Choć Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała już ponad dwa lata temu, nadal nie daje o sobie zapomnieć. Jedna z najjaśniejszych gwiazd izraelskiego electropopu powróciła ostatnio z utworem, który nieco odstaje muzycznie od poprzednich. Co robi Netta po zwycięstwie w Lizbonie?
Netta Barzilaj urodziła się 22 stycznia 1993 roku. Swoją muzyczną przygodę rozpoczęła od śpiewania w klubach muzycznych i na weselach. Studiowała także muzykę elektroniczną na Rimon School of Music.
Netta: początki kariery
Po odbyciu służby wojskowej Netta śpiewała w zespołach Gaberband i The Experiment. We wrześniu 2017 roku zgłosiła się na casting do piątej edycji programu HaKokhav HaBa, pełniącego jednocześnie funkcję izraelskich selekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji. W połowie lutego 2018 Netta wygrała program, jednocześnie stając się reprezentantką Izraela na konkurs w portugalskiej Lizbonie. W kolejnym miesiącu światło ujrzała jej piosenka Toy.
Netta: droga na szczyt
Gdy tylko fani Eurowizji poznali Toy, Izrael szybko stał się jednym z faworytów do zwycięstwa. Podczas prób jednak wielu fanów zaczęło wątpić w szanse Netty. Wpływ na to miało kilka czynników. Pytanie co miało większy: czy dość oryginalna prezentacja sceniczna Toy, czy świetne próby Eleni Fureiry z Cypru? Koniec końców to właśnie Izraelka zdobyła Grand Prix. Zdobyła 529 punktów: u publiczności zajęła 1. miejsce, choć jurorzy uznali, że zasługuje dopiero na 3.
Netta: kariera po Lizbonie
Tuż po Eurowizji Netta otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Autorów, Kompozytorów i Wydawców Muzyki za wybitne osiągnięcia na scenie międzynarodowej. Na początku lutego 2019 r. wydała piosenkę Bassa Sababa, która wkrótce doczekała się remixu Gromeego (Polska 2018). Utwór Nana Banana zaprezentowała podczas finału 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Artystka śmiało eksperymentuje z gatunkami muzycznymi, jednocześnie pozostając wierną swoim brzmieniom. Przykładami są piosenki Ricky Lake (z elementami awangardowego rocka) czy BEG (wydany z Omerem Adamem, twórcą hitu Tel Aviv). Wszystkie te piosenki zajęły pierwsze miejsca na izraelskich listach muzycznych. Podczas koncertu Europe Shine a Light zaprezentowała nowy utwór – Cuckoo.
Po zwycięstwie na Eurowizji Netta koncertowała w wielu europejskich krajach. W Polsce wystąpiła podczas Magicznego Zakończenia Wakacji w Kielcach. Planowała także trzy koncerty – w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. Plany te jednak pokrzyżowała pandemia wirusa SARS-CoV-2. Kto wie, być może uda się spełnić plany Netty i artystka wystąpi jeszcze w tym roku na koncertach w Meksyku.
10 faktów, o których najprawdopodobniej nie wiesz:
- Pradziadek Netty mieszkał w Tomaszowie Mazowieckim, a jego dom nadal stoi w mieście.
- Przodkowie Netty głównie pochodzą z Libii i Maroka, ale w jej drzewie genealogicznym znajdują się też osoby choćby z Wielkiej Brytanii.
- W dzieciństwie Netta mieszkała przez 4 lata w Nigerii.
- Służbę wojskową odbyła w zespole Izraelskiego Korpusu Morskiego.
- W finale HaKokhav HaBa przegrała jeden z dueli w pierwszym etapie odcinka, natomiast została uratowana przez jurorów.
- Klip do Bassa Sababa nagrała w stolicy Ukrainy – Kijowie.
- Jej partnerem jest Ilan Ben Or, który wyemigrował do Izraela ze Stanów Zjednoczonych w 2011 roku.
- Netta została upamiętniona przez rzeźbę Nirit Levav Packer zrobioną ze starych zabawek z telawiwskich przedszkoli.
- Została uznana za Piosenkarkę Roku przez wojskowe radio Galgalatz (uważane za najpopularniejsze wśród młodych Izraelczyków).
- Dwa najnowsze utwory artystki mają zapowiadać jej debiutancki album.
Źródła: facebook.com, instagram.com, jewishagency.org, nettamusic.com, youtube.com