Tym razem Słoweńcy wybiorą eurowizyjnego reprezentanta podczas jednego wieczoru, a w konkursie ogółem wystąpi 10 uczestników. W pierwszej rundzie zostaną oni ocenieni wyłącznie przez komisję jurorską, która wybierze 2 superfinalistów. O tym, kto ostatecznie pojedzie do Tel Awiwu zdecydują widzowie.
W EMA ’19 wezmą udział:
- Fed Horses – Ti ne poznaš konjev
- Inmate – Atma
- Kim – Rhythm Back To Me
- Lumberjack – Lepote dna
- Okustični – Metulji plešejo
- Raiven – Kaos
- Renata Mohorič – Three Bridges
- René – Ne poveš
- Ula Ložar – Fridays
- Zala Kralj & Gašper Šantl – Oprosti
Wyboru propozycji dokonała czteroosobowa komisja w składzie: Lea Sirk (reprezentantka Słowenii w 2018 r.), Mojca Menart (muzykolog), Žiga Klančar (redaktor radia Val 202), Aleksander Radić (przedstawiciel zespołu produkcyjnego preselekcji).
Najbardziej znanymi nazwiskami spośród stawki są:
- Raiven (Sara Briški Cirman) – 22-letnia wokalista i harfistka, która obecna będzie w konkursie czwarty rok z rzędu. W 2016 r. śpiewając Črno bel przegrała w superfinale z ManuEllą, a rok później z Zažarim zajęła 3. miejsce (za Omarem Naberem i BQL). W tym roku była współprowadzącą EMA, a także wystąpiła podczas interval act w finale.
- Ula Ložar (ur. 2002) – reprezentantka Słowenii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2014. Wtedy z utworem Nisi sam – Your light, napisanym przez duet Maraaya, uplasowała się na 12. pozycji
Podczas naboru utworów do selekcji nadesłano 103 propozycji. To jedynie o 5 mniej niż do EMA ’18. Ogólnie można zauważyć, że zainteresowanie Konkursem Piosenki Eurowizji wzrosło po kilku latach, ponieważ w 2016 r. zgłoszono jedynie 61 piosenek, pomimo dość znacznego sukcesu Maraayi rok wcześniej (a liczba zgłoszeń wyniosła wtedy aż 146!). Hasła takie jak Eurowizja czy Lea Sirk znalazły się w pierwszej dziesiątce odpowiednich kategorii wyszukiwań Google na terenie Słowenii, a finał lizbońskiego konkursu z udziałem Lei cieszył się jedną z najwyższych oglądalności we wszystkich kanałach RTVSLO w 2018 roku. Widea do Hvala, ne! (2 eurowizyjne + 1 preselekcyjny) zamieszczone na oficjalnym kanale Eurowizji na YouTube zebrały ponad 5 mln wyświetleń, co należy uznać za spory sukces, mając na uwadze fakt, że cała Słowenia liczy niewiele ponad 2 mln mieszkańców. Sama Sirk nie daje o sobie zapomnieć, grając w ciągu roku liczne koncerty w całym kraju.
Słowenia wywalczyła jedynie 5 na 15 awansów do finału od 2004 roku (2007 – Alenka Gotar, 2011 – Maja Keuc, 2014 – Tinkara, 2015 – Maraaya, 2018 – Lea Sirk), a najlepszym do tej pory rezultatem pozostają 7. miejsca Darji Švajger z 1995 r. i Nušy Derendy z 2001 r. Czy w przyszłym roku uda się wreszcie osiągnąć duży sukces na miarę tych z dawnych lat?
Źródło: RTVSLO, eurovoix.com