Jak co roku wyszukiwarka Google prezentuje najpopularniejsze hasła wyszukiwane przez internautów na całym świecie, a my jak co roku sprawdzamy, jak często pojawiają się w tych statystykach akcenty eurowizyjne.
Koniec roku to czas podsumowań i wspominania tego, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dzięki statystykom Google możemy sprawdzić, co cieszyło się największą popularnością i o czym internauci chcieli dowiedzieć się czegoś więcej. Dla fanów Eurowizji to także możliwość sprawdzenia, jakim zainteresowaniem cieszył się konkurs w różnych krajach.
Zacznijmy od statystyk z Polski, gdzie w tym roku konkurs okazał się sporym sukcesem komercyjnym: nasza propozycja „My Słowianie – We Are Slavic” Donatana i Cleo zajęła przyzwoite, 14. miejsce w finale, TVP zanotowała świetne wyniki oglądalności, a o całym widowisku mówiło się wszędzie. Kontrowersyjna zwyciężczyni, austriacka drag queen Conchita Wurst, okazała się drugą najczęściej wyszukiwaną postacią w kategorii „Ludzie”, tuż po zmarłej w październiku aktorce Annie Przybylskiej.
W kategorii haseł muzycznych Austriaczka nie miała sobie równych i zajęła 1. miejsce, pokonując m.in. Donatana i Cleo, Dawida Kwiatkowskiego czy Karolinę Czarnecką. Wykonawczyni piosenki „Rise Like a Phoenix” znalazła się również w zestawieniu haseł najszybciej zyskujących na popularności, plasując się na najniższym miejscu podium. Dodajmy, że utwór „My Słowianie” zajął w rankingu drugie miejsce, a kolejny singiel duetu – „Cicha woda” – szóste. Eurowizja okazała się z kolei wydarzeniem ciekawszym dla internautów niż wybory samorządowe, Olimpiada w Sochi czy wojna na Ukrainie. Konkurs znalazł się ostatecznie na drugim miejscu, ustępując jedynie mundialowi w piłce nożnej.
Czy w zwycięskiej Austrii konkurs osiągnął tak dobre wyniki jak u nas? Conchita Wurst zajęła 2. miejsce w kategorii najczęściej wyszukiwanych haseł Google, przegrywając jedynie z piłką nożną, natomiast okazując się popularniejszym od tematu m.in. iPhone’a 6 czy wirusa eboli. Niestety, statystki nie uwzględniły najbardziej interesujących nas kategorii (np. muzycznych), ale warto dodać, że Wiedeń był najczęściej wyszukiwanym miastem.
Nieco inaczej zestawienie wygląda w Bułgarii, która nie uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji, natomiast osiągnęła spory sukces podczas dziecięcej edycji widowiska. Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci znalazł się na 8. miejscu w kategorii „Wydarzenia”, a reprezentantka kraju, Krisia Todorova, uplasowała się na trzeciej pozycji w kategorii „Ludzie”. Utalentowana dziewczyna pokonała m.in. Conchitę Wurst oraz bokserów: Mike’a Tysona czy Władimira Kliczkę.
Kolejnym przykładem na to, że Konkurs Piosenki Eurowizji może być popularny nawet tam, gdzie nadawcy telewizyjni z niej rezygnują, są statystyki z Chorwacji. Conchita Wurst zajęła 6. miejsce w kategorii „Ludzie”, natomiast sam konkurs był piątym najchętniej wyszukiwanym wydarzeniem roku. W Słowacji tegoroczna zwyciężczyni również poradziła sobie przyzwoicie, zajmując 4. miejsce w notowaniu najpopularniejszych osób.
W kraju gospodarzy tegorocznej Eurowizji sporą popularnością cieszył się ich reprezentant – Basim. Wokalista zajął 3. miejsce w kategorii najpopularniejszych osób pochodzenia duńskiego. Conchita Wurst znalazła się zaś na 2. miejscu w kategorii zagranicznych osobistości i na 7. w kategorii najczęściej wyszukiwanych haseł. Tu również pokonała szalejącego w Afryce wirusa eboli. W Finlandii Eurowizja wypadła najlepiej w kategorii „Wydarzenia” i znalazła się na 9. miejscu wśród najszybciej zdobywających popularność haseł. Nie brak też Conchity Wurst, która znalazła się na 2. miejscu w kategorii „Ludzie” , zaraz za zmarłym aktorem Robinem Williamsem.
Kolejny sukces Eurowizja osiągnęła we Francji, gdzie okazała się najpopularniejszym wydarzeniem, pokonując m.in. ceremonię rozdania Oskary, nagród Grammy, Cezarów czy festiwal w Cannes. Wurst uzyskała 2. miejsce w kategorii muzycznej, a lepiej wypadł od niej tylko Mika, znany m.in. dzięki przebojowi „Relax (Take It Easy)”.
A jak statystyki wyglądają u naszych sąsiadów w Niemczech? Conchita jest tam na 8. miejscu najpopularniejszych haseł i 1. miejscu w kategorii „Muzyka”, gdzie pozycję niżej znalazł się Konkurs Piosenki Eurowizji 2014, a na 10. – trio Elaiza, które wystąpiło w finale w barwach kraju. Wurst dotarła też na 5. miejsce w kategorii „Ludzie” i 2. wśród piosenkarzy. W Grecji Google zaprezentowało wyniki tylko dla trzech kategorii, ale tematy eurowizyjne znalazły się w każdej z nich. Konkurs zajął 2. miejsce wśród wydarzeń najszybciej zyskujących popularność i piąte w kategorii ogólnej, z kolei Sakis Rouvas (ESC 2004 i 2009) – drugie, a Conchita – piąte w kategorii „Ludzie”.
A co u naszych bratanków Węgrów? Conchita Wurst okazała się piątym najczęściej wyszukiwanym hasłem w kategorii ogólnej, Eurowizja 2014 znalazła się dwie pozycje niżej. Drag queen okazała się też drugą najpopularniejszą postacią w kategorii zagranicznych osobistości, z kolei tegoroczny reprezentant kraju, Andras Kallay Saunders, uzyskał 7. miejsce wśród najpopularniejszych rodaków. Świetne wyniki można znaleźć również w kategorii „Programy TV”: Eurowizja uplasowała się na miejscu drugim, a węgierskie selekcje „A Dal” – na czwartym.
W słonecznej Italii tegoroczny Festiwal Piosenki Włoskiej w Sanremo znalazł się na 10. miejscu najpopularniejszych haseł, a Conchita Wurst na 9. pozycji w kategorii „Ludzie”. Także w słoweńskim zestawieniu znalazło się miejsce dla Eurowizji, która w kategorii „wydarzenia” zajęła 5. miejsce. Tegoroczna reprezentantka tego kraju, Tinkara Kovać, uplasowała się zaś na 6. miejscu wśród najczęściej wyszukiwanych w Google osób ze Słowenii. Bardzo wysoki wynik konkurs osiągnął w Hiszpanii, gdzie znalazł się na 9. miejscu kategorii ogólnej. Conchita Wurst jest zaś liderką kategorii „Celebryci”, a top10 zamyka Ruth Lorenzo. Na Ukrainie Conchicie przypadło siódme miejsce w kategorii „Ludzie roku”, a Eurowizji drugie w kategorii „Programy”. Mamy nadzieję, żę popularność konkursu nie zmaleje pomimo pauzy Ukraińców w 2015 roku.
W naszej podróży trafiamy teraz nad Bałtyk. Na Łotwie Eurowizja znalazła się zarówno na czwartym (wpisywane po angielsku), jak i na siódmym miejscu (wyszukiwane przy użyciu cyrylicy) w tej samej kategorii „wydarzeń”, natomiast Conchita uplasowała się na 2. miejscu najpopularniejszych osobistości. Niestety, eurowizyjnych akcentów zabrakło w zestawieniach dotyczących sąsiedniej Litwy. A jak wypadła Holandia? Conchita Wurst znalazła się na 10. miejscu najszybciej zyskujących popularność haseł. Holendrzy interesowali się też swoją reprezentantką, Ilse de Lange, która zajęła 2. miejsce w kategorii najpopularniejszych mieszkańców tego kraju. U Szwajcarów fraza „Conchita Wurst” okazała się trzecim najpopularniejszym hasłem w kategorii „Gwiazdy międzynarodowe” oraz na piątym najczęściej wyszukiwanym w ogólnym podsumowaniu.
Poza Polską do stawki Konkursu Piosenki Eurowizji w tym roku wróciła też Portugalia. Eurowizja znalazła się tam na 10. miejscu wśród najpopularniejszych wydarzeń, a Wurst znaleźć można na piątym miejscu wśród najczęściej wyszukiwanych gwiazd show-biznesu. Konkurs niezmiennie jest też popularny w Rumunii: tutaj Eurowizja znalazła się na czwartym, a tegoroczna zwyciężczyni – na siódmym miejscu w kategorii ogólnej, zdobywając także trzecie miejsce w grupie „Ludzie”.
Chociaż większość Rosjan po tegorocznym konkursie krytykowało zwycięstwo drag queen, a władze telewizyjne odgrażały się stworzeniem własnego widowiska, Konkurs Piosenki Eurowizji po raz kolejny okazał się ciekawym tematem w Rosji, okazując się czwartym najchętniej wyszukiwanym hasłem, a sama laureatka zajęła podobne miejsce w zestawieniu „Ludzie roku”.
Zestawienie przygotowane dla Szwecji to ogrom akcentów eurowizyjnych i preselekcyjnych, co pokazuje ogromną popularność tych wydarzeń w kraju. W kategorii „Artyści” pierwsza okazała się Conchita Wurst, druga – Ace Wilder, która w finale „Melodifestivalen 2014” przegrała z ostateczną zwyciężczynią eliminacji, Sanną Nielsen. Reprezentantka Szwecji znalazła się w tym rankingu na trzecim miejscu. Co ciekawe, na miejscach 7-8 są przedstawicielki Szwecji sprzed lat, nieżyjące już Monica i Alice Babs. W kategorii „Ludzie” Conchita jest na drugim miejscu, Ace – na piątym, a Sanna – na szóstym. „Melodifestivalen” zostało także najpopularniejszym hasłem w kategorii „Programy telewizyjne”. Tegoroczna Eurowizja zajęła w podsumowaniu drugie miejsce, pokonując takie formaty, jak „Idol” czy „Big Brother„. W kategorii ogólnej krajowe selekcje znalazły się na 5. miejscu, Eurowizja zaś na 9.
W statystykach w Belgii Conchita Wurst zdobyła 7. miejsce w kategorii „Global People”, a w Estonii Eurowizja okazała się piątym najpopularniejszym hasłem. Zwyciężczyni Eurowizji została zauważona nawet w Australii, gdzie zajęła 10. miejsce w kategorii „Ludzie”.
Po analizie wyników we wszystkich krajach Europy można śmiało przyznać, że Eurowizja była jednym z najczęściej omawianych, komentowanych i dyskutowanych wydarzeń, nie tylko z powodu muzyki i show, ale i dzięki kontrowersyjnej zwyciężczyni, którą interesował się niemal cały kontynent. Czy przyszłoroczny konkurs utrzyma tak wysokie zainteresowanie i czy Polacy nadal tłumnie będą używać Google do znalezienia interesujących ich informacji na temat Eurowizji. Mamy nadzieję, że nasza strona również Wam w tym pomoże!
źródło: Google, fot. CBSnews