Bez wątpienia jest jedną z najpopularniejszych artystek nie tylko w Polsce, ale również na świecie. W swojej niespełna 20-letniej karierze artystycznej sprzedała ponad 6 milionów płyt. Szturmem podbija azjatyckie i amerykańskie rynki muzyczne. W historii Konkursu Piosenki Eurowizji została zapamiętana przede wszystkim jako skromna oraz utalentowana artystka z Polski. Gościem dobre, bo polskie jest Anna Maria Jopek.
Urodziła się 14 grudnia 1970 roku w Warszawie. Od najmłodszych lat interesowała się muzyką i grą na instrumentach. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu. Studiowała na prestiżowej uczelni Manhattan School Music na wydziale Jazzu. Jest stypendystką Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz nowojorskiego Columbia University. Pierwszą płytę Anna Maria Jopek wydała w 1997 roku – album Ale Jestem zdobył uznanie słuchaczy oraz krytyków, czego dowodem był platynowy status płyty oraz nagroda Fryderyk w kategorii Fonograficzny debiut roku. W tym samym roku artystka reprezentowała Polskę w 42. Konkursie Piosenki Eurowizji. W Dublinie za tytułowy utwór Ale Jestem otrzymała 54 punkty i ostatecznie zajęła 11. miejsce – do dnia dzisiejszego jest to trzecie najwyższe miejsce w historii polskich reprezentantów. Po Eurowizji przyszedł czas prawdziwego triumfu i niebywałej popularności.
Rok później wokalistka wydała kolejny album zatytułowany Szeptem. Z tej płyty pochodzą dwa single, które podbiły serca słuchaczy we wszystkich stacjach radiowych w kraju. Niebywały sukces tytułowego utworu Szeptem oraz Cudu Niepamięci sprawiły, że Anna Maria Jopek stała się jedną z najpopularniejszych i cenionych artystek w kraju, czego dowodem był status podwójnej platyny (ponad 500 tysięcy sprzedanych egzemplarzy). Krytycy nie szczędzili pochwał i pochlebnych recenzji. Jeszcze w 1998 roku artystka została nazwana królową polskiego jazzu młodego pokolenia.
Kolejny rok przyniósł niebywały przełom w karierze wokalistki. Anna Maria Jopek nawiązała ścisłą współpracę z wytwórnią Universal Music Group. W roku 1999 wydała dwie płyty – Jasnosłyszenie oraz Dzisiaj w Betleyem. Utwory z tych dwóch płyt znalazły się na kilkudziesięciu składankach muzycznych wydanych na przestrzeni ostatnich 10 lat. Singiel promujący pierwszą płytę, Ja wysiadam, został doceniony przez słuchaczy i przez długi czas nie schodził z 1. miejsc niemal wszystkich list przebojów w kraju. Artystka za swoje krążki oraz działalność artystyczną została nominowana w sześciu kategoriach do nagrody Fryderyk. Album Jasnosłyszenie sprzedał się w nakładzie 92 tysięcy egzemplarzy i uzyskał status złotej płyty.
Rok 2000 przepełniony był wieloma koncertami oraz nagrywaniem kolejnej płyty. We wrześniu artystka wydała krążek Bosa, z którego pochodzi bardzo popularny utwór Szepty i łzy. Kolejne nominacje i nagrody sypały się jak z rękawa, a wokalistka umacniała swoją pozycję na polskim rynku muzycznym.
Od roku 2002 artystka rozpoczęła karierę międzynarodową. Jej płyty zostały wydane m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA, Niemczech, Czechach, Francji, Hiszpanii, Rosji oraz Szwecji. Pierwszym wydawnictwem, które pojawiło się na zagranicznych półkach w sklepach muzycznych była płyta Barefoot, drugą natomiast Secret, która została nagrana w całości w języku angielskim. Płyta zdobyła ogromne uznanie w krajach europejskich, jednak największą popularność Anna Maria Jopek zdobyła w Japonii i Chinach, w których nakład ze sprzedaży albumu przekroczył 700 tysięcy egzemplarzy. O swoim międzynarodowym debiucie Anna mówiła tak: Czułam wielką odpowiedzialność, ale wszystko robię w dalszym ciągu w harmonii i zgodzie ze sobą. Rok 2002 był dla wokalistki niesłychanie pracowity – poza karierą w Europie i Azji, artystka wydała w Polsce dwie płyty – Nienasycenie oraz Ukojenie, które w pierwszym tygodniu sprzedaży uzyskały status platynowej płyty. Anna Maria Jopek wraz z Natalią Kukulską, Edyta Górniak, Justyną Steczkowską oraz Kasią Kowalską stała się najpopularniejszą wokalistką w Polsce. W latach 2002-2005 artystka została ośmiokrotnie nominowana do nagrody Fryderyk – czterokrotnie wygrała statuetkę.
https://www.youtube.com/watch?v=XLAFTTKVMsE
W 2005 roku artystka wydała album Niebo, który ostatecznie nie zyskał takiej popularności, jak poprzednie wydawnictwa. Po dwóch latach przerwy – w 2007 roku – Anna Maria Jopek zaprezentowała kolejną płytę – ID, na którą składały się utwory niemal w całości wyprodukowane przez męża wokalistki – Marcina Kydryńskiego. Krążek przez 4 tygodnie nie schodził z 1. miejsca listy OLIS, dzięki czemu uzyskał status platynowej płyty. Oprócz kilkudziesięciu koncertów w Polsce artystka skutecznie promowała się za granicą.
Po czterech latach przerwy Anna Maria Jopek wydała za jednym razem trzy albumy, które swoją premierę oprócz w Polsce miały również w Azji, Wielkiej Brytanii, USA oraz Niemczech. Płyty Sobremesa, Haiku, a także Polanna pokochali Polacy, dowodem były kolejne złote i platynowe płyty. Single promujące ówcześnie najnowsze wydawnictwo były grane głównie w radiowej Trójce, Jedynce oraz w radiu Złote Przeboje,w których nie schodziły z 1. miejsc notowań list przebojów. Na płyty składają się utwory opowiadające m.in. świat kultury portugalskiej, tradycję muzyki polskiej i japońskiej oraz poszukiwania duszy polskiej muzyki we współczesnym świecie. Na płytach gościnnie wystąpili największe gwiazdy światowego Jazzu – Sara Tavares i Tito Paris, „Książe Fado” Camané, Paulo de Carvalho, Ivan Lins, Makoto Ozone, Tomohiro Fukuhara, Maria Pomianowska, Gonzalo Rubalcaba oraz Stanisław Soyka.
https://www.youtube.com/watch?v=-tU4EWW_-Ng
Obecnie Anna Maria Jopek bardzo dużo koncertuje. W Japonii została okrzyknięta Aniołem Jazzu, w Polsce zaś Królową Jazzu Młodego Pokolenia, z kolei w Wielkiej Brytanii Brylantem i Oszlifowanym Diamentem. Polacy kochają ją za niebywałą skromność, wielki talent i miłość, którą darzy każdego słuchacza, czego dowodem są tak wyjątkowe albumy. Z pewnością wielu ceni ją za ochronę prywatności, jest jedną z nielicznych artystek, która nie opowiada o swoim życiu prywatnym na łamach kolorowej prasy. O Eurowizji wokalistka wielokrotnie wypowiadała się pozytywnie, jednak nie przewiduje powrotu na konkursową scenę. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy, życzymy nowych tak dobrych płyt jak poprzednie oraz wytrwałości w walce z komercją i sztucznością.
Anna Maria Jopek – Artystka przez duże A.
Zdjęcie: annamariajopek.pl
Źródło: annamariajopek.pl, eurowizja.org, youtube.com, muzyka.interia.pl, empik.com, OLIS