W Polsce przypada dziś Dzień Matki, dla Szwedów zaś to kolejna rocznica kolejnego zwycięstwa w Eurowizji. Baku pierwszy raz gościło Konkurs, więc postanowiono przygotować edycję na najwyższym poziomie. Eurowizja 2012 to też pierwszy konkurs od 2002 roku, w którym zabrakło reprezentacji Polski.
Azerbejdżan zadebiutował na Eurowizji w 2008 roku, a już trzy lata później zwyciężył. Duet Ell&Nikki (Eldar Qasımov i Nigar Camal) zwyciężył w Düsseldorfie, wobec czego 57. edycja ulubionego konkursu Europy zawitała na Kaukaz. Specjalnie na nią wybudowano arenę, znaną obecnie jako Baku Crystall Hall. Otwarto ją niespełna 3 tygodnie przed finałem.
Eurowizja 2012: organizacja konkursu
W Eurowizji 2012 wzięły udział 42 państwa. Do stawki konkursowej powróciła po 3 latach Czarnogóra, zabrakło zaś wspomnianej już Polski oraz Armenii. Polacy wycofali się ze względu na przeznaczenie finansów na Letnie Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Europy w piłce nożnej (Euro 2012), których byli współorganizatorami wraz z Ukrainą (która jednak w Baku się pojawiła). Ormianie zrezygnowali z udziału ze względu na brak gwarancji zapewnienia bezpieczeństwa dla reprezentanta. Armenia i Azerbejdżan od uzyskania niepodległości na początku lat 90. XX wieku prowadzą ze sobą spór dotyczący państwowości i przynależności terytorialnej Górskiego Karabachu.
O co chodzi z konfliktem ormiańsko-azerskim?
Konkurs w stolicy Azerbejdżanu poprowadzili prezenterki Nargiz Birk-Petersen i Leyla Aliyeva oraz piosenkarz i ubiegłoroczny triumfator Eldar Qasımov. Na Eurowizję powrócili: Željko Joksimović (Serbia i Czarnogóra 2004, tym razem reprezentujący Serbię), Jonsi (Islandia 2004) oraz duet Jedward (Irlandia 2011).
Eurowizja 2012: przebieg konkursu
57. edycję konkursu wygrała Loreen ze Szwecji. Jej Euphoria zdobyła 372 punkty i wygrała zarówno w rankingach jurorów, jak i publiczności. Drugie miejsce zajęły Buranowskije Babuszki, dzięki którym na Eurowizji pierwszy raz w historii pojawił się język udmurcki. Na najniższym stopniu podium znalazł się znany fanom Konkursu Željko Joksimović, który 8 lat wcześniej zajął drugie miejsce. Zwycięstwo Szwedki było bardzo pewne – nad rosyjskimi babciami uzyskała przewagę aż 113 punktów!
Warto odnotować, że gospodarz konkursu – Azerbejdżan – zajął świetne, czwarte miejsce. W ostatniej dekadzie państwo-gospodarz w czołowej dziesiątce lądował zaledwie 4 razy (Niemcy 2011, Azerbejdżan 2016, Dania 2014 i Szwecja 2016), w czołowej piątce zaś tylko dwa (Azerbejdżan i Szwecja). Najlepszy wynik w historii osiągnęła Albania: Rona Nishliu i jej Suus zdobyły 5. miejsce. Warto też zwrócić uwagę na Macedonię. Reprezentowała ją Kaliopi, a jej Crno i belo było pierwszą macedońską piosenką w finale Eurowizji od wprowadzenia dwóch półfinałów w 2008 roku. Na kolejny taki moment Macedończycy musieli czekać aż do 2019 roku.