Estońskie preselekcje Eesti Laul w 2018 będą świetować pierwszą dekadę istnienia. Po raz dziesiąty, estońscy wykonawcy oraz kompozytorzy otrzymają możliwość pokazania się nie tylko w kraju, ale też w Europie i na całym świecie!
Estoński nadawca ERR otwiera okres zgłoszeń do eurowizyjnych preselekcji. Propozycje do Eesti Laul należy nadsyłać do 1 listopada, do godziny 15:00.
Każdy jest mile widziany! To nie ma znaczenia czy jesteś znanym czy początkującym artystą. Najważniejsze czy twoja piosenka ma w sobie coś na tyle unikalnego, że można to przedstawić w 180 sekund – tak do udziału zaprasza producent Eesti Laul, Mart Normet.
Eesti Laul jest świętem estońskiej muzyki i urosło do rangi narodowej instytucji. Naszym celem jest przedstawienie zróżnicowania estońskiego rynku muzycznego oraz artystów, którzy dzielnie reprezentują swoje zamysły – dodaje Normet.
Jeden autor lub grupa autorów może maksymalnie zgłosić 3 piosenki. To samo dotyczy każdego wykonawcy. Jak zazwyczaj zgłoszona propozycja nie może być dłuższa niż 3 minuty. Zagraniczni kompozytorzy i artyści mogą być zaangażowani, ale przynajmniej połowa zespołu twórców musi się składać z estońskich obywateli lub rezydentów.
Muzyka i tekst muszą być nowe i nie mogą być publikowane przed 1 września 2017.
Estońscy fani szybko wychwycili, że w zapisach regulaminowych selekcji brakuje, dotychczasowo obecnej, informacji o głosowaniu superfinałowym. Ponowne głosowanie telewidzów i wybór zwycięzcy z najlepszej 3 finałowej stanowił jeden z kluczowych elementów formatu.
Jednocześnie Mart Normet podzielił się swoją wizją na temat przyszłorocznej stawki. Tak jak tegoroczne Eesti Laul czerpało sporo inspiracji muzycznych ze swojego szwedzkiego odpowiednika, tak przyszłoroczny konkurs z racji swojej dziesiątej rocznicy ma wrócić do korzeni. Zdaniem producenta, zeszłoroczne Eesti Laul było mocne, ale dość jednorodne: Zdecydowanie mogło znaleźć się więcej miejsca dla innych perspektyw i skrajności. Z pewnością konkurs przyciągnąłby jeszcze inny typ widzów i słuchaczy.
Na podstawie doświadczeń z 2016 i 2017 roku, Normet sugeruje, aby w zwycięskim występie nie wprowadzano wielu zmian. Tym samym Producent zaznaczył, że występ Laury i Koita Toome nie był wynikiem wyłącznie inicjatywą wykonawców ale był zlepkiem wielu pomysłów. Według producenta, czasem jest trudno przewidzieć jaka będzie współpraca pomiędzy wykonawcami a osobami odpowiedzialnymi za występ. Mart Normet podkreśla, że każde słowa krytyki są brane pod uwagę przy kolejnych podejściach: Nie zamykamy oczu i nie unosimy się dumą. To nie jest tak, że wiemy jaki jest przepis na sukces. Każdy jest winny w przypadku słabego rezultatu.
Eesti Laul 2018 odbędzie się 10 i 17 lutego (półfinały) oraz 3 marca (finał). Natomiast już 19 i 20 grudnia poznamy piosenki biorące udział w selekcjach. Finał odbędzie po raz trzeci w Saku Suurhall. Jak donosi dyrektor areny, Tarmo Hõbe, połowa miejsc jest już sprzedana. Bilety można zakupić TUTAJ.
Źródło: ERR; Foto: Andres Putting/EBU