Słowacja już zdecydowała, że nie powróci do udziału w najbliższym Konkursie Piosenki Eurowizji, jak i nie zadebiutuje w Eurowizji Junior w Warszawie. Jakie są kulisy tych decyzji? Co z pozostałymi nieaktywnymi krajami?
Słowacja, podobnie jak Polska, zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku. Po nieudanych startach w latach 90. wycofała się z udziału na ponad dekadę, a po powrocie żadna próba wejścia do finału jej się nie udała. Mimo planów debiutu nie wystartowała też w Eurowizji Junior. Słowacka telewizja nie zamierza zmieniać sytuacji w tym ani przyszłym roku.
Eurowizja 2021: Słowacja nie wraca
Słowacy po słabym wyniku w Eurowizji 1998 zostali, zgodnie z ówczesnym regulaminem, relegowani i musieli odczekać rok na ponowny udział. Nie wystartowali jednak w Eurowizji 2000 ani nie zdecydowali się powrócić po zmianach formatu konkursu w 2004 i 2008 roku. Dopiero do Moskwy nadawca RTVS wysłał zwycięzców pierwszych słowackich preselekcji. Kraj w XXI wieku próbował swoich sił czterokrotnie, ale za każdym razem nie wchodził do finału. Z Wielkim Finałem pożegnali się Nela Pocisková i Kamil Mikulčík, faworytka fanów Kristína, duet TWIINS i wokalista Max Jason Mai. Najbliżej awansu były bliźniaczki reprezentujące kraj w 2011 roku: piosence I’m still alive do wejścia do finału zabrakło sześciu punktów.
Od 2013 roku Słowacja nie brała udziału w Eurowizji, motywując się zbyt wysokimi kosztami startu i niewielkim zainteresowaniem słowackiej opinii publicznej. Przewodnim powodem o dziwo nie były słabe wyniki. Zresztą do rezygnacji Słowaków z udziału omal nie doszło już w 2011 roku. Nadzieje na powrót pojawiły się, gdy stacja zdecydowała się na ponowny udział w Eurowizji Młodych Tancerzy 2015, organizowanej w sąsiednich Czechach. Słowacy jednak nadal co roku odmawiali udziału w Eurowizji. Taką decyzję podjęli też obecnie. Jak dowiedział się portal eurocontest.cz: Słowacja nie weźmie udziału w przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Informację podała Veronika Kubíčková, która reprezentuje dział relacji międzynarodowych w RTVS. Powrót nadawcy na Eurowizję nie został definitywnie wykluczony, ale nie jest też tematem rozważań.
Eurowizja Junior: co ze Słowacją?
W trakcie przygotowań do pierwszej edycji Eurowizji Junior w 2003 roku Słowacja wyraziła chęć udziału w nowej inicjatywie EBU. Lista uczestników podlegała wówczas losowaniu – Słowacji udało się znaleźć w gronie przypadkowych państw, które miały wystąpić w Kopenhadze. Kraj jednak razem z Niemcami, które zadebiutują na Eurowizji Junior 2020, wycofał się z udziału z powodu problemów finansowych. Dwa zwolnione miejsca zajęły wtedy Białoruś i Polska.
W czerwcu zeszłego roku blog Eurofestivales doniósł, że nadawca RTVS rozważa debiut w Eurowizji Junior. Po kilku dniach rzeczniczka telewizji Erika Rusnáková oficjalnie zaprzeczyła jednak doniesieniom o udziale państwa w konkursie w Gliwicach. Kilka dni temu odpowiedzialna za kontakty międzynarodowe w słowackiej telewizji Slavomira Kubickova, powiedziała blogowi:
Ze względu na niepewność związaną z sytuacją wokół pandemii COVID-19, Rozhlas a televízia Slovenska nie rozważa udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2020.
Wiemy także, że w tym roku podczas Eurowizji Junior nie będą debiutowały stacje z Czech, Estonii i Szkocji. Powrotu w ostatnim czasie odmówiły Chorwacja i Szwajcaria.
Eurowizja 2021: pozostałe nieaktywne kraje
Wraz z doniesieniami ze Słowacji co roku pojawiają się pytania o powroty pozostałych państw, które brały udział w Eurowizji w przeszłości. Wiemy już, że do Rotterdamu swojego reprezentanta nie wyśle Andora. W 2019 roku nadawca RTVA chciał w kontekście powrotu na Eurowizję współpracować z telewizją w pobliskiej Katalonii; taka współpraca miała miejsce podczas debiutu tego księstwa w 2004 roku. Nie doszło jednak do niej; za to partia rządząca Andory zapowiedziała w listopadzie, że kraj powróci w zależności od sytuacji finansowej. W maju tego roku Susanne Georgi, ostatnia reprezentantka Andory na Eurowizji 2009, powiedziała, że posiada fundusze, które mogłyby pomóc Andorczykom w udziale. W czerwcu ogłoszono jednak, że kraj nie weźmie udziału w Eurowizji 2021. Powrót do stawki w przyszłości wydaje się jednak bliższy niż dalszy.
Kontrowersyjną kwestią jest ponowny start Turcji. Kraj wycofał się z udziału po 2012 roku, krytykując istnienie Wielkiej Piątki, podział głosów między jury i telewidzów oraz przyzwolenie na promocję artystów ze społeczności LGBT+, co nasiliło się po wygranej Conchity Wurst w 2014 roku. W maju turecki minister spraw zagranicznych i relacji z Unią Europejską przyznał, że chciałby powrotu Turcji do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji. Sprawa pozostaje otwarta.
W styczniu mówiło się o przyszłym udziale Maroka. Europejska Unia Nadawców miała prowadzić rozmowy na temat powrotu kraju do Eurowizji po wielu latach od jego jedynego startu w 1980 roku. Marokańczycy o dziwo zdementowali te doniesienia, ale nie odnieśli się jeszcze do tematu Eurowizji 2021. Prawdopodobieństwo ich powrotu nadal jest niewielkie. Podobnie jest w przypadku Luksemburga. Regularne petycje do władz i telewizji o powrót oraz dyskusje na temat finansów nie pomagają i pomimo braku stanowiska nadawcy RTL, powrót na Eurowizję w 2021 roku wydaje się nierealny. Luksemburscy reprezentanci wygrali konkurs pięć razy, a po raz ostatni wystąpili na nim w 1993 roku.
Źródło: eurocontest.cz, fot. eurovision.tv