W sobotę 1 lutego odbędzie się pierwszy półfinał szwedzkich preselekcji Melodifestivalen, rozpoczynający sześciotygodniowe szwedzkie zmagania o grand prix oraz udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Kto przejdzie do finału, kto dostanie drugą szansę, a kto będzie musiał pożegnać się z marzeniami o reprezentowaniu Szwecji w tym roku?
Gdzie i kiedy?
Pierwszy półfinał Melodifestivalen odbędzie się w hali Saab Arena w Linköpingu. Tradycyjnie już widowisko rozpocznie się o godzinie 20:00 czasu środkowoeuropejskiego i będzie można je oglądać na antenie SVT1 oraz na stronie svtplay.se. Półfinał poprowadzą Lina Hedlund, Linnea Hennriksson oraz Daniel Sundin.
W tym półfinale zmierzą się kolejno:
The Mamas – Move (Melanie Wehbe, Patrik Jean, Herman Gardarfve)
The Mamas skradły show podczas Melodifestivalen 2019, będąc w chórku u Johna Lundvika. Panie tak się zgrały, że naturalną koleją rzeczy było uformowanie oficjalnego zespołu. SVT na fali ich popularności i zdroworozsądkowego myślenia, postanowiło zaprosić zespół do rywalizacji. Piosenka została opisana jako utwór, który sprawi, że Szwecja będzie chciała wstawać i tańczyć.
Suzi P – Moves (Joy Deb, Suzi Pancenkov, Aniela Eklund, Malou Ruotsalainen, Chanel Tukia, Kenny Silverdique)
16-letnia Suzi P przebiła się w zeszłym roku z milionowym hitem „Shunon”. Rok 2019 był również rokiem, w którym szwedzki hip-hop dobrze poradził sobie na liście Spotify Top 50 jako zdecydowanie najpopularniejszy gatunek w kraju, tak więc ściągnięcie Suzi P do stawki selekcji jest dla SVT wspaniałym wyczynem. Suzi P. piosenkę opisuje jako utwór popowy, który porusza jej zamiłowanie do muzyki i tańca.
Robin Bengtsson – Take a Chance (Jimmy Jansson, Karl-Frederik Reichhardt, Marcus Winther-John)
Robin to osoba, której nie trzeba raczej przedstawiać. Wygrał preselekcje w 2017 roku, po czym reprezentował Szwecję na Eurowizji w Kijowie i zajął godne 5. miejsce w finale. Jego późniejsze single nie osiągnęły tak dobrych wyników na listach przebojów czy nawet w streamingu, ale można przypuszczać, że jednak główną przyczyną tak szybkiego powrotu Robina do selekcji jest fakt, że piosenka, z którą startuje, jest zbyt dobra, by nie pokazać jej Szwecji, a także światu.
Malou Prytz – Ballerina (Thomas G:son, Peter Boström, Jimmy Jansson)
Po debiucie w Melodifestivalen 2019 i przejściu prosto do finału, nie jest zaskoczeniem, że Malou została zaproszona do ponownego startu w 2020 roku. Po udziale w Mello piosenkarka z sukcesami kontynuowała wydawanie nowej muzyki i występowanie w Szwecji, a teraz wróciła, by spróbować zająć wyższe miejsce niż ostatnio.
OVÖ – Inga problem (Jaouli Akofely, Nicholas Frandsen, Lukas Nathanson, Nickie Osenius)
OVÖ („Om Vi Överlever”, czyli „Jeśli przetrwamy” w języku polskim) składa się z dwóch uznanych artystów, Finessa i Ivory’ego. Połączyli swoje siły w 2017 roku i opisują swoje brzmienie jako połączenie popu, afrobitów i afrykańskiej muzyki tanecznej. Jednym z ich największych hitów do tej pory jest piosenka „Zara Larsson”.
Sonja Aldén – Sluta aldrig gå (Bobby Ljunggren, David Lindgren Zacharias, Sonja Aldén)
Sonja zwyciężyła w konkursie muzycznym Schlagerstjärnan w 2004 roku i brała udział jako autorka tekstów w Melodifestivalen 2005 i 2006. W 2005 roku wspierała także w chórkach litewską ekipę w Konkursie Piosenki Eurowizji. Od tego czasu trzykrotnie występowała jako artystka w Melodifestivalen. Jej największym sukcesem do tej pory jest „För att du finns” z 2007 roku. Piosenka stała się wielkim hitem i doprowadziła Sonję do zdobycia nagrody Debiut Roku i Piosenka Roku w szwedzkim Svensktoppen. Na gali Rockbjörnen 2008 wygrała nagrodę dla szwedzkiej artystki roku. Po ośmiu latach od ostatniego udziału w Melodifestivalen powraca po raz czwarty jako uczestniczka selekcji.
Felix Sandman – Boys with emotions (Tony Ferrari, Parker James, Peter Thomas, Philip Bentley, Nicki Adamsson, Felix Sandman)
Felix rozpoczął karierę w popularnym boysbandzie The Fooo, który później zmienił nazwę na The Fooo Conspiracy, a następnie na FO&O, gdy jeden z członków opuścił zespół. Jako FO&O dotarli do finału w Melodifestivalen 2017. W następnym roku Sandman startował solo i zajął drugie miejsce w finale z „Every Single Day” przegrywając z Benjaminem Ingrosso, z którym otworzyli finał Melodifestivalen 2019 ich wspólnym hitem „Tror du att han bryr sig”. W ubiegłym roku odniósł również sukces jako aktor w serialu Störst av allt.
Posłuchaj fragmentów piosenek konkursowych
Podejrzyj próby
Głosowanie
Głosowanie odbywa się za pomocą aplikacji oraz audiotele. Użytkownicy aplikacji podzieleni są na 7 grup wiekowych, co wprowadza nowy sposób przeliczania głosów. Więcej o zasadach głosowania w tekście poniżej.
https://eurowizja.org/nowe-zasady-glosowania-w-melodifestivalen/
Dwie piosenki dostaną się do finału, dwie kolejne do etapu drugiej szansy (Andra Chansen), gdzie 29 lutego rywalizować będą o udział w finale. Według bukmacherów największe szanse na finał mają Felix Sandman i The Mamas, na drugą szansę – Malou Prytz i Robin Bengtsson. Według sondy przeprowadzonej przez Melodifestivalklubben (OGAE Sweden) największe szanse na awans do finału mają Felix Sandman oraz The Mamas, natomiast do Andra Chansen – Malou Prytz i Robin Bengtsson. Jak tym razem sprawdzą się sonda i przewidywania bukmacherskie?
Źródło: SVT, scandipop.co.uk
Foto: Jonas Ekströmer/TT, Janne Danielsson/SVT