Wiemy już, że Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja. Czekają nas też rewolucyjne zmiany w formule konkursu. Coraz więcej krajów odkrywa karty dotyczące planów na okres selekcyjny. Co jeszcze zdarzyło się w trzecim tygodniu czerwca? Sprawdź kolejny odcinek eurowizyjnej prasówki!
Na początku tygodnia Europejska Unia Nadawców ogłosiła, że Eurowizja 2021 odbędzie się odpowiednio 18 i 20 maja (półfinały) oraz 22 maja (finał). Wcześniej spodziewaną datą rozegrania konkursu był drugi tydzień maja. Plany te zmieniono, gdyż niemal do połowy kwietnia Ahoy Arena w Rotterdamie jest zarezerwowana na inne wydarzenia. Tym samym organizatorzy mieliby zbyt mało czasu na zainstalowanie sceny i zbudowanie eurowizyjnego zaplecza.
Eurowizja 2021: zmiany w regulaminie. O co chodzi?
Zmianę regulaminu, którą poznaliśmy w zeszłym tygodniu, śmiało możemy nazwać rewolucyjną. Od przyszłego roku artyści będą mogli występować z podkładem muzycznym zawierającym dograne wcześniej chórki. Do tej pory wokalistom towarzyszyły chórki na scenie lub znajdowały się one na tzw. backstage’u.
Dowiedz się więcej o zmianie w regulaminie Eurowizji!
Nowy kierownik wykonawczy konkursu z ramienia Europejskiej Unii Nadawców, Martin Österdahl, tłumaczy, że na decyzji skorzystają krajowe delegacje. Zmiana pozwoli na ograniczenie liczby osób wysyłanych przez nadawców. Możemy się domyślać, że jest ona także podyktowana względami bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa. Warto dodać, że nowa reguła nie nakłada przymusu korzystania z playbacku i ma dotyczyć jedynie chórków. Fani konkursu nie kryją oburzenia. Aż 80% naszych czytelników oceniło zmianę jako niekorzystną dla widowiska.
Nierówne traktowanie. Komu będą służyć chórki z taśmy na Eurowizji?
Eurowizja 2021: Francja z nowym reprezentantem
W minionym tygodniu dowiedzieliśmy się nieco więcej o przygotowaniach do Eurowizji 2021 aż sześciu krajów. Najważniejszą wiadomość podał w piątek rano, Tom Leeb, wybrany na konkurs w 2020 roku. Francuz ogłosił w telewizji śniadaniowej, że nie wystąpi w przyszłym roku w Rotterdamie. Powodem takiej decyzji są najprawdopodobniej inne plany artysty, głównie związane z udziałem w produkcjach filmowych. Kolejny reprezentant Francji zostanie wybrany na drodze selekcji. Będzie to jednak inny format niż Destination Eurovision stosowany w latach 2018-2019. Nowa formuła ma zapewnić większą promocję Eurowizji na kanałach nadawcy.
Eurowizja 2021: Francja wraca do selekcji!
Eurowizja 2021: kolejne kraje rozpoczynają przygotowania
Z kolei Szwedzi powoli zamykają fazę selekcji piosenek do P4 Nästa. Swoje utwory wybrało już 21 lokalnych oddziałów Sveriges Radio. Zwycięzca cyklu będzie miał zagwarantowany udział w Melodifestivalen 2021. Finał P4 Nästa już 12 września.

Fiński nadawca YLE ogłosił terminy naboru piosenek do przyszłorocznych selekcji – Uuden Musiikin Kilpailu 2021. Utwory będzie można zgłaszać przez siedem dni, począwszy od 1 września. Zgodnie z wymogami co najmniej jeden artysta lub jeden twórca propozycji musi mieć obywatelstwo Finlandii lub kartę stałego pobytu. Finał selekcji stacja planuje na luty. Niepewna jest za to data Festiwalu w Sanremo, który służy także jako metoda wyboru reprezentanta Włoch na konkurs. Koncerty tradycyjnie odbywały się w pierwszym tygodniu lutego. Ze względu na sytuację epidemiologiczną festiwal będzie przeprowadzony w drugiej połowie lutego lub w marcu.
Wszystko na to wskazuje, że 27 lutego odbędzie się Dora, czyli selekcje w Chorwacji. Informacji tej nie potwierdził nadawca HRT, choć oficjalnie wiemy, że zarezerwował on na tę datę arenę w Opatiji. Wcześniej Damir Kedžo zadeklarował udział w kolejnej edycji Dory, pod warunkiem jej organizacji. Izraelczycy planują użyć formatu Songland do wyboru utworu dla Eden Alene. Program polega na przygotowaniu przez artystów autorskich kompozycji pod okiem producentów muzycznych i gwiazdy odcinka.
https://www.youtube.com/watch?v=YjzyZZ-oidc
OGAE Second Chance 2020 z kolejnymi utworami
Poznaliśmy reprezentantów kolejnych sześciu krajów w OGAE Second Chance 2020. Na ten moment o zwycięstwo walczy 15 uczestników. Udział w konkursie mogą wziąć tylko te kraje, które w ostatnim sezonie organizowały selekcje. Przedstawiciela zgłasza krajowy oddział OGAE. Polskę reprezentuje zespół Lake Malawi z utworem Lucy, który wykonał wokalista grupy, Albert Cerny, w finale programu Szansa na Sukces. Eurowizja 2020.
Oto dotychczasowa lista uczestników OGAE Second Chance 2020:
- Australia: Jaguar Jonze – Rabbit Hole
- Chorwacja: Indira Levak – You Will Never Break My Heart
- Dania: Jasmine Rose ft. RoxorLoops – Human
- Estonia: Jaagup Tuisk – Beautiful Life
- Izrael: Eden Alene – Roots
- Litwa: Monique – Make Me Human
- Łotwa: Katrina Dimanta – Heart Beats
- Norwegia: Rein Alexander – One Last Time
- Polska: Lake Malawi – Lucy
- Reszta Świata: Senhit – Obsessed
- Serbia: Andrija Jo – Oči Meduze
- Słowenia: Lina Kuduzović – Man Like You
- Szwecja: Anna Bergendahl – Kingdom Come
- Ukraina: Khayat – Call For Love
- Włochy: Elodie – Andromeda
Wszystkie utwory, które biorą udział w OGAE Second Chance 2020 znajdziesz na naszej playliście.
Co słychać u artystów eurowizyjnych?
Edyta Górniak, reprezentantka Polski na Eurowizji 1994, udzieliła wywiadu szwedzkim fanom konkursu z Eurovision Legends, w którym opowiedziała o swojej eurowizyjnej przygodzie. W 45-minutowej rozmowie artystka przyznała, że padł pomysł wspólnego powrotu do konkursu wraz z Gromeem (Polska 2018).
Edyta Górniak i Gromee wystąpią na Eurowizji? Mamy komentarz artystki!
Czarne chmury zebrały się nad najmłodszą zwyciężczynią dorosłej Eurowizji, Sandrą Kim. Okazuje się, że gwiazda konkursu z 1986 roku wystawia na próbę swoich sąsiadów. Mieszkańcy wioski Heers, leżącej nieopodal Liege w południowej Belgii, skarżą się, że piosenkarka krzyczy na dzieci bawiące się w okolicy jej domu. Co ciekawe, artystka unika rozmów z rodzicami, którzy próbują załagodzić sprawę. Zachowanie 47-letniej wokalistki jest niezrozumiałe, tym bardziej, że przeprowadzając się, miała świadomość, że jej sąsiadami są młode osoby z dziećmi.
Portal ESCxtra.com sprawdził, które piosenki z Eurowizji 2020 są najchętniej słuchane na platformie Spotify miesiąc po programie Światło dla Europy. Liderem zestawienia z wynikiem 25 milionów streamów jest Diodato z Włoch. Po piętach depcze mu Dadi Freyr z Islandii. Jego Think About Things odtworzono już 22 miliony razy, w tym aż 14 milionów w ostatnich czterech tygodniach. Trzecie miejsce zajmuje szwedzki tercet The Mamas z wynikiem 10 milionów odsłuchań. Alicja Szemplińska znajduje się na 25. pozycji w rankingu. Empires włączono do tej pory prawie 940 tysięcy razy. Listę zamyka Ana Soklić ze Słowenii. Pełne statystyki dostępne są tutaj.
Sprawdź zestawienie słuchalności utworów z Eurowizji 2020 na Spotify z początku maja!
W tym tygodniu szereg artystów eurowizyjnych wydało nowe single. Wśród nich są m.in. Vincent Bueno (Austria 2020 i 2021), Eleni Foureira (Cypr 2018), KEiiNO (Norwegia 2019), Ruth Lorenzo (Hiszpania 2014), OG3NE (Holandia 2017) czy Kate Ryan (Belgia 2006). Wszystkie muzyczne nowości znajdziesz na naszej playliście na Spotify. Obserwuj ją, by być na bieżąco!
Źródła: escxtra.com, eurovoix.com, eurowizja.org, soirmag.lesoir.be, wiwibloggs.com