką Renatą Dąbkowską na czele to pierwszy zespół, który reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji. Rezultatem tego eksperymentu okazało się 17. miejsce z piosenką To takie proste w roku 1998. Sam zespół został założony w roku 1997, a od roku 1998 istniał jako Sixteen-Seventeen. Dwa kolejne albumy nie powtórzyły jednak sukcesu Lawy. Artyści po zmianach personalnych w zespole zawiesili działalność w roku 2004. Na polski rynek muzyczny powrócili w 2011 – wraz z nową wokalistką – Igą Woś, wydając trzy single Małe zło, 2 światy, Moja i twoja piosenka, niestety bez większego sukcesu.
1999 – Mietek Szcześniak
Polscy fani Eurowizji byli zachwyceni, kiedy dowiedzieli się, że to właśnie Szcześniak będzie reprezentował kraj w konkursie. Niestety, ostateczny rezultat wypadł poniżej oczekiwań widzów i samego artysty – zajął on 18. miejsce z piosenką Przytul mnie mocno. Nie powstrzymało go to jednak od tworzenia nowych utworów, które na zawsze wpisały się w serca Polaków. A co się działo w ubiegłych latach? W 2016 Szcześniak wydał płytę Nierówni z tekstami ks. Jana Twardowskiego, która pokryła się złotem. Poprzedzał ją singiel o tym samym tytule oraz utwór Poczekaj. Razem z fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko” wydał kolejny singiel Jeden Świat, którego teledysk zrealizował z finalistami Festiwalu Zaczarowanej Piosenki – warto posłuchać! Od 2017 Szcześniak koncertuje, promując swoją nową płytę. Od kilku lat możemy go usłyszeć również w trasie koncertowej Krzysztofa Herdzina Trio: Songs from yesterday – jazzowy koncert światowych hitów takich jak np.: Imagine czy I can’t get no satisfaction. Chwilę po sukcesie trasy, duet – a właściwie kwartet, nagrał płytę o tym samym tytule. Ponadto Szcześniak pojawia się w wielu koncertach agencji Royal Concert (tak samo jak jego eurowizyjni poprzednicy i następcy: Justyna Steczkowska, Kasia Moś czy Andrzej Piasek Piaseczny)
2000 – brak
Ze względu na niski wynik Mietka Szcześniaka, Polska nie zakwalifikowała się do Konkursu Piosenki Eurowizji 2000.
2001 – Andrzej Piasek Piaseczny
Zaproszenie TVP do udziału w Konkursie przyjął ulubieniec fanów polskiej muzyki – Piasek. Reprezentował on nasz kraj z piosenką 2 long i zajął niskie 20. miejsce, zdobywając przy tym nagrodę Barbary Dex za najgorszy kostium podczas konkursu. Piasek jest weteranem fotelu jurorskiego programu The Voice of Poland – zasiadał on tam w roku 2011, 2015, 2016 i 2017. Był również trenerem kieleckiej grupy w programie Bitwa na głosy (2012), który zresztą wygrał. W 2012 ukazał się jego album To co dobre, trafiając na 1. miejsce listy OliS. Chwilę później ukazał się efekt współpracy z Sewerynem Krajewskim, czyli płyta Zimowe Piosenki. 3 lata później, w 2015, wydał swój kolejny album studyjny Kalejdoskop – towarzyszyła mu tam niemiecko – holenderska orkiestra Metropole Orkest. I w końcu 2017 rok – i kolejny sukces – płyta O mnie, o tobie, o nas – z którą koncertuje do dziś. Artysta obchodził również niedawno 25 – lecie swojej pracy artystycznej. Gratulujemy i czekamy na kolejne niesamowite płyty!
2002 – brak
Ze względu na niski wyniki Andrzeja Piaska Piasecznego, Polska nie zakwalifikowała się do Konkursu Piosenki Eurowizji 2002.
2003 – Ich Troje
Wszyscy fani Eurowizji pamiętają rok 2003 i pierwsze Krajowe Eliminacje, w których wygrał zespól Ich Troje z piosenką Keine Grenzen, zajmując najwyższe od roku 1994 – 7. miejsce. Ten sukces nie musiał dodawać zespołowi skrzydeł – byli oni zarówno przed Eurowizją, jak i po niej w fazie ogromnego komercyjnego sukcesu. Od tego czasu minęło już 15 lat i zespół z mniejszymi lub większymi turbulencjami i zmianami składowymi dalej istnieje. W 2016 obchodzili 20-lecie działalności, organizując z tej okazji ogromny koncert 20-lecie Ich Troje – A wszystko to… bo ciebie kocham w Katowicach. Pod koniec 2017 roku zespół zaprezentował nową wokalistkę, która dołączyła do duetu Wiśniewski – Łągwa – Agatę Buczkowską. Razem zorganizowali trasę klubową z największymi hitami zespołu, a także letnie tournee w blisko trzydziestu miastach. 8 grudnia 2017 roku ukazała się nowa, dziewiąta płyta zespołu – Pierwiastek z dziewięciu. Reprezentowały ją do tej pory cztery single: Anioły, Hejty, Czerń i biel, Samo życie. Ten pierwszy zobaczyło ponad 5 milionów osób w serwisie Youtube. Niestety, nie przełożyło się to na sukces w polskich rozgłośniach radiowych. Mimo to zespół wciąż koncertuje – zarówno w tercecie, jak i w wersji Michał Wiśniewski Solo. Czy jest szansa, aby zespół po raz 3 powrócił na ESC? Czy jest możliwe powtórzenie sukcesu z roku 2003? Jedno wiemy na pewno – Ich Troje na dobre wpisało się w historię Konkursu Piosenki Eurowizji zarówno w Polsce, jak i za granicą.
3 część felietonów o polskich reprezentantach już wkrótce – tym razem lata 2004 do 2008 – ZAPRASZAMY!
https://eurowizja.org/co-slychac-u-polskich-reprezentantow-czesc-1-1994-1997/
Źródło: wikipedia.org, ichtroje.pl, andrzejpiaseczny.art.pl