Znamy zasady preselekcji czarnogórskich do Konkursu Piosenki Eurowizji 2018! Powrót Monteviziji stał się faktem!
Telewizja czarnogórska RTCG ogłosiła dziś start przyjmowania zgłoszeń do preselekcji Montevizija, które wybiorą nowego reprezentanta kraju na Eurowizję! Do udziału w konkursie zaproszeni są wykonawcy posiadający obywatelstwo czarnogórskie oraz kompozytorzy i tekściarze z całego świata. O czym należy pamiętać, zgłaszając się do Monteviziji?
Zgodnie z regulaminem jeden kompozytor może zgłosić maksymalnie dwie propozycje muzyczne, poza tym podpisuje się pięciocyfrowym kodem zamiast nazwiskiem i nie ma prawa wycofać zgłoszonej przez siebie aplikacji. Tekst piosenki musi być napisany w języku narodowym. Telewizja czarnogórska dokładnie określa, jak prawidłowe zgłoszenie powinno wyglądać. Piosenka musi być nagrana na CD lub dysk USB i umieszczona w dużej, białej kopercie wraz z 5 kopiami tekstu utworu. W środku należy umieścić też mniejszą kopertę zawierającą informacje o nazwiskach autorów i wykonawcy – ta koperta otwarta będzie dopiero przed drugim odsłuchaniem zgłoszonych piosenek, tak, by komisja nie sugerowała się znanymi nazwiskami przy wstępnym przeglądzie propozycji. Na dużej kopercie należy podać adres i napisać, że jest to utwór na Eurowizję. Trzeba też dopisać informację, by osoby postronne nie otwierały kopert oraz podać swój pięciocyfrowy kod:
Radio-televizija Crne Gore
Podgorica
Bulevar revolucije 19
Arhiva RTCG – VI sprat
Konkurs za Pjesmu Evrovizije 2018. NE OTVARATI
Zgłoszenia przyjmowane będą przez 45 dni. Po zamknięciu tego etapu zbierze się specjalna komisja, która odsłucha wszystkie piosenki i przyzna im punkty. Za muzykę będzie można dać od 0 do 50 punktów, za tekst od 0 do 30 punktów, a za potencjał i produkcję od 0 do 20 punktów. Maksymalnie do zdobycia będzie 100 punktów, a piosenki, które tych punktów otrzymają najwięcej, zakwalifikują się do wielkiego finału preselekcji.
Pełen regulamin dostępny jest TUTAJ. Póki co telewizja RTCG nie podała szczegółów dotyczących formatu finału narodowego oraz jego terminu.
Źródło: RTCG.me, fot. RTCG.me