Już 31 stycznia i 2 lutego odbędą się półfinały estońskiego Eesti Laul. W tym roku estońskie selekcje po raz pierwszy przenoszą się poza stolicę. Półfinały Eesti Laul odbędą się w Tartu (WIĘCEJ). Czas przyjrzeć się uczestnikom, którzy powalczą w drugim półfinale selekcji.
https://eurowizja.org/estonia-poznaj-uczestnikow-eesti-laul-2019-cz-1/
- Synne Valtri – I’ll Do It My Way (Sünne Valtri)
Wokalistka urodziła się w 1982 roku. Do tej pory była głównie częścią takich jazzowych kolektywów jak Horre Zeigeri Big Bandczy Patune Pool. Z tym drugim ma na koncie estońskojęzyczne covery piosenek Wierki Serdiuczki (ESC 2007).
- Sissi – Strong (Karl-Ander Reismann, Sissi Nylia Benita, Rasmus Viberg)
Sissi Nylia Benita ma 20 lat i jest córką Dave’a Bentona, który razem z Tanelem Padarem przyniósł zwycięstwo Estonii w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2001 roku. Sissi zasłynęła udziałem w jednej z ostatnich edycji estońskiego Idola. Piosenkę „Strong” współtworzył Rasmus Viberg, który uczestniczył w Melodifestivalen w 2011 roku.
- Kaia Tamm – Wo Sind Die Katzen? (Kaia Tamm)
Kaia Tamm jest największą zagadką tej stawki. Z jej profilu na facebooku dowiadujemy się, że Kaia nie ma czasu na próby do swojego występu bo jest w ciągłej podróży. Z tego względu trenuje na scenie zrobionej ze śmieci znalezionych podczas spaceru na plaży w Dubaju.
- Iseloomad – Kaks miinust (Vilho Meier, Siim Randveer)
Iseloomad to zespół grający alternatywny rock. Formacja składa się z Siima Randveera, Lauriego Randveera, Vilha Meiera i Andresa Mikka. Meier jest również członkiem formacji Supernova, która towarzyszyła Ivo Linnie podczas jego występu w Eesti Laul 2017.
- Cätlin Mägi & Jaan Pehk – Parmumäng (Cätlin Mägi, Jaan Pehk)
Jaan Pehk jest poetą i popularną postacią na estońskiej scenie muzycznej. W 2003 reprezentował Estonię w Konkursie Eurowizji jako część formacji Ruffus. Pehk ma niezliczoną liczbę kolaboracji i projektów muzycznych, w tym kilka zespołów, które uczestniczyły w Eesti Laul: Köök (2009), Orelipoiss (2012), Kõrsikud (2013). Natomiast Cätlin Mägi jest przedstawicielką muzyki tradycyjnej.
- Lumevärv ft INGA – Milline päev (Margus Piik, Kermo Hert, Jana Hallas)
Lumevärv to nowy projekt muzyczny. Towarzysząca projektowi Inga była jedną trzecią grupy La La Ladies, która uczestniczyła w selekcjach w 2016 roku. Autorzy piosenki odpowiadali w przeszłości za takie estońskie propozycji w Konursie Piosenki Eurowizji jak „Once in a Lifetime” (2000), „Runaway” (2002) i „Through My Window” (2006). Dodatkowo, Margus Piik odpowiadał za piosenkę „Feel Me Now” z Eesti Laul 2017.
- Uku Suviste – Pretty Little Liar (Uku Suviste, Oliver Mazurtshak)
Uku to popularny estoński wykonawca mający za sobą między innymi edukację w bostońskim Berklee College of Music. Jego kariera rozpoczęła się na dobre w 2005 roku dzięki udziałowi w talent show. Od tamtego momentu nagrał 12 singli. Zdobył 3. miejsce na festiwalu New Wave w Jurmali. Współpracował m.in. z Birgit Õigemeel (ESC 2013) czy Angelicą Argubash (Białoruś ESC 2005). Suviste ma na koncie także udział w lokalnej wersji programu Twoja twarz brzmi znajomo. Wokalista zyskał także popularność dzięki wielu rolom musicalowym. W 2017 roku Suviste wziął udział w Eesti Laul z piosenką „Supernatural”. Rok później wziął udział w rosyjskiej wersji programu The Voice, gdzie dotarł do etapu występów na żywo. Wokalista znalazł się w drużynie Ani Lorak (Ukraina ESC 2008). Owocem tej współpracy jest fakt, że Ani Lorak razem z Filipem Kirkorowem (Rosja ESC 1995) odpowiadają za produkcje nowej wersji tegorocznego utworu.
https://www.youtube.com/watch?v=Z0ubSCvicN4
- Kerli Kivilaan – Cold love (Kerli Kivilaan, Egert Milder, Andres Kõpper)
Kerli uczestniczyła w Eesti Laul 2013 razem z hip-hopową formacją Põhja-Tallinn. Teraz wokalistka próbuje rozwinąć solową karierę Za brzmienie tej propozycji odpowiada Andres Kõpper, który znany jest też pod pseudonimem NOËP. Kõpper był liderem grupy Tenfold Rabbit, która dwukrotnie brała udział w Eesti Laul: 2012 i 2013.
- Around The Sun – Follow me back (Daniel Rukovitškin, Georg Eessaar)
Kolejny nowy twór na estońskiej scenie muzycznej. Ta indie popowa grupa brała wcześniej udział w konkursie dla młodych talentów – Noortebänd 2018. Zespół istnieje od dwóch lat.
- Lacy Jay – Halleluja (Ago Teppand, Lacy Nicole Jones, Hugo Martin Maasikas)
Lacy Jay to artystka pochodząca z Dallas w Teksasie. Do tej pory wykonywała głównie muzykę kościelną. Jest to pierwszy raz kiedy wokalistka jest zaangażowana w produkcje piosenki. Współautorem tej piosenki jest Ago Teppand, który był częścią tria Cartoon dobrze znanego fanom Eurowizji z udziału w estońskich selekcjach z piosenką „Immortality”. W zeszłym roku współodpowiadał za utwór „Drop that boogie”.
- Grete Paia – Kui isegi kaotan (Grete Paia, Mihkel Mattisen, Timo Vendt, Kerli Puusepp)
Grete Paia uczestniczyła w Eesti Laul dwukrotnie: 2013 i 2016. Wokalistka zyskała popularność w 2011 roku. Od tamtego czasu związana jest z Moonwalk Records Svena Lõhmusa odpowiedzialnego m.in. za estońskie piosenki z 2005,2009,2011 i 2017 roku. Tym razem 25-letnia wokalistka decyduje się jednak za współpracę z innymi kompozytorami.
- Kadiah – Believe (Kadi Poll)
Kadiah nie jest profesjonalną wokalistką. Na codzień pracuje w dziale promocji jednej z prywatnych telewizji. Wcześniej wydała tylko jedno singla – „Sinuga” z pomocą współautorów jej selekcyjnej piosenki: Kristjana Ruusa i Charliego Kavoniusa.
Źródło: ERR, escxtra, wikipedia, własne