Nowy producent norweskiego Melodi Grand Prix – Jan Fredrik Karlsen obiecywał, że tegoroczna stawka preselekcji będzie niezapomniana. Czy dotrzymał obietnicy?
2 stycznia norweski nadawca, telewizja NRK, zaprezentował dziesiątkę uczestników, którzy będą walczyć o reprezentowanie kraju w Melodi Grand Prix 2016. Dzisiaj udostępniono utwory biorące udział w finale, który odbędzie się 27 lutego w Oslo Spectrum.
Przyjrzyjmy się uczestnikom selekcji:
- Suite 16 – Anna Lee (David Bjoerk, Andreas Moe, David Eriksen, Alexander Austheim)
Suite 16 to boyband, który jest wynikiem programu telewizyjny z 2014 roku. Członkowie grupy mają od 15 do 20 lat. Do tej pory wydali dwa single i występowali w popularnym programie Allsang på grensen.
- Freddy Kalas – Feel Da Rush (Fredrik Auke, Simen Auke, Mikkel Christiansen, Trond Opsahl & Christoffer Huse)
Freddy ma na platformie Spotify ponad 60 milionów odsłuchań. Ma to miejsce dzięki temu, że użycza wokalu duetowi wykonującego muzykę taneczną – Broiler. Do tej pory wydał dwa samodzielne single. Pierwotnie miał uczestniczyć z piosenką Happy Rush ale okazało się, że ta piosenka została już opublikowana w 2011 roku. Freddy dostał dodatkowe 24 godziny na przygotowanie nowej propozycji konkursowej czego efektem jest Feel Da Rush.
- Elouiz – History (André Lindahl, Jeanette Olsson, Michael Jay)
Elouiz to 20-letnia Szwedka, która od 6. roku życia mieszka w Norwegii. Młoda wokalistka śpiewa od 7. roku życia. Podczas finału MGP chciałaby upamiętnić 50 urodziny swojego nieżyjącego ojca.
- Stage Dolls – Into The Fire (Torstein Flakne, Anne Judith Wik, Mark Spiro, Hallgeir Rustan)
Ten zespół istnieje już ponad 30 lat. Na początku lat 90. ich piosenki znajdowały się na amarykańskiej liście Billboard. Ich brzmienie przypominające o latach 80. właśnie przeżywa renesans, dzięki czemu formacja zdobywa nowych fanów.
- Pegasus – Anyway (Tommy Nilsen, Ronny Nilsen)
To kolejna grupa z długim stażem. Do tej pory wydali 8 albumów. Zespół otrzymał dotychczas sporo nagród na lokalnym rynku muzycznym włączając w to prestiżowe Spellemannprisen dla najlepszego albumu i najlepszej grupy w 2014 roku.
- Makeda – Stand Up (Danne Attlerud, Michael Clauss, Thomas Thörnholm)
23-letnia Makeda pochodzi z Etiopii. Młoda wokalistka śpiewa od najmłodszych lat. Do tej pory była zaangażowana w wiele programów rozrywkowych takich jak The Voice czy Bitwa Chórów. Sama Makeda wykonuje też muzykę gospel. Wokalistka ma nadzieję, że udział w MGP napędzi jej solową karierę.
- Stine Hole Ulla – Traces (Stine Hole Ulla, Ingrid Skretting, Trude Kristin Klæboe)
W 2012 roku Stine wygrała norweską edycję programu Mam Talent. W tym samym roku nagrała swoją pierwszą płytę świąteczną z bratysławską orkiestrą symfoniczną. Piosenkarka ma na koncie występy między innymi z Erlandem Bratlandem (MGP 2015). Od kiedy Aleksander Rybak wygrał Eurowizję w 2009 roku, Stine marzy o tym aby pójść w jego ślady. Czy uda jej się w tym roku?
- Laila Samuels – Afterglow (Laila Samuelsen, The Beatgees, Jan Weigel)
Laila Samuelson to artystka, która do tej pory spełniała się piszcząc utwory głównie dla innych wykonawców, w tym konkursowe propozycje biorące udział w MGP. Wokalistka obecnie mieszka w Berlinie. Czy doświadczenie w branży pomoże jej w zdobyciu poparcia podczas norweskich selekcji?
- Agnete – Icebreaker (Agnete Johnsen, Gabriel Alares, Ian Curnow)
Agnete to uczestniczka zaprawiona w konkursowych bojach. W 2008 roku z zespołem The Blacksheeps zdobyła 1. miejsce w Melodi Grand Prix Nordic (dziecięcy konkurs piosenki, w który uczestniczyły państwa nordyckie między 2006 i 2009 rokiem). W tym samym roku piosenka Oro Jaska Beana zdobyła nagrodę Spellemannsprisen dla najlepszej piosenki roku. W 2011 roku The Blacksheeps zdobyli 2. miejsce w Melodi Grand Prix. Agnete ma także na koncie zwycięstwo w lokalnej edycji Tańca z Gwiazdmi oraz liczne kreacje musicalowe.
- The Hungry Hearts feat. Lisa Dillan – Laika (Tonje Gjevjon)
The Hungry Hearts to performatywna grupa powstała w 2006 roku. Celem grupy jest przedstawienie emocji, myśli i doświadczeń poprzez abstrakcyjne wykonania audiowizualne. Grupa składa się z siedmiu kobiet w średnim wieku. Wokalnie będzie je wspomagać Lisa Dillan – uznana wokalistka jazzowa występująca w wielu krajach europejskich oraz Chinach, Japonii i Stanach Zjednoczonych.
Reakcje norweskiej opinii publicznej:
W przeciwieństwie do wielu fanów, norweska prasa jest wyjątkowo pozytywnie nastawiona w tym roku. Wydźwięk bijący z tytułów prasowych jest jeden: w końcu nie wyślemy ballady! Verdens Gang najwyżej ocenia piosenki Makedy oraz The Hungry Hearts wskazując, że w przypadku tych drugich Norwegia może spotkać się z dużym zainteresowaniem międzynarodowej prasy, tak jak to było w przyadku zeszłorocznej propozycji fińskiej. Dziennik Dagbladet wyrażnie wskazuje na Agnete jako jedyną nadzieję Kraju Fiordów.
Źródła: NRK (zdj.), VG, Dagbladet