Jako jedyny w historii Eurowizji zgarnął wszystkie trzy nagrody im. Marcela Bezençona. Pomógł wybrać nowe gwiazdy izraelskiej estrady. Od niemal 15 lat jest uważany za jednego z najlepszych artystów w swoim kraju. Panie i panowie, Harel Skaat.
Spragniony kolejnego, czwartego już, zwycięstwa, izraelski nadawca wybrał w grudniu 2009 roku popularnego od kilku lat Harela Skaata, którego dwa poprzednie albumy zostały dobrze przyjęte przez krytyków muzycznych. W marcu 2010 roku zaprezentował cztery utwory. Zarówno publika, jak i jurorzy (m.in. izraelscy parlamentarzyści, byli reprezentanci na Eurowizji czy członkowie OGAE Israel) przyznali najwyższe noty piosence Milim (Słowa). W Oslo piosenka niemal zamykała finał, gdzie ostatecznie zajęła 14. miejsce. Publiczność uplasowała Izrael na 19. pozycji, zaś jurorzy znacznie wyżej – na miejscu 5.
Harel Skaat: droga do sławy
Harel Skaat urodził się 39 lat temu w Kefar Sawa, w rodzinie o korzeniach jemeńsko-irackich. W 1987 wziął udział w Festiwalu Piosenki Dziecięcej. Przez kolejne lata brał udział w różnych konkursach muzycznych. W wieku 18 lat dołączył do zespołu Sił Obronnych Izraela. W 2004 roku zajął drugie miejsce w programie Kokhav Nolad (Narodziny Gwiazdy).
Pierwsza płyta – nazwana po prostu Harel Skaat – przyniosła mu tytuły Piosenkarza Roku 2006, a utwór Ve’at uznano za piosenkę roku. Kolejne lata to kolejne hity. W 2009 roku wydał drugi album, Dmuyot (Wizerunki). Wtedy też zaproponowano mu udział w Eurowizji. W wyniku zawirowań związanych z jego kontraktem musiał jednak odmówić. Szansa na reprezentowanie kraju, tym razem udana, przyszła w kolejnym roku.
Harel Skaat: po Eurowizji
W 2011 roku podjął współpracę z Ranem Shem Tovem, liderem grupy Izabo (Eurowizja 2012), który wyprodukował jego trzeci album – Shuv Me’ushar (Znów szczęśliwy). Wówczas też podjął pracę w Teatrze Narodowym Izraela Habima. Wystąpił w musicalach Next to normal, Piotruś Pan, Alladyn (wraz z Shiri Maimon, reprezentantką Izraela w 2005 roku) czy Nędznicy (gdzie jego „zmiennikiem” był Imri Ziv, reprezentant Izraela w 2017 roku). Występował też w telewizji. Przez 5 sezonów był jurorem w programie HaKokhav HaBa (Wschodząca Gwiazda), który wybierał reprezentantów Izraela na kolejne Eurowizje. W 2017 wydał czwarty album Ahava Mesovevet Hakol (Miłość wszystko zmienia).
Ostatnie trzy lata to często współpraca z najlepszymi głosami Izraela: Osherem Bachtą, Talismanem, Ritą (ESC 1990) czy zespołem Shalva (interval act ESC 2019). Kilka dni temu wydał utwór Kol Hayom z Anią Bukstein, którą brano pod uwagę jako jedną z prowadzących Eurowizję 2019. Skaat oprócz muzyki angażuje się w sprawy społeczne, co szczególnie widać w mediach społecznościowych. Wspiera prawa społeczności LGBT i protestuje przeciw obecnemu rządowi kraju. Zdarzało się wręcz, że wzywał do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Przedstawiciele rządu stwierdzili, że podburza społeczeństwo przeciw państwu, za co Skaat w sumie… przeprosił. Na pewno jeszcze nie raz o nim usłyszymy!
Harel Skaat: co warto wiedzieć?
- W 2018 roku wydał swoją wersję kultowego utworu Ofry Hazy (ESC 1983) Im Nin’Alu.
- Jego partnerem jest obecny deputowany do izraelskiego parlamentu, Idan Roll.
- Brat Harela, Daniel, był chórzystą Moran Mazor w 2013 roku.
- Skaat ma dwuletniego syna, Ariego, który urodził się w amerykańskiej Tulsie (Oklahoma), dzięki matce-surogatce.
- Współpracował z bogiem-stwórcą izraelskiej muzyki – Doronem Medalie (twórcą Toy, zwycięskiej piosenki na Eurowizji 2018).
- Podczas HaKokhav HaBa 2018 zawsze głosował na występy Netty Barzilai (zwyciężczyni ESC 2018).
Źródła: eurovision.tv, kan.org.il, youtube.com