Wciąż nie możemy w to uwierzyć. Postaramy się wykonać naszą prezentację w Kijowie jak najlepiej. Chcemy aby Finlandia była z nas dumna! Tymi słowami swoje zwycięstwo opisuje duet Norma John, który w sobotę wygrał z utworem Blackbirid finał fińskich selekcji – Uuden Musiikin Kilpailu 2017. Zwycięstwo było dość przekonujące: zarówno międzynarodowe jury oraz widzowie postawili na melancholijną, mroczną propozycję.
Jest to duet dwójki przyjaciół powstały w 2008 roku i pierwotnie mający wyłącznie charakter nieformalny. Leena Tirronen to zdobywczyni 3. miejsca w jedynej edycji fińskiego X Factora. W 2010 roku wydała dobrze przyjęty album – Leena Ihmemaassa, z którego pochodzi singiel Piru , w prace do którego zaangażowany był Lasse Piirainen. Lasse to muzyk sesyjny (Isac Elliot, Sunrise Avenue). Zarówno Leena oraz Lasse to twórcy piosenek dla wielu uznanych postaci na fińskim rynku Piosenka Blackbird mówi o zakończonym ale niezapomnianym związku.
Duet zdołał prześcignąć między innymi faworytkę fanów oraz bukmacherów – Emmę (choć duet Norma John przez cały czas od publikacji piosenek znajdował się na 2. miejscu) czy faworyta mediów – grupę My First Band (zobacz występ). Tytuły plotkarskie szczególnie były zainteresowane problemami z wykonaniem faworyzowanego Circle of light (zobacz występ). Wokalistka tłumaczyła się zarówno nieprawidłowym działaniem odsłuchów, jak i rozproszeniem przez publikę w Metro Areena. Jednak producent wykonawczy – Anssi Autio zaprzecza słowom Emmy twierdząc, że zarówno na próbach i na właściwym koncercie nie było żadnych problemów technicznych.
Dwa pierwsze dni po zwycięstwie spłyneły duetowi Norma John na wywiadach dla fińskich mediów. Już rozpoczęliśmy ustalanie naszego grafiku, a także mieliśmy pierwsze rozmowy dotyczące prezentacji w Kijowie – mówi Leena Tirronen
W wywiadzie dla radia Voice, Tirronen wspomniała, że dostała wiele wzruszających wiadomości od osób, które podkreślały, że w końcu w fińskich selekcjach wygrał ich faworyt. Jednocześnie wokalistka wspomniała, że zdaje sobie sprawę, że ta piosenka nie trafi do gustu wszystkich fanów Eurowizji, z racji, że nie jest to typowa piosenka taneczna.
Mimo tego, zwycięska piosenka nie narzeka na brak sympatii w rodzimej Finlandii. Utwór dotarł do 3. miejsca na platformie Itunes oraz znajdował się przez cały weekend w pierwszej 10 najchętniej oglądanych klipów na platformie Youtube.
Dziennik Iltalehti również zanotował pozytywne komentarze jakie uzyskała na zagranicznych forach eurowizyjnych piosenka Blackbird. Na temat utworu pozytywnie wypowiadają się też niemieccy, estońscy oraz szwedzcy korespondenci, którzy śledzili fiński finał na miejscu. Szczególnie Hanna Fahl ze szwedzkiego Dagens Nyheter poświęciła sporo miejsca formatowi selekcji oraz porównaniu szwedzkiego i fińskiego podejścia do Konkursu Eurowizji. Udzielająca wypowiedzi dla artykułu Krista Siegfrids (ESC 2013) przedstawiła to w bardzo prosty sposób: Finlandia ma troche bardziej punkowe podejście niż Szwecja. Szwecja jest bardziej poprawna politycznie (Finland är lite mer punk än Sverige. Sverige är mer pk). Zdaniem wokalistki, szwedzka produkcja nigdy nie zgodziłaby się na wykonanie takiego numeru otwarcia jaki miał miejsce w finale UMK 2017. Dodatkowo, producent Anssi Autio podkreślał, że ciągłe bicie braw oraz machanie kolorowymi balonami zostałoby uznane za sztuczne w Finlandii.
Sam finał UMK miał najlepsze wyniki oglądalności od wprowadzenia formatu w 2012 roku. Finał średnio ogłądało 636 tysięcy osób, jednak przynajmniej przez 3 minuty fiński finał był oglądany przez 1,4 miliona osób. UMK 2017 było też 7. najczęściej tweetowanym programem w historii fińskiej telewizji. Warto zaznaczyć, że w pierwszej dziesiąctce znajdują się również: UMK 2015 (8. miejsce) oraz Eurowizja 2014 (4. miejsce).
Sama prowadząca – Krista Siegfrieds (zwana też przez produkcję The president of Bailando) spotkała się z bardzo pozytywnymi opiniami prasy w kraju. Piosenkę UMG Bitch, którą Krista odtworzyła finał współtworzył lider grupy Softengine (ESC 2014) – Topi Latukka (zobacz otwarcie finału).
Sukces produkcji UMK 2017 spowodował, że telewizja YLE ogłosiła nabór na piosenki do selekcji w 2018 roku. Na chwilę obecną poszukiwani są wyłącznie wykonawcy, którzy chcieliby wziąć udział ale nie mają odpowiedniego utworu oraz autorzy piosenek, którzy nie mają wskazanego wykonawcy. Zadaniem YLE podczas tej części zgłoszeń jest odpowiednie dobranie wykonawcy i utworu do siebie.
Źródło: Kouvolan Sanomat, Voice.fi, Iltalehti, Dagens Nyheter, Life After Helsinki, YLE; Foto: Viisikuppila