Przygotowania do szwedzkich selekcji ruszają pełną parą. Dzisiaj poznaliśmy miasta które będą gościć Melodifestivalen 2018.
Jak co roku szwedzkie selekcje zawitają do 6 miast. Tradycyjnie, w wyborze miast-organizatorów bierze się pod uwagę położenie geograficzne. Melodifestivalen powinno pojawić się w różnych regionach kraju. Szwedzkie selekcje rozpoczną się 3 lutego. Oto rozkład melfestowego tourné:
- 1. półfinał – Karlstad (3 lutego; Löfbergs Arena)
- 2. półfinał – Göteborg (10 lutego; Scandinavium)
- 3. półfinał – Malmö (17 lutego; Malmö Arena)
- 4. pólfinał – Örnsköldsvik (24 lutego; Fjällräven Center)
- Półfinał drugiej szasny – Kristianstad (3 marca; Kristianstad Arena)
- Finał – Sztokholm (10 marca; Friends Arena)
Bilety na poszczególne etapy Melodifestivalen będą w sprzedaży od 31 października za pośrednictwem strony ticketmaster.
Tylko jedno miasto debiutuje jako gospodarz w tym roku. To jest położony na południu 35-tysięczny Kristianstad. Cieszymy się, że po ponad 15 latach formatu jesteśmy wciąż w stanie przyciągnąć nowe miasta, które chcą gościć Melodifestivalen – komentuje producent z ramienia telewizji SVT Anette Helenius.
Nie możemy się doczekać, aby spotkać się z publicznością od Skanii po Ångermanland [regiony Szwecji – przyp. red.]. Jednocześnie będzie to okazja, aby spotkać się z widzami w dawno nieodwiedzanym Karlstad, gdzie panowała bardzo dobra atmosfera – dodaje Helenius.
Od wprowadzenia formatu z 2002 roku, Sztokholm co roku gościł finał selekcji. Do 2012 roku, finał odbywał się w Globen Arena – obiekcie, który gościł Konkurs Piosenki Eurowizji 2000 i 2016. Göteborg – drugie największe miasto w kraju tylko raz nie było włączone w organizację Melodifestivalen (2002). Stolica Skanii – Malmö jest na stałe w stawce miast-gospodarzy od 2009 roku, kiedy otworzono arenę dobrze znaną z Konkursu Eurowizji 2013. Wcześniej, Malmö pojawiło się tylko raz na mapie szwedzkich półfinałów, w 2004 roku. Położony na północy Örnsköldsvik gościł Melodifestivalen dwukrotnie (ostatni raz w 2014 roku). Podobnie wygląda sytuacja ze wspomnianym wcześniej Karlstadem, które po raz ostatni gościło szwedzkie selekcje w 2013 roku.
W 2017 roku, Szwecja była reprezentowana przez Robina Bengtssona z piosenką I can’t go on. Podczas majowego finału w Kijowie Szwecja zajęła 5. miejsce.
Źródło: SVT; Foto: Stina Stjernkvist/SVT